Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Most ugrana fejest a kriptopiacba? Mutatjuk mit kell róla tudni

Befektetés2 órájaNövekedés.hu

A kriptopiacra jellemző az erős áringadozás, ami miatt a befektetési kockázat is nagyobb a szokásosnál. A Binance egy olyan útmutatót állított össze, amely támpontot nyújthat a kezdő kriptózóknak a piaci ciklusok megértéséhez.

A kriptopiaci árfolyammozgások bizonyos mintázatokat követnek, amelyek megértése nélkül, hosszútávon nehéz sikeresnek lenni a kriptotérben - áll a Binance friss blogbejegyzésében.

A ciklikusság minden pénzügyi piac alapvető sajátja, amely alól a kriptopiac sem kivétel. Egy kriptopiaci ciklus általában négy szakaszból áll. Egy stagnáló időszak után általában alacsonyabb szinten állapodnak meg az árak. Ekkor veszi kezdetét a felhalmozási időszak, amikor a befektetők elérkezettnek látják az időt a piaci belépésre és vásárlásba kezdenek. Ez azonban árfelhajtó hatással jár. A piac emelkedni kezd, ahogy egyre több befektető csatlakozik.

Az árnövekedést alapvetően a kereslet fűti, de szerepet játszik benne a spekuláció és túlzott derűlátás is. Ez az időszak akár évekig is eltarthat, míg végül az árfolyam elér egy csúcsra. Ekkor a tapasztalt befektetők és bálnák (nagy kriptoeszköz tulajdonosok) elkezdik eladni eszközeiket, ami az árak stabilizálódásához vagy csökkenéséhez vezet. Ez az időszak, a felfutáshoz hasonlóan, hosszabb ideig, szintén akár évekig is eltarthat.

A szakasz végére a kriptoeszközök gyakran alulértékeltek lesznek, a piaci hangulat pedig borúlátóbbra fordul. Ez a ciklikusság figyelhető meg a legtöbb nagy árfolyammozgás mögött. A kezdeti időszakban, 2008-2012 között a kriptopiac mérete kicsi volt, a Bitcoin tőkepiaci kapitalizációja nem érte el az 1 milliárd dollárt.

Az árfolyam nagyon volatilis volt: a legnépszerűbb kriptovaluta árfolyama 31 dollárra kúszott fel, majd visszazuhant 2 dollárra. 2013-ban következett be egy nagyobb áttörés: ekkor figyeltek fel tömegesen a Bitcoinban rejlő lehetőségekre, így az árfolyam egy év alatt 8300 százalékot emelkedett és 1100 dollárig erősödött. Az ezt követő két évben azonban egészen 200 dollárig esett vissza, hogy két évvel később - újabb 1900 százalékos növekedés után - 20 ezer dollárra emelkedjen.

Ebben az időszakban az Ethereum még ennél is nagyobb árfolyammozgásokat mutatott: egy éven belül 8-ról 1400 dollárra nőtt az árfolyama. 2018-ban 80 százalékos mélyrepülés következett, amit 2020-21-ben 500 százalékos szárnyalás követett.

2021 végén elsősorban a kedvezőtlen makrogazdasági adatok vetették vissza az árfolyamot 70 százázalékkal. Idén év végén azonban a Bitcoin ára történelmi magasságokba ért és nemrégiben átlépte a 100 000 dollárt. Az előzményeket ismerve, korrekcióra érdemes felkészülni, vagyis az árak valószínűleg mérséklődni fognak.

A ciklusokat leginkább a befektetői hangulat mozgatja. A bővülési szakaszra optimizmus jellemző, ilyenkor egyre több kisbefektető és intézményi befektető jelenik meg a piacon, miközben az árak folyamatosan emelkednek.

A fordulat akkor áll be, amikor a befektetők elbizonytalanodnak, és - hogy elkerüljék a nagyobb veszteségeket - elkezdik eladni az eszközeiket. A rendszeresen bekövetkező Bitcoin-felezések után – amikor a bányászok blokkjutalma felére csökken – általában árfolyamerősödés jön. A legutóbbi felezés 2024 áprilisában történt, és egyes megfigyelők szerint a Bitcoin árfolyamának máig tartó emelkedését, legalább részben, még mindig ez hajtja.

A kriptopiacra külső tényezők is hatással vannak, mint például a szabályozás változása, az eszközök egyre szélesebb körű elfogadottsága, a technológiai fejlesztések, és persze a makrogazdasági fejlemények. Például a szabályok szigorítása, vagy olyan technológiai újítások, mint az Ethereum Merge, illetve az amerikai elnökválasztás eredménye, mind-mind jelentősen befolyásolhatják a piaci hangulatot és az árfolyamokat.