Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Dr. Végzet összeomlást vízionál

Elemzések2024. szept. 17.Növekedés.hu

Marc Faber, aki annak idején megjósolta az 1987-es tőzsdekrachot, és így érdemelte ki a megtisztelő Dr. Végzet nevet, most újra megszólalt, és aggodalmát fejezte ki a túlértékelt, divatos mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvényeket illetően. Nem azonnali zuhanást hirdet, de szerinte rossz vége lesz a dolognak.

Dr. Végzet úgy gondolja, hogy néhány részvény vezeti az egész bikapiacot (emelkedő trendet) az amerikai tőzsdén, mégpedig azon vállalatok részvényei, amelyeknek bármi közük van a mesterséges intelligenciához. Márpedig a szakember szerint ezek fundamentálisan meglehetősen túlértékeltek. 

Fő szabály

Marc Faber 50 éves befektetési tapasztalattal rendelkezik, és első számú szabálya, amit alaposan megtanult a hosszú idő alatt: tiszteletben tartani a piac erejét és kiszámíthatatlanságát, nehogy beszoruljon a befektető egy rossz pozícióba, amikor extrém mozgások jönnek a tőzsdén.

A MarketWatch interjút készített a híres befektetővel, melyben szó volt a tőzsdéről, az ingatlanpiacról, az inflációról, kamatszintekről és több más, a piacot befolyásoló tényezőről. A legfontosabbnak azt tartotta megemlíteni, hogy pesszimista az amerikai részvénypiacot illetően, ami végső soron általában a globális piacokra is kedvezőtlen, miután rendkívül ritka eset, hogy az amerikai tőzsdék zuhanását megússza a többi főbb részvénypiac.

Néhány túlértékelt részvény

Különösen aggasztja, hogy néhány részvény húzza fel az indexeket: chipgyártók és minden más, aminek köze van ehhez a technológiához, különösen a mesterséges intelligenciához. Arra a kérdésre, hogy lát-e már vészjelzéseket a részvényárfolyamokban, azt válaszolta, hogy a részvények fundamentális értékeltsége történelmileg igen magas, miközben szerinte a cégek nyereségessége csökkenni fog a gyengülő kereslet miatt.

Gazdasági problémák

Ezt az infláción túl a lakhatási válság okozza: az ingatlanárak jövedelmekhez viszonyított aránya olyan magas lett, amire példa se nagyon volt az elmúlt 100 évben, így a lakhatási költségek a jövedelmek nagy arányát emésztik fel, legyen szó a lakáshitel törlesztéséről, vagy a lakbérről. 

A gazdaság problémáiról Faber azt mondta, hogy le kell szorítani a költségvetési hiányt, és ez Amerikán kívül sok európai országra is vonatkozik. Ez nem egyszerű: vagy adókat kell emelni, vagy kiadásokat csökkenteni, vagy marad az infláció. Utóbbi sokszor kényelmesebb a kormányoknak, de óriási gazdasági károkat okoz, miután az infláció a szegények adója, így nő a társadalmi egyenlőtlenség.

Mit tehetnek a befektetők? 

Az embereknek Faber szerint az emelkedő árfolyamok hosszú évei után el kellene gondolkozni, mi van akkor, ha befektetéseik értéke nem nőne tovább, hanem elkezd csökkenni. Ez még nem olyan nagy baj, ha valakinek nincs adóssága, de ha van, az már gond, miután az adósság, szemben az árfolyamokkal, sosem csökken érdemben.

A befektetőknek most érdemes megfontolni a nemesfémek tartását, nem azért, mert feltétlenül és azonnal felmennek (az arany közben szakadatlanul emelkedik), hanem mert attól tart, hogy az amerikai állam adóssága olyan nagy, hogy azt csak pénznyomtatással fogják tudni kezelni, ami elkerülhetetlen inflációs hatású.

Leszokott a shortolásról

Faber régebben az egyik legnagyobb shortos volt (árfolyamesésre játszott), de 1999-ban és 2000-ben a technológiai részvénybuborék idején sokat veszített. Igaz, hogy később összeomlottak az árfolyamok, de az emelkedő szakasz túl sokáig tartott, mert részben fedezetlen pénznyomtatás eredménye volt. Alapesetben

gyenge fundamentumok mellett egy részvénynek esnie kell, de ha közben pénzt nyomtatnak, emelkedik, mivel a fedezetlen pénz többek között a részvénypiacra vándorol.

Kiszámíthatatlanság

A legfontosabb, amit a piacon megtanult, hogy a hosszútávú emelkedő trend mellett van a kiszámíthatatlanság: akár napon belül is váratlanul megfordulhat a piac, néhány hónapos távon pedig hatalmasat mozdulhat bármely irányban, ráadásul az esések többnyire gyorsabbak. Ezért van az, hogy a legtöbb egyéni befektető vagy aktívan kereskedő tőzsdéző veszít, és csak kevesen nyernek.

A mostani helyzet ráadásul Dr. Végzet szerint nem is amerikai folyamat, hanem világjelenség:

az egész világ a technológiai óriások részvényeivel hazardírozik, különösen az Nvidiával.