Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Krómtengertől a fedélzeti számítógépekig: Cadillac-ek a világháborútól a kilencvenes évekig + VIDEÓ

Autó2024. nov. 17.Tarsoly Bálint

Ismét a törökbálinti Cadillac Múzeum klasszikusait jártuk körbe.

Veterán járműves cikkeinkben már számos nyugat-európai és szocialista autócsodát hoztunk el Önnek, illetve két korábbi írásunkban a törökbálinti Cadillac Múzeum gyűjteményének legidősebb darabjait, köztük egy 1905-ös Model F-fet és az A Keresztapa c. filmek díszletében is használt LaSalle-t is bemutattuk.

Ritka Cadillac-ek sorakoznak a törökbálinti Cadillac Múzeum kiállításán. Fotó: Ferecz Péter/ Klasszik Kasztni

Ebben a cikkben a "fiatalabb" példányokról, az 1940-es és 1990-es évek között gyártott modellekről lesz szó.

A fenti képen jól megfigyelhető, hogy milyen nagyléptékben változott az automobilok formatervezése: Az 1936-os Series 7529-es phaetont még az Art Deco ihlette. Áramvonalas lámpái a géptesten kívül, önálló foglalatban helyezkedtek el és még a sárvédőket sem integrálták a géptestbe. Ezzel ellentétben a mellette álló '42-es Series 62 már egy merőben más sziluettet kapott, ami már-már a háború utáni űrkorszak előfutárának is tekinthető.

A látogatók kedvence, az 1942-es Series 62 limuzin. Fotó: Ferecz Péter/ Klasszik Kasztni

Amerika hadbalépését követően az USA-ban leállt a személyautógyártás, ezért ez az 1942-es Series 62 limuzin az utolsó Cadillac-ek egyike lehetett, amit a II. világháború előtt/ folyamán újonnan adtak át.

Akárcsak a Chrysler és Ford márkái, a háború lezárását követően a General Motors is a háború előtti formatervek gyártásával indította újra a termelést. Velük ellentétben pillanatnyi előnyben voltak a független kis márkák, amik szinte azonnal friss vonalvezetésű kasztnikat mutattak be.

Az első teljesen új megjelenésű amerikai autó az 1947-es modellévre szánt Studebaker volt, amit a későbbi "Uszony-háború" egyik legmeghatározóbb alakja, Virgil Exner tervezett. 


Űrhajó négy keréken: 1958 Cadillac Fleetwood 60 Special. Fotó: Ferencz Péter/ Klasszik Kasztni

Bár a Studebaker, Nash, Kaiser és más független gyártók előnnyel indultak, az 1950-es évek közepére már csak nehezen tudtak lépést tartani a Big Three-vel. A jet-korszak a túlzott túlzások időszaka volt, amikor a gyártók évente mutattak be egy új formatervet, hogy a 3-4 éves modellek már zavaróan elavultnak tűnjenek.

Harley J. Earl, a General Motors, és Virgil Exner, a Chrysler design osztályának vezetője, akit a cégcsoport a Studebakertől csábított el, több éven áthidaló vetélkedése olyan nosztalgikus formatervezői műremekek megszületéséhez vezetett, mint az '57-es DeSoto és Chevrolet, '59-es Cadillac és a '60-as Imperial. 

Mivel a GM a töménytelen mennyiségű krómdíszítésben látta a jövőt, a Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick és Cadillac '58-as példányait egyszerűen csak "krómmobilokként" csúfolták. Közéjük tartozik a fenti képen látható '58-as Fleetwood Sixty Special is, ami akkor az Eldorado Broughamot követő legdrágább Cadillac limuzin volt.


1967 Cadillac DeVille orrszerkezete. Fotó: Ferencz Péter/ Klasszik Kasztni

Ez az 1967-es piros DeVille kabrió már sokkal inkább emlékeztet a mai autók megjelenésére. Azon túl, hogy minden kényelmi funkciót gombnyonással lehetett működtetni, néhány '60-as évekbeli érdekességet is rejt. 

Az első ikerlámpákat függőlegesen tervezték, amik "kitüremkednek" az orrszerkezetből. Ennek a gyakorlati haszna az volt, hogy segítsen a sofőrnek behatárolni a géptest széleit. 

Az ikerlámpákon túl kanyarkényeket is szereltek az autó oldalára. Sőt, a műszerfal index visszajelzői mellett az első lámpák fölé is helyeztek egy-egy kisebb lámpát, hogy a sofőrnek egyáltalán ne kelljen levennie a tekintetét az útról. 


A 7.030 köbcentis V8 340 lóerő leadását tette lehetővé. Fotó: Ferencz Péter/ Klasszik Kasztni

A gyűjtemény legfiatalabb tagja egy 1993-as Allanté, amit már digitálisan működtethető extrákkal láttak el. A roadster kasztniját a Pininfarina tervezte és Olaszországban gyártották, viszont a motort és váltót már az USA-ban párosították a kocsiszekrénnyel. 

Ha részletesebben is kiváncsi az elmúlt 70 év legkülönlegesebb Cadillac-jeire vagy virtuálisan körbesétálná a múzeumot, nézze meg a Klasszik Kasztni bemutatóját: