Friss KSH béradatok: 2024-ben bruttó 646 800 forint átlagkeresetten számolhattak a magyarországi munkavállalók
ElemzésekFebruár 25-én, kedd kora reggel publikálta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2024 decemberére vonatkozó átlagkeresetekkel foglalkozó tájékoztatóját, amelynek alapján elmondható, hogy az év utolsó hónapjában az adózás előtti átlagkereset 727 700 forint volt Magyarországon, ami általánosan 11%-os, reálértéken pedig 6,1%-os növekedést jelent az előző évi azonos időszakhoz képest.
A friss jelentésnek köszönhetően teljes évre vonatkozó adatok is érkeztek, amelyből kiderült, hogy 2024-ben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók körében bruttó 646 800 forint volt az átlagkereset, ami 13,2%-os növekedést jelent a kedvezmények nélkül számított bruttó keresetekben. Míg a KSH jelentése szerint a bérek és a reálkeresetek tekintetében is felfedezhető csekély mértékű növekedés, a WHC saját adatai alapján egyes régiókban és szakterületeken ennél nagyobb arányban is nőttek a bérek és a bérigények 2024-ben.
Elemzéseink szerint 2024-ben a szellemi munkát végzők körében a bérigények több régióban akár 25%-kal is emelkedtek. Ez főleg Kecskeméten és az észak-keleti térségekben érezhető, ahol jelentős a munkaerő-kereslet növekedése
– mondta el Horváth Ágnes, a WHC szellemi munkaerő-kölcsönzés üzletágvezetője. Kiemelte, hogy az informatikai és vezetői pozíciókban kimagasló béreket kínálnak, a szoftvermérnökök például akár bruttó 1,8 millió forintot is elérhetnek havonta.
A fizikai munkakörök esetében is jelentős béremelkedés tapasztalható: Budapesten a karbantartók havi bruttó keresete elérheti a 820 ezer forintot, míg a gépszerelők akár 750 ezer forintot is kereshetnek. Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője szerint
az iparági verseny és a munkaerőpiaci hiány hatására a munkáltatók kénytelenek egyre magasabb béreket kínálni, valamint javítani a munkakörülményeket és rugalmasabbá tenni toborzási stratégiáikat.
A WHC szakértői szerint ez a tendencia a következő években tovább erősödhet, különösen azokban az ágazatokban, mint a logisztika, gyártás, építőipar és informatika, ahol a legnagyobb a munkaerőhiány.