Drónokkal a klímaválság ellen – így néz ki a jövő mezőgazdasága a Z generáció szerint
ZöldMi történik, ha a Z generációt bízzuk meg a mezőgazdaság megmentésével? A One Alapítvány Zöld Kód – kódolj a holnapért! ötletpályázatának döntőjén diákfeltalálók válaszoltak a klímaválság okozta agrárproblémákra, a kártevőktől egészen az aszálykezelésig. A fiatalok izgalmas, jövőbe mutató digitális megoldásokkal rukkoltak elő, bizonyítva, hogy a jövő generációja aktív formálója a fenntartható jövőnek.
Szilágyi Áron, háromszoros olimpiai bajnok kardvívó, a verseny fővédnöke fontosnak tartja a kezdeményezést, amely azt bizonyítja, hogy a fenntarthatóság mindannyiunk ügye, a célok megvalósításához együttműködésre, kreatív alkotásra, innovatív megoldásokra és csapatmunkára egyaránt szükség van.
Egy évtizedek óta kukoricatermesztésből élő házaspár élete munkája kerül veszélybe: földjüket újonnan felbukkanó kártevők, évről-évre gyakoribb aszályok és heves viharok fenyegetik
– ezzel a felütéssel hirdette meg idén is a One Alapítvány a Zöld Kód – kódolj a holnapért! ötletpályázatot. A fenti problémák ugyanis 2025-ben és a következő években soha nem látott kihívások elé állíhatják azokat, akik keményen munkálkodnak mindennapi élelmiszereink alapanyagainak előállításán.
Előfordul, hogy olykor még a tapasztalt agrárszakemberek sincsenek tisztában azzal, hogy milyen kulcsszerepet játszhatnak a legkorszerűbb digitális megoldások a kármegelőzésben.
A 7-12. évfolyamos diákok körében meghirdetett ötletpályázat azonban megmutatta, hogy a „digitális bennszülöttek” már igen fiatalon képesek a virtuális térben szerzett ismereteiket a problémamegoldás szolgálatába állítani. A verseny rávilágított a jövő generáció képzésének és a digitális esélyegyenlőség megteremtésének fontosságára is.
A mezőgazdaság ma valódi vészhelyzettel néz szembe: egyre hosszabb aszályok és váratlan árvizek okoznak súlyos gazdasági károkat
– mondta Bereczki Anna, a zsűri tagja, biomérnök, a Smapp Lab agrártechnológiai startup alapítója, agrárvezetője és az Alapítvány által szervezett Digitális Díj pályázat korábbi nyertese.
A felmelegedés nemcsak a növények életciklusát változtatja meg, hanem új kártevők és betegségek terjedését is elősegíti. A technológiai fejlesztések mellett ebben a fiatalok friss szemlélete hozhat valódi áttörést
– hangsúlyozta.
A Zöld Kód – kódolj a holnapért! versenyt három éve azzal a céllal indította el a One Alapítvány, hogy népszerűsítse a kódolást olyan, a jövő generációt jelentősen érintő témák mentén, amelyek az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak is részét képezik. Ehhez a résztvevő diákoknak innovatív, digitális kompetenciákat is igénylő megoldásokat kellett hozniuk. Az idei verseny témája az „okos” és a hagyományos mezőgazdaság összekapcsolása volt. Izgalmas élmény volt megfigyelni, milyen találékonyan állnak a fiatalok korunk égető problémáihoz, és milyen magabiztosan használják a technológiát a fenntartható jövő kulcsaként
– nyilatkozta Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője.
A diákok az elődöntőben videóban mutatták be elképzeléseiket, majd a döntő napján személyesen, egy egész napos műhelymunka során keltették életre ötleteiket: digitális eszközökkel és újrahasznosított anyagokból építettek prototípusokat. A fejlesztés során tapasztalt mentorok segítették munkájukat.
Repülő-öntöző robotok, dróntechnológiás időjárás-megfigyelő rendszer és napelemmel működtetett talajállapot-mérő megoldás is bekerült a döntős projektek közé, amelyeket informatikusokból, mérnökökből, fenntarthatósági, oktatástechnológiai és üzleti digitalizációs szakértőkből álló zsűri értékelt.