Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A babaváró hitel nem várt utóhatásai

Elemzések2023. dec. 20.F. T. P.

Erős csökkenésnek indult a születésszám, és a házasságkötések száma is visszaesett. A babaváró hitel sok születést előrehozott, melyekre csak most került volna sor, ugyanakkor a lehetséges anyák számában is van egy nagy visszaesés, ami most a 26-28 éveseknél tart.

A KSH friss adatai szerint novemberben mindössze 6780 gyermek született, ami 7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Egyúttal az utolsó 12 hónapra összesítve 86 ezer alatti szám jön ki, ami eddig a legkisebb érték. Ha a december nem hoz lényeges változást, új mélypont lesz idén a születésszámban.

Tartós trend és átmeneti hatás

A csökkenés egy darabig akkor is elkerülhetetlen lenne, ha minden, a gyermekvállalást ösztönző intézkedés tartósan beválna és a termékenységi ráta a népesség fenntartásához szükséges 2,1-es szintre emelkedne, mivel a szülőképes korú nők számában még jó darabig csökkenés lesz. A magas ráta mellett persze a csökkenési folyamat lassabb lenne és nagyjából 20 év múlva meg is állna, most viszont rövid távon egy speciális tényező is szerepet játszik.

A házassághoz és gyerekvállaláshoz kötött nagy összegű kormányzati kedvezmények hatása átmeneti, amit mi sem mutat jobban, mint a házasságkötések számának felfutása, majd visszaesése.

A babaváró hitel megjelenése előtt évi 50 ezer volt a házasságkötések száma, a hitel megjelenése ezt 70 ezerre növelte, ami most már visszaesett újra 50 ezerre,

és nem lenne meglepő a további csökkenés a hitel feltételeinek szigorodása miatt.

A babaváró hatásai és ellenhatásai

A babaváró hitel valóban berobbantotta a házasodási kedvet, hisz az hitelfeltétel volt, és a tervezett születéseket is előre hozta, mivel az ugyan nem volt azonnali feltétel, de két gyereknél már részleges, 3 gyereknél teljes hitelelengedést hozott.

A 10 milliós összeg az infláció és a lakásárrobbanás előtt még nem volt kis pénz, főleg, ha amúgy is tervezték a gyerekeket, így rövid távon ösztönzően hatott.

A születések száma így 2020-ban megugrott, a 12 havi mozgóátlag 88 ezerről 93 ezerre emelkedett, de onnan az utolsó közel másfél évben 86 ezerre zuhant.

Az előrehozott születések utóhatása máris érződhet, hisz

a mostanra tervezett gyerekek egy része 2-3 évvel korábban megszületett, az volt a megugrás a számban. Így valószínű, hogy nagyon sok új, korábban nem tervezett gyerek vállalását nem hozta magával a támogatási forma, ehhez már nem olyan vonzó az összeg, inkább csak az időbeli megoszlást változtatta meg.

Erre utal az is, hogy a termékenységi ráta átmeneti megugrás után ugyancsak visszaesett valamelyest.

A szülőképes korosztályok csökkenése

Ami viszont a trendszerű csökkenést mindenképpen kiváltja, az a szülőképes korú nők számának csökkenése, több hullámban. Az első nagyobb változás hatása nagyjából most zárul, mivel az 1969 és 1981 közötti népesebb korosztályok utolsó évfolyama is lassan kikerül a szülőképes korból, így ennek további jelentősége már nem lesz.

Az 1982 és 1994 között született nők száma nagyjából stabil, évente 60 ezren születtek.

1995-ben azonban csökkenés kezdődött, ami az azt követő két évben felgyorsult, az 1997-ben és az után született nők száma már csak évi 50 ezer, ráadásul 2004-től évente már csak 48 ezer lány született, 2010-től évente átlagosan 45 ezer.

Elkerülhetetlen születésszám-csökkenés

Ebből egyelőre az 1995-97-es változás jelentősége nagy,

mivel a 60-ról 50-ezerre csökkenés a mostani 26-28 éveseknél történt, így már erősen érezteti hatását a születésszámban.A következő 10 évben hatása nagy részét kifejti, ami változatlan termékenységi arányszám mellett 17 százalékos születésszám-csökkenést okoz.

A későbbi csökkenések hatása a közeljövőben még nem lesz jelentős, de idővel, amikor a 45 ezres korosztályok lesznek meghatározóak a szülőképes nők körében, ez újabb 10 százalékot jelent.

Mindezek alapján valószínű, hogy a múltbeli folyamatok miatt 2030 után már inkább 80 ezres éves születésszám lesz jellemző az eddigi 90 ezres helyett, még akkor is, ha sikerül a termékenységi rátát  1,7-1,8-as szintre növelni.