Megoldhatja a Mesterséges Intelligencia az egészségügy problémáit?

Életmód2024. nov. 4.Áldott Rebeka

Az egészség egy olyan egyetemes érték, ami mindenkinek fontos, alapvető emberi jog. Azonban a generációk között már hatalmas eltérések keletkeztek az egészséges élet értékeiben, a digitális eszközök egészségügyi használatában, és a Mesterséges Intelligencia elfogadásában. A szakértők a digitális világ keretében vizsgálták az egészségügyi döntéseket és ezek közgazdasági jelentőséget a 62. Közgazdász-vándorgyűlés egészség- és egészségügy-gazdaságtan szekciójának kerekasztal-beszélgetésén.

Az egészségügy területén folyamatosan nő az információs aszimmetria, már szinte alig lehet lépést tartani a szoftverek újabb és újabb verzióival. A gyors fejlesztések miatt sokszor nem is realizáljuk, hogy már egy újabb technológiát alkalmazunk.

Gyakran előfordul, hogy a szakemberek véleménye különbözik egyes diagnózisokat, vagy terápiákat illetően. Ezeket a véleménykülönbségeket sokak szerint a Mesterséges Intelligencia fogja áthidalni. Azonban ebben az esetben is fennállnak “véleménykülönbségek”, mert különböző AI módszerek, különböző eredményekre vezethetnek. Ezenfelül az egészségügyi döntésekért minden esetben az adott orvos, egészségügyi szakember a felelős.

A Mesterséges Intelligencia esetében nehezítés, hogy nem tudjuk, milyen idő kifutással fog dolgozni, és megvárhatjuk-e a normál elosztást. Magyarországon a vállalkozások jelentős része nem olyan nyitottsággal áll az AI-hoz, mint a nyugati riválisaink. Ez a hozzáállás pedig bizonyos szinten a versenyképességünket is ronthatja

-elemezte a Mesterséges Intelligencia lassú integrálásának veszélyeit Steigervald Krisztián tréner, mentor, generációkutató, Steigen Kft.

A magánpraxisban sok adatot gyűjtenek be a betegtől, mielőtt először orvossal találkozna. Ehhez az adathalmazhoz tartoznak például a rizikófaktorok, és az életkor,  amit részben a Mesterséges Intelligencia segítségével értelmeznek. Azonban ez nem váltja ki az orvosi vizitet, és a folyamat végén mindig az orvos dönt, neki kell felelősséget vállalnia. 

Jelenleg az AI-t a hatékonyság növelésére tudják alkalmazni.

A segítségével több beteget tudnak ellátni, mert megspórolhatóvá váltak az egyszerű döntések és a kikérdezési idő -számolt be a Mesterséges Intelligencia egészségügyi felhasználási módjairól Péntek Mária egyetemi tanár, Óbudai Egyetem Egészségügyi Közgazdaságtan Kutatóközpont, az MKT Egészség- és Egészségügy-gazdaságtani szakosztályának elnöke.

Hódít a robotsebészet az idősebb generáció körében

A kutatásunkban 40 év felettieket állítottunk egy hipotetikus döntési helyzet elé, mégpedig, hogy a csípő protézis műtétet robotkar segítségével végezze el a sebész, vagy hagyományos módon, teljesen önállóan hajtsa végre az operációt.

Meglepő módon, a válaszolók több, mint 50 százaléka a robotsebészetet választotta -ismertette a robot segítségével végzett operációk elfogadottságát mérő tanulmányt Hölgyesi Áron kutató, Óbudai Egyetem Egészségügyi Közgazdaságtan Kutatóközpont.

Az adatokat vizsgálva kirajzolódtak demográfiai különbségek. Meglepő módon,

az idősebbek, az 1965 előtt születettek, voltak hajlandóbbak a robotsebészet alá vetni magukat. Emellett a digitális megoldást választó résztvevőknél az iskolázottság aránya is magasabb volt.

Az egészséggel kapcsolatos döntésekről és közgazdasági jelentőségükről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.