Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Brüsszel gyanakodva várja az Orbán-Putyin találkozót

Elemzések2022. feb. 1.Dunai Péter

Moszkvában az elnöki honlap, a kremlin.ru ma kétmondatos összefoglalót közöl Orbán Viktor küszöbönálló tárgyalásairól Vlagyimir Putyinnal. A tárgyalási témák listáján a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése szerepel a kereskedelemben-gazdaságban, az energetikai és a kulturális-humanitárius szférában, emellett gondolatot cserélnek az európai biztonság aktuális problémáiról is.

A mostani 12. találkozó lesz a legfontosabb, hiszen ilyen kiélezett nemzetközi helyzetben még nem tárgyalt egymással Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin, nyilatkozott oroszországi tv-állomásoknak (RT, Piter.tv) a magyar külügyminiszter. Egyperces sűrítményt sugároztak Szijjártó Péter magyar nyelvű nyilatkozatából, amit feltehetően hétfőn este vettek fel a szabadban, a hóval borított moszkvai utcán. (A nyilatkozat rövid lehetett, mert Szíjjártó zakóban toporogva-fagyoskodva mondta el a tv-kamerák előtt.) Kiemelték, hogy közvetlenül moszkvai útja előtt a magyar kormányfő egyeztetett Macron francia elnökkel, a soros EU-elnökkel és Stoltenberg NATO-főtitkárra.

„Ha a Kelet és a Nyugat egymással konfliktusba kerül, azon a közép-európaiak mindig veszítenek, tehát nekünk az a nemzetbiztonsági érdekünk, hogy a mostani konfliktus a tárgyalások során megoldódjon” – húzták alá Szíjjártó szavait az egyperces interjú oroszországi szerkesztői. Paks 2-t és a Gazprom-szerződés kibővítését is felveti „a külföldi” (inosztranyec) a tárgyalások során, derült ki az interjú alá vetített orosz nyelvű sorokból. Emellett szót ejtenek az orosz covid-19 vakcina magyarországi gyártásáról és az űrhajózásban való együttműködésről is.

Szíjjártó interjúja kapcsán is kiderült, Oroszországban nagy súlyt helyeznek a földgázkérdésre. Magyarországot ez kevésbé érinti, az EU egészét annál inkább.

„Túl későn és túl keveset” – ezt szűri le tanulságként a Politico európai kiadásának mai brüsszeli összefoglalója, annak kapcsán, hogy nyolc éve tart az ukrajnai válság (Donbassz, Krím) és az EU csak most kezdi csipkedni magát, hogy diverzifikálja földgázimport-forrásait.

Ha rosszra fordulnak a dolgok és hideg télutó lesz, március végére elfogyhatnak az amúgy is alacsony szintű tartalékok, írja a Bruegel think tankra hivatkozva a Brussels Playbook. Azaz, mint moszkvai források is utalnak rá, igen időszerű a magyar kormányfő látogatásának egyik célja, az éves földgázszállítási keret megnövelése egymilliárd köbméterrel.

Az út nagypolitikai hozadéka? Van alapja a spekulációknak, hogy Orbán valamiféle üzenetet vitt volna Moszkvába, esetleg közvetítene? Tény, hogy elutazása előtt telefonon beszélt Emmanuel Macronnal (az EU soros elnökségét ellátó Franciaország elnökével) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. Ha vitt is üzenetet, kérdés, hogy megtudjuk-e ezt valaha is. Macron egyébként január 31-én telefonon beszélt Putyinnal és mint a Kreml honlapjából kiderül, az (európai) biztonsági kérdések mellett tárgyaltak a lehetséges találkozóról is.

Viszont az Orbán-úttal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy manapság nem sűrűn jön létre személyes, „élő” kapcsolattartás egy NATO-ország vezetője és Vlagyimir Putyin között.

A szemben álló felek a feszültségek ellenére intenzív kapcsolatban állnak, ma, február elsején is telefonon egyeztet egymással Antony Blinken amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Lavrov ma tárgyal Szíjjártóval.

Szinte valamennyi mértékadó oroszországi médium beszámol a küszöbönálló tárgyalásokról, némelyik megemlíti még azt is, hogy kedd reggel Szíjjártó edzésképpen futott a legfeljebb szerény domb méretű moszkvai Veréb-hegyen, a magyar delegáció szálláshelyén. Itt áll az oroszországi főváros egyik ikonja, a Lomonoszov-egyetem épülete is.

Brüsszelben ugyanakkor gyanakvóan figyelik a magyar kormányfő moszkvai ténykedését. Az Euronews orosznyelvű kiadásában a brüsszeli tudósító által jegyzett írás szerint a moszkvai Orbán-út belezavarhat az EU más vezetői által kidolgozott közös álláspont érvényesítésébe. Ennek alapja a közös értelmezés, hogy Oroszország agresszívan lép fel Ukrajnával szemben.