Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A lakosság egyötöde támogatná a kötelező oltást

Életmód2021. nov. 25.Növekedés.hu

Magyarországon az emberek több mint tíz százalékának már kötelezővé tette a munkahelye a koronavírus elleni védőoltást, kétharmaduk szerint már nem lesz több korlátozó intézkedés az országban, az oltás kötelezővé tételéről megoszlanak a vélemények - derült ki az Euronews megbízásából készült közvélemény-kutatásból. A felmérést az Opinio mobilapplikáción végezte, 1000 fős, országosan reprezentatív mintán.

A megkérdezettek 22 százaléka teljes mértékben támogatná, ha Magyarországon általánosan kötelező lenne a koronavírus elleni védőoltás, de ugyanennyien vannak, akik egyáltalán nem értenének egyet az esetleges intézkedéssel. Szintén 22 százalék mondta azt, hogy "tudomásul venné", 14 százalék pedig nem értene egyet vele, de elfogadná, A határozott véleményt nyilvánítók közül a legkisebb arányban (13 %) válaszolták azt, hogy a szabadságuk korlátozásának élnék meg - írja az Euronews.

Az elfogadók táborában kétszer annyian vannak a férfiak, mint a nők (29 illetve 15 %) – az elutasítók között pedig a nők vannak csaknem kétszeres többségben (16 illetve 28 %).

A kötelező oltás bevezetésének a fővárosban lenne a legnagyobb a támogatottsága, a budapestiek 32 százaléka teljes mértékben támogatná, az elutasítók aránya 12 százalék. A megyei jogú és egyéb városokban viszont azok vannak többen, akik egyáltalán nem értenének egyet az intézkedéssel.

A régiókat nézve Kelet-Magyarországon a legmagasabb az oltás elutasítottsága, az ottani válaszadók közül csaknem kétszer annyian vannak, akik egyáltalán nem értenének egyet az oltás kötelezővé tételével, mint akik támogatnák (30 illetve 16 %).

Az oltás kötelezővé tételét a legnagyobb mértékben az 50 és 59 év közöttiek támogatnák, és körükben legalacsonyabb a teljesen elutasítók aránya is (34 illetve 12 százalék). A legkisebb arányban a fiatalok: a 15 és 19 év, illetve a 20 és 29 év közöttiek ellenzik a vakcina kötelezővé tételét ( 28 illetve 30 százalék), de majd az arány a 30 és 39 év közöttieknél is.

Iskolai végzettségtől függően jelentős a véleménykülönbség a kérdésben: míg a 8 általánost végzettek körében a kötelező védőoltást a megkérdezettek 33 százaléka ellenezné és mindössze 13 százaléka támogatná, addig a diplomások körében pont fordítva: csaknem 40 százalék támogatná és csak 12 százalék ellenezné, hogy kötelező legyen a vakcina.

A megkérdezettek 62 százaléka gondolja úgy, hogy a választások közeledése miatt már nem lesznek további korlátozó intézkedések Magyarországon.

A megkérdezettek 12 százalékának tette eddig kötelezővé a munkahelye a koronavírus elleni védőoltást, és harmaduk ismer olyat, aki emiatt kényszerült munkahelyváltásra. A válaszadók 40 százaléka szerint “a munkáltatónak semmi köze nincs hozzá, hogy az alkalmazottai be vannak-e oltva vagy nem.”

Magyarországon a teljes lakosság 58,9 százalékát oltották be a koronavírus ellen. Legalább az első adagot pedig 61,1 százalék kapta meg. Ausztriában a kötelező oltás bevezetésének a hírére megugrott az oltást kérők száma, a teljes lakosság körében ott már 70,1 százalék kapott legalább egy oltást, a teljesen beoltottak aránya 64,5 %.

A felmérést az Opinio mobilapplikáción végezte november közepén a mobiltelefonnal rendelkező 16-59 közöttiek körében 1000 fős, iskolai végzettség, nem, kor, településtípus, régió szerint. országosan reprezentatív mintán.