Amerikai részvénypiac: gyorsjelentési szezon a vámok árnyékában
BefektetésAz amerikai gyorsjelentési szezon eredményei pozitív hatással lehetnek a befektetői hangulatra, mivel a vállalatok többsége felülmúlta az árbevételi és nyereségvárakozásokat. Az amerikai gazdaság továbbra is stabil, a fogyasztói kiadások erősek, és a GDP növekedése 2% körül maradhat. A technológiai szektorban az AI beruházások továbbra is dinamikusan növekednek, a nagyvállalatok jelentős tőkekiadásokat terveznek. Az UBS előrejelzése szerint az S&P 500 index év végére elérheti a 6 600 pontot, és különösen a technológiai, pénzügyi és közüzemi szektorokat tartják ígéretesnek
Gyorsjelentési szezon a vámok árnyékában
Az Egyesült Államok új, 10 százalékos vámokat vezetett be a kínai importárukra, ugyanakkor a Kanada és Mexikó ellen belengetett 25 százalékosos tarifák 30 napos felfüggesztése átmenetileg pozitív hatással volt a befektetői hangulatra. Szintén pozitívum, hogy Kína vámokra adott válasza egyelőre úgy tűnik, az eszkaláció elkerülésére irányult, kérdéses azonban, hogy a Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai vezető között tervezett tárgyalás elvezethet-e egy Kanada és Mexikó esetében látott megállapodáshoz hasonló eredményhez. - olvasható az UBS svájci székhelyű befektetési bank elemzésében.
A bizonytalanság mindemellett továbbra is magas, és a volatilitás várhatóan fennmarad, mivel Trump elnök a korábbi ciklusában alkalmazott gazdaságpolitikája alapján hajlamos vámokat bevetni nemcsak kereskedelmi, hanem más jellegű ügyek megoldásának érdekében is, ami egy fokozatos "adok-kapok" vámháború kockázatát hordozza.
Ugyanakkor az aktuális amerikai gyorsjelentési szezon szilárd eredményei némi megnyugvást nyújthatnak a befektetők számára.
Egészséges eredménynövekedés
- Az S&P 500 piaci kapitalizációjának több mint felét képviselő vállalatok már közzétették negyedik negyedéves eredményeiket.
- Több mint 60 százalékuk felülmúlta az árbevételi várakozásokat, míg körülbelül 75 százalékuk túlszárnyalta a nyereség-előrejelzéseket.
- A vállalati profitok éves szinten továbbra is 7-9 százalékos növekedési pályán maradnak, az első negyedéves előrejelzések pedig összhangban vannak a szezonális trendekkel.
Az S&P 500 index alakulása az elmúlt 12 hónapban. A grafikonon is jól látható, hogy a világ egyik leginkább követett indexe kiemelkedően teljesített tavaly. A mutató a 2024-es év egészében 23 százalékot emelkedett. Grafikon forrása: TradingView
Az amerikai gazdaság stabil állapotban van
Az UBS elemzése alapján egyes szektorokban, például az építőiparban a lakásépítések kapcsán a megfizethetőség terén tapasztalhatóak problémák, valamint az ipari szektor is csak mérsékelt fellendülést mutat, az összkép továbbra is pozitív. Ennek egyik alapja, hogy az amerikai fogyasztók pénzügyi helyzete erős: a Visa és a Mastercard szerint a háztartási költések egészségesek, és közleményeikben a légitársaságok is kiemelik a prémium ülések iránti erős keresletet. Az amerikai GDP 2024 utolsó negyedévében 2,3 százalékkal bővült, így az éves növekedés 2,8 százalékon alakult (2023-ban 2,9 százalékkal nőtt az amerikai GDP). Bár az idei évben a növekedés mérséklődhet, annak mértéke még így is stabilan 2 százalék körül maradhat.
Technológia vállalatok (NASDAQ) - fókuszban az AI
Az UBS korábbi elemzése szerint a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok (Amerikában a Big Tech vállalatok csoportjába az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Meta, és a Microsoft sorolható) összesített tőkebefektetése 25 százalékkal, 280 milliárd amerikai dollárra nőhet ebben az évben.
A Microsoft és a Meta megerősítették tőkebefektetési terveiket, míg az Alphabet bejelentette, hogy 2025-ben körülbelül 75 milliárd USD-t fog befektetni. A nagy technológiai cégek várhatóan továbbra is jelentős összegeket költenek fejlett mesterséges intelligencia (AI) modellek fejlesztésére, miközben a beszállítói lánc alsóbb szintjein is bővül az AI-al kapcsolatos kiadások volumene. Az mesterséges intelligencia elterjedésének várható növekedése miatt a nagy tech vállalatok AI-ra fordított beruházásai és bevételei közötti rés tovább szűkülhet.
Árfolyamok (Big Tech):
- A Meta árfolyama az év eleje óta (február 7-ig) több mint 21 százalékot emelkedett:
Kép forrása: TradingView
- A Microsoft nehezebben kezdte az évet. Február 7-ig mintegy 3 és fél százalékos csökkenést mutat a tech óriás árfolyama:
Forrás: TradingView
- A Google-t és az ahhoz kötődő vállalatokat tömörítő Alphabet árfolyama szintén több mint 3 százalékkal mérséklődött az év eleje óta:
Forrás: TradingView
- Az Apple árfolyama közel 8 százalékot esett év eleje óta (február 7-ig):
Forrás: TradingView
- Az Amazon közel 3 százalékot emelkedett az évkezdet óta eltelt bő egy hónap alatt:
Forrás: TradingView
Piaci kilátások
- Az UBS hangsúlyozza a portfólió-diverzifikáció és a fedezeti stratégiák fontosságát a politikai bizonytalanságok kezelésére.
- Az alapeseti forgatókönyv szerint az S&P 500 index 2025 végére elérheti a 6 600 pontos szintet (2025. januárjának utolsó napján az S&P 500 6040,53 ponton állt).
- Az UBS által befektetésre ajánlott szektorok: technológia, pénzügy és közüzemi szolgáltatások.
- Nemzetközi befektetések terén az ázsiai (Japán kivételével) régiót ajánlják, amelyet erős helyi növekedés, fiatal demográfia jellemez. A térségben az UBS várakozásai szerint a részvénypiacokon átlagosan 13 százalékos nyereségnövekedés lehet jellemező.
A Növekedés.hu egy gazdasági fókuszú hírportál. Az oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. Így jelen írás sem minősül befektetési tanácsadásnak, sem pedig befektetési ajánlásnak. A Növekedés.hu jogi nyilatkozata ide kattintva érhető el.