A legnagyobb hazai magánegyetemre száz országból járnak hallgatók
ElemzésekTöbb mint 7 ezer hallgató tanul a legnagyobb magyarországi magánegyetem, a Metropolitan képzésein. Az egyetem többek között a kreatívipar művészeti képzésben a legnagyobb képzési helynek számít. A hallgatók egyhetedét külföldiek teszik ki, akik száz országból érkeztek. Az Erasmus programban megötszörözték a hallgatók számát.
Ma a legnagyobb hazai magánegyetemnek számít a Budapesti Metropolitan Egyetem, ahol a turizmustól kezdve a nemzetközi tanulmányokon át egészen a művészeti képzésekig folytatnak tanulmányokat a jelenleg 7 ezer fős hallgatóközösség.
Nagy változást hoz a ChatGPT is az egyetemen, más munkakörökre kell felkészíteni a hallgatókat
– mondta Tóth Ágnes elnök-vezérigazgató az egyetem évértékelőjében. Felidézte a McKinsey 2023 júniusi elemzését, amely szerint, a mesterséges intelligencia akár 60-70 százalékát veheti át a most végzett munkafolyamatoknak, ezért a folyamatosan változó világra kell felkészíteni a hallgatókat, - vagy ahogy az egyetemen nevezik, az „alkotókat”.
Kiemelte, hogy három éven belül a munkakörök 40 százaléka más lesz, mint most, más készségekkel kell majd rendelkezni, de még nem tudni, milyenekre, ezért a változásra való készség fejlesztése a legfontosabb, így
- az analitikus, elemző képesség,
- a kreativitás,
- az együttműködés, csoportmunka, munkakörnyezetben kommunikálás.
Tóth Ágnes elnök-vezérigazgató
A program része, hogy az egyes tárgy tanulásakor tudják, milyen készséget kell elsajátítania, és az egyes lépéseknek mi a célja. Mindez a fejlődésben és az önismeretben is segít, mert jobban tudják, milyen irányba haladjanak a munkaerőpiacon.
Tóth Ágnes kiemelte, hogy az egyetem céljai között szerepel a nemzetközivé válás erősítése, amely egy globális trend a felsőoktatásban. Ezért angol nyelvű, nemzetközi képzésekre egyre nagyobb az igény a hallgatók körében.
Globálisan a legnagyobb küldő ország Kína és India, és nemzetközi adatok szerint két év alatt megduplázódott az angol nyelvű kurzusok száma.
A közel 7000 hallgató közül ezer külföldi, több mint 100 országból jönnek ide tanulni. Egyebek mellett ez is kiderül a hazánk legnagyobb magánegyeteméről készült exkluzív kiadványból, amelyet szintén bemutattak a tájékoztatón.
A digitális átalakulás zajlik, melyben nagy szerepe van a mesterséges intelligenciának
– hangsúlyozta Tóth Ágnes.
Mint mondta, a ChatGPT-t minden hallgató használja például az esszéírásnál, ezért a számonkérésnél más eszközöket kell használni a jövőben. Így például vissza kell térni a beszélgetéshez, vagy a személyes véleményét, hozzáállását kell felmérni a hallgatónak. Ezzel foglalkozni kell az oktatóknak.
Harmadik fő trendként kiemelte, hogy globális trend a készségfejlesztés, mert hamarabb elavulnak a tudásanyagok egyes tudományterületeken mint korábban bármikor.
Ezért nyitott, innovatív és kreatív légkört kell teremteni, cél a hallgatók és mesterek közösségek építése, támogatása – tette hozzá.
Az úgynevezett transzformatív oktatási módszerben a rugalmas tanulási lehetőségek vannak a fókuszban a tanulmányi folyamat során, és fokozatosan frissül az oktatási portfolió.
Rada Péter, nemzetközi rektorhelyettes kiemelte, hogy a nemzetköziesítés során a kapcsolati háló folyamatos bővítése kiemelten fontos. Az Erasmus programban többszörösére növeltük a rangos partnerek számát, aminek köszönhetően megötszöröztük a kimenő hallgatók számát.
Rada Péter rektorhelyettes
Célnak nevezte, hogy Kelet- Közép-Európa egyik meghatározó egyetemévé váljanak, és a külföldi hallgatók számát tovább növeljék.
Mint mondta, egyfajta közép-európai szellem jelenik meg a nemzetközi programokban is a képzések során.
Kiemelte: 14 stratégiai együttműködést kötöttek kiemelkedően rangos egyetemekkel az elmúlt egy évben, öt nemzetközi kiállításon vettek részt és 3 nemzetközi konferenciát szerveztek, az Erasmus keretében több mint 200 partner egyetemre utazhatnak a hallgatók.
A külföldi diákokkal kapcsolatban kiemelte, hogy meghatározóak a globálisan feltörekvő régiók, mint a dél-kelet-ázsiai régió,, így például Szingapúr (a LaSalle Egyetemmel kötött együttműködés keretében már 2023 nyarán vesznek részt METU-s hallgatók és egy oktató is közös képzésen) vagy az Öböl-menti országok, mint az Egyesült Arab Emírségek .
A Kárpát-medencei és a régiós országok mellett nyugat-európai és amerikai egyetemekkel (Metropolitan State University, Denver) is jelentős az együttműködés – tette hozzá Rada Péter.
Mint mondta, a nemzetközi kapcsolatok képzésen a gyakorlati tárgyakat helyezik előtérbe, például a diplomáciai kapcsolatok alakításának hétköznapi fortélyaitól, adminisztrációs teendőitől kezdve a történelmi áttekintések értékeléséig.
Vasa László tudományos és innovációs rektorhelyettes kifejtette: az egyetem új stratégiája az innovációs tevékenység fokozása, melynek része
- a publikációk számának növelés,
- a disszeminációs tevékenység erősítése
- a vállalati kapcsolatokban rejlő potenciál kihasználása, hogy a piaci igényekre jobban tudjanak reagálni.
Vasa László rektorhelyettes
Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi pályázati konzorciumokba bekapcsolódás is fontos.
Az egyetem 200 külföldi partnerintézménnyel rendelkezik, fő vonzereje a hallgatók egyéni képességeire fókuszáló egyedi oktatási módszer.