Magyarország legfontosabb partnere most esélyt kaphat, hogy kimásszon a gödörből
ElemzésekA kormánykoalíció összeomlása és Donald Trump közelgő visszatérése a Fehér Házba új kockázatokat jelent a német gazdaság számára, amely már amúgy is aggasztó helyzetben van. Az előrehozott szövetségi választással – hamarabb, mint gondoltuk – van esély egy új korszak megkezdésére.
Már az elmúlt évek eseményei is kedvezőtlen hatással voltak az Európai Unió legnagyobb gazdaságára. Németországot a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború mellett a kínai verseny is megrázta. Ezt tetézte Olaf Scholz német kancellár döntése, miszerint megvál pénzügyminiszterétől, Christian Lindnertől.
A lépés gyakorlatilag a kancellár koalíciójának összeomlását jelentette, amely Lindner üzletbarát Szabad Demokrata Pártjára támaszkodott, és a kormányt megfosztotta a parlamenti többségtől.
Szakértők a gazdaság további gyengélkedésével számolnak
A német kormánykoalíció felbomlását hetekig tartó belső viták előzték meg azzal kapcsolatban, hogyan lehetne fellendíteni az ország gyengélkedő gazdaságát. Lindner szabad demokratái elutasították az adóemeléseket vagy a Németország által az adósság felhalmozására vonatkozóan bevezetett szigorú korlátozások megváltoztatását. Scholz szociáldemokratái és a zöldek ezzel szemben jelentős állami beruházásokat akartak, és elutasították a szabad demokraták javaslatait a jóléti programok csökkentésére.
A szakértők jelenleg, szinte egyöntetűen, a gazdaság további gyengélkedését – legjobb esetben a stagnálását – vetítenek előre, a külső sokkok és a hazai problémák miatt, beleértve a bürokráciát és a szakképzett munkaerő hiányát is. A kialakult helyzetben új kockázatok megjelenésének veszélyével fenyegeti a német és az európai gazdaságot Donald Trump közelgő visszatérése a Fehér Házba
– részletezi az Apnews.com. Mint ismert, a régi új-elnök azt is felvetette korábban, hogy akár 20 százalékos vámot is kivethet az EU-ból származó árukra, ami meglebegteti a Washington európai szövetségeseivel való kereskedelmi háború lehetőségét.
Nem vitás, hogy a vámok éles csapást mérnének a német exportra, és újabb fájdalmas visszaesést jelentenének egy olyan gazdaságban, amelyet régóta az Oroszországból származó olcsó és bőséges energia és a nagy exportpiacok hajtottak.Scholz kancellár már bejelentette, hogy december 11-én nyújtja be a bizalmi szavazás iránti kérelmét, a szavazást pedig december 16-án tartja a Bundestag. Ez az eljárás utat nyit a február 23-i, előrehozott választások előtt. Addig is a szociáldemokraták és a zöldek kisebbségi kormányban vezetik Németországot.
Az egyik Mercedes-gyár Németországban (Forrás: Shutterstock)
A helyzet egyhamar nem lesz rózsásabb
A berlini és most már a párizsi kormány összeomlása is akadályozza Európa növekvő deficitjének és romló versenyképességének kezelésére irányuló erőfeszítéseket.
Mindkét ország kabinetjének elhasalásában meghatározó tényező volt a problémás költségvetés, ennek ellenére a 2025. februárjában esedékes előrehozott választásokig tartó időszakra Berlin nem küldött az EU-nak semmilyen tervet a következő időszakok hiányának kezelésére
– hívja fel a figyelmet az Euronews. Megjegyezve, hogy ez már csak azért is figyelemre méltó, mert a németek élére álltak annak a folyamatnak, amely Brüsszelt szigorú költségvetési szabályok bevezetésére kötelezné.
Európa gazdasági helyzete valószínűleg egyhamar nem lesz rózsásabb. Látványosan lazulnak a kapcsolatok a fő kereskedelmi partner Kínával, miután az EU igyekszik „hanyagolni” az együttműködést a potenciális geopolitikai ellenséggel. Eközben az orosz agresszió fenyegetése és az USA esetleges elfordulása a NATO-tól oda vezet, hogy Európának a zsebébe kell nyúlnia az egyre szükségesebb katonai beruházások miatt.
A vártnál kisebb mértékben nőhet a német gazdaság 2025-ben
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a legutóbbi előrejelzésében már csak 0,7 százalékos német gazdasági növekedést feltételez, ezzel a lista végén található iparosodott országok közé sorolva Európai gazdasági nagyhatalmát. S a prognózis később sem ígér javulást: az OECD szerint 2026-ban Németországban 1,2 százalékos gazdasági növekedés várható.
A kilátások szerint alacsony a befektetői és a fogyasztói bizalom Németországban. Ennek oka többek között a klímabarát termelés finanszírozása és megvalósítása körüli bizonytalanság, ahogyan a gyenge külföldi kereslet is nehezíti a gazdasági aktivitást.
Az uniós nagyhatalom számára óriási tét forog kockán
„A Donald Trump [újraválasztásával] egy geogazdasági fordulópont előtt állunk. A multilaterális rend amúgy is megrendült alapjait fenyegeti az a veszély, hogy végleg felrobbannak” – fogalmazott a Spiegelben Moritz Kraemer, az LBBW vezető közgazdásza. Majd rámutatott: „Egy olyan gazdaságilag nyitott ország számára, mint Németország, óriási tét forog kockán. Szerencsére az uniós nagyhatalom több, mint az új amerikai adminisztráció játékszere, és most az előrehozott szövetségi választással – hamarabb, mint gondoltuk – nyílik esély egy új korszak megkezdésére.”
Egy új szövetségi kormány nem tudja egyik napról a másikra elhárítani a problémákat, amelyek egy része évtizedek óta nőtt. Az okos és határozott politika azonban lendületet adhat az alapvető reformok megtételéhez.