Kimenekíti Argentínát a zűrös országcsoportból az új elnök

Elemzések2023. dec. 30.F. T. P.

Javier Milei argentin elnök bejelentette, hogy országa mégsem lép be a Brics csoportba, melynek elnevezése a résztvevő országok angol nevének kezdőbetűiből álló mozaikszó. A társaság nem igazán illik Milei gazdasági és politikai irányvonalához, a tagállamokkal inkább kétoldalú kapcsolatot szorgalmaz az elnök.

Argentína az utolsó pillanatban lemondta a Brics csoporthoz való csatlakozást, amely január 1-ején lett volna esedékes. Erről Javier Milei elnök levélben értesítette az eddigi tagállamok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) vezetőit.

A levelet a The Guardian szerint december 22-i dátummal küldték, de csak 29-én, az idei utolsó nap számolt be róla az argentín kormány.

Javier Milei új argentin elnök beiktatási ünnepségén Buenos Airesben 2023. december 10-én. Milei A Szabadság Előretör nevű párt jelöltjeként győzött az argentin elnökválasztás novemberi második fordulójában. MTI/EPA/EFE/Juan Ignacio Roncoroni

A lépést azzal indokolta az elnök, hogy az időpont most nem alkalmas Argentína számára a belépésre.

Feltörekvő országok szervezete

A szervezet eredetileg csak egy, az alapkezelők által összegyúrt országcsoport volt, melyben nagy népességű feltörekvő államok szerepeltek. Mostanra az országcsoport egyfajta szervezetté alakult Dél-Afrikával kiegészítve, és még hat államot hívtak meg a csoportba, köztük Argentínát.

Az előző argentín elnök, Alberto Fernandez, aki nem boldogult az országot sújtó gazdasági válsággal, úgy gondolta, hogy segíthet országán, ha a szervezethez való csatlakozás által javulnak országa kereskedelmi esélyei.

Nyugati orientáció

Milei azonban más oldalról közelíti meg a kérdést. Gazdasági és politikai irányvonala merőben eltér elődjétől: a minél szabadabb kapitalizmus, piacgazdaság híve az állam minél kisebb részvételével, emellett kifejezte, hogy határozottan a nyugati, demokratikus, szabad országok felé fordul, élen az USA-val. Kampánya alatt Milei elhatárolódott a kommunisták által vezetett országoktól, így diplomáciai kapcsolatot sem akar velük felvenni, köztük Kínával sem.

Kétoldalú kapcsolatok

Így érthető Milei elhatárolódása a csoporttól: Kína politikai rendszere elfogadhatatszámára, az Ukrajnát lerohanó Oroszország pedig a fél világ számára kínos, így érthető, hogy ő sem akar vele egy szervezetbe kerülni jelenleg.

Milei a tagországok vezetőinek azt írta, hogy kétoldalú gazdasági kapcsolatokat kész folytatni velük, a szomszédos Brazíliával ez eleve adott.