Egyre több külföldi tőke áramlik a régiónkba, egyetlen ország a kivétel

Elemzések2023. okt. 11.Növekedés.hu

A térségünkbe érkező FDI -lista elején Csehország áll, majd Bulgária és Magyarország következik, ha a beérkező tőkét a GDP-hoz arányosítjuk. Csak a lengyeleknél nem nőtt az FDI tavaly. Az Oeconomus Gazdaságkutató elemzése a tavalyi év közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) értékeit tekinti át a térség országaiban.

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) adatbázisába feltöltötték a 2022-es évre vonatkozó fontosabb gazdasági mutatókat, így többek között az FDI értékeket is - írja gyorselemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató.

 Az FDI áramlásra vonatkozóan az Európai Unió 2019-ben fogadta el a 2019/452-es számú rendeletét, amelyben az EU-ba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítási kereteire vonatkozóan hoztak szabályokat.

A rendelet célja

a befektetések átvilágítása mellett az EU versenyképességének, közrendjének és közbiztonságának megőrzése, illetve a tagállamokba áramló FDI átláthatósága volt.

Az Oeconomus által vizsgált közép-kelet-európai államok – Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária – 2021 és 2022 során fogadtak el olyan nemzeti szintű rendeletet, jogszabályt, amely tartalmazta az uniós előírásokat, változtatásokat is.

Egyetlen ország, Bulgária nem foganatosította még saját hatáskörében az intézkedéseket, várhatóan a következő években azonban már itt is szükséges lesz a módosítás.

A térség államaiba áramló FDI 2022-ben az előző évi értékekhez képest

Lengyelország kivételével minden országban emelkedést mutat.

Lengyelországban 2021-ben 29 580 millió USD, míg 2022-ben 29 462 millió USD tőkét fektettek be külföldi társaságok. A két év közötti különbség nem jelentős (118 millió USD), valamint még így is a második legnagyobb beáramló FDI érték az elmúlt három évtized távlatából.

Lengyelország régóta az egyik legfontosabb tőkevonzó ország a régió államai között,

számos amerikai, angol, német, holland társaság leányvállalata megtalálható az országban. A 2022-es év OECD által közölt országrészesedésekre vonatkozó adatai ugyan még nem ismertek, de egy évvel korábban, 2021-ben a legtöbb beáramló FDI-t dél-koreai, amerikai és német vállalatok könyvelhették el Lengyelországban.

A német tőke megkerülhetetlensége mellett

egyre nagyobb részt képviselnek a térségben a dél-koreai befektetések is.

Lengyelország mellett hazánkban ugyancsak jelentős mennyiségű FDI érkezett az ázsiai országból, amely főként az e-mobilitás, a gyártás és az elektronikai ipar területein hozott létre új egységeket. A régió államainak tőkekihelyezése 2022-ben Csehország kivételével mindenhol emelkedett.

A legtöbb külföldi akvizíciót Magyarország könyvelhette el, 4 241 millió USD értékben.

Érdemes megnézni az egyes régiós országokba áramló FDI állomány GDP arányos mértékét is. A lista elején Csehország 69,9%-kal, majd Bulgária 64,3%-kal, Magyarország 62,5%-kal.

A másik három ország lényegesen elválik a már felsorolt államoktól az arány tekintetében. Szlovákiába a beáramló FDI állomány GDP aránya 50,5%, Lengyelországban 39,2%, míg Romániában 38,8% volt 2022-ben.

Ez egyben azt is jelenti, hogy annak ellenére, hogy Lengyelország a legnagyobb tőkevonzó állam a régióban, a tőkevonzás mértéke nincs egyenes arányban az FDI állomány GDP arányos mértékével, hiszen Csehországban lényegesen magasabb ez az érték.

Az egyes országok beáramló FDI állományánál hasonló rangsort láthatunk, mint a tavalyi évre vonatkozó tőkeáramlási számokban.

A tőkekihelyezésnél már valamivel másabb a lista sorrendje, itt Csehország kerül az első helyre.

Csehország jellemzően Szlovákiába, Lengyelországba helyez ki tőkebefektetéseket. Magyarország tőkekihelyezési állománya a szomszédos országok mellett főként a ciprusi, holland és horvát piacokra áramlott a tavalyi év során.

Mindazonáltal több ország esetében (Csehország kivételével minden más régiós országban) megfigyelhető, hogy annak ellenére, hogy a beáramló FDI értéke nőtt 2022-ben az előző évi értékhez képest, az országban lévő beáramlott állomány értéke csökkent.

Ennek hátterében egyes strukturális átalakulások állhatnak, amelyek negatívan tudták befolyásolni az állományok mértékét.

Összességében kijelenthető, hogy

a tavalyi év geopolitikai és gazdasági eseményei nem tudták elvenni a befektetők kedvét a további, nagy értékű FDI kihelyezésektől.

A legtöbb országban a térség államai közül nőtt a beáramló FDI mennyisége, esetenként pedig a tőkekihelyezéseknél is hasonló tendencia látható.

Az energetikai kérdések nem hagyták azonban érintetlenül ezt a területet sem, sok befektető választotta ebben az iparágban történő innovatív fejlesztést a tőkekihelyezések esetében is - írják az Oeconomus kutatói.