Bevált a láncfűrész, működésbe jött az argentin gazdaság
ElemzésekAz állami költségeket láncfűrésszel megnyirbáló argentin elnök, Javier Milei máris sikeresnek bizonyult: egyensúlyban a költségvetés és a kereskedelmi mérleg, amire emberemlékezet nem volt példa a dél-amerikai országban.
Nagy az öröm az argentin piacokon: a dollárkötvények hatalmasat emelkedtek, miután nemrég azt árazták a tulajdonosok, hogy pénzükből jó eséllyel alig látnak viszont valamit. Most viszont a határozott elnök, Javier Milei intézkedései beértek: februárban egyensúlyba került az állami költségvetés és a külkereskedelmi mérleg egyaránt, immár második hónapja.
Egyensúly után növekedés
Az egyensúly persze csak az első és fájdalmas lépés, innen kell majd megindulnia a növekedésnek és a lakossági jövedelmek emelkedésének, de ez innentől kezdve, ha valamit nem rontanak el nagyon, többnyire menni szokott. Ezt árazzák a kötvények is: ha folytatódik a gazdaság sikeres rendbetétele, az ország fizetőképes lesz, a hitelezők visszakapják pénzük.
Ilyenkor azért még fennállnak kockázatok: elég türelmes-e a lakosság, hogy kivárja a fellendülési szakaszt. Az eddigiek alapján azonban úgy tűnik, hogy igen, talán éppen azért, mert oly hosszú ideig látták, mi történik, ha a fedezetlen pénznyomtatás a gazdaság alapja.
El kell tűnni a fedezetlen pénznek
Az infláció még 275 százalék fölött van, de az egyensúlyt hozó sokkterápiáknál ez eleinte elkerülhetetlen, mivel az eltorzult árrendszernek egyensúlyba kell kerülnie, a korábban fedeztlenül nyomtatott pénznek el kell értéktelenednie annyira, hogy a gazdaság állapotához illeszkedő pénzmennyiség legyen a gazdaságban.
Pragmatikusan kezelte
Az elnöknek nem volt könnyű dolga: a Reuters szerint a parlament és a helyi kormányzók ellenállásába ütközött, emellett kezdetben sztrájkok, tüntetések is kipattantak országszerte. Programját azonban továbbvitte, gyakorlatiasan egyeztetve az elégedetlen felekkel, és miután már ők is látják, hogy kialakult az egyensúly, sőt, az ország devizatartalékai növekednek, már kevésbé ellenzik a lépéseket.
Aki elég bátor volt, és argentin kötvényeket vett az elnök beiktatásakor, bízva a sikerbe, most már dollárban megduplázhatta pénzét. Persze a kudarc kockázatát is vállalni kellett, de a kötvények alacsony árazása ezt elfogadható mértékűvé tette.