Ha a rezsin spórolna, ne kövesse el ezeket a hibákat
ElemzésekMegrohamozták a vásárlók a tüzéptelepeket tüzifáért, elkapkodták a sparhelteket a használtpiacról, kifogyóban vannak a kályhakészletek a boltokban, és a napelemforgalmazóknak is folyamatosan cseng a telefonja. Megmozgatta az embereket a rezsicsökkentés korlátozása, a vészesen közelinek tűnő fűtésszezon miatt most mindenki pillanatok alatt szeretne alternatív megoldásokat találni. Körbenéztünk, mit mondanak a szakemberek, és mik azok a hibák, amelyeket a kapkodás közben elkövethetünk.
Felbolydult méhkas lett az ország, mióta a kormány bejelentette, augusztustól korlátokhoz köti a rezsicsökkentést, azaz villamos energiából 210 kWh/hó, földgázban 144 m3/hó lesz a hatósági áron fogyasztható mennyiség.
Mivel efölött lényegesen magasabb piaci díjakat kell majd kicsengetni - az áram ára a piacon jelenleg kilowattóránként 242 Forint, gázra pedig a rezsicsökkentés híján már az átlagfogyasztónak már most is havonta 131 444, éves szinten tehát 1 577 300 Forintot kellene a gázszámlára költenie, nem csoda, hogy a tél közeldtével mindenki a fűtésszámla miatt aggódik.
Ez jól látható a tüzéptelepek forgalmán, de a vásárlók gyorsan elkapkodják a szerényebb árú vegyestüzelésű kályhákat, kandallókat is. Hatalmas a kereslet most mindenre, amivel csökkenteni lehet a villanyszámlát.
Drága, de jó megoldás a napelem
- Megrohantak minket a vásárlók, volt olyan nap, hogy 350 ajánlatkérés is befutott, máskor egy hónap alatt nem volt ennyi - mondja a Növekedés.hu-nak Belák Gábor, a napelemrendszereket forgalmazó NVSolar Energia Kft. ügyvezetője hozzátéve,
most azok vannak a legnagyobb bajban, akik az elmúlt években kizárólag elektromos fűtéssel szerelték fel jellemzően újépítésű házukat, sokan emiatt be sem kötötték a gázt.
Ugyan ennek pótlása ma már ingyenes, ám ez csak a gázcsonk bevezetését jelenti, ha valaki most akar gázfűtést kiépíteni, az több százezres ajánlatokba futhat bele csak a tervezés miatt.
- Eddig jól járt az, aki kizárólag elektromos fűtésben gondolkodott,
lakástól függően így is ki lehetett hozni a villanyszámlát 25-30 ezer forintból,
és így is fűtve volt a ház, volt meleg víz, minden - mutat rá Belák Gábor.
Csakhogy jövő hónaptól egy nagyjából 7000 Ft.os villanyszámla lesz a viszonyítási alap, azaz a villannyal fűtők fogyasztásának oroszlánrésze esik majd a szabadáras tartományba, azaz a korábbi számlájuk öt-hatszorosát kell majd kifizetniük.
A cégvezető azt mondja, a Magyar Közlönyt azért megvárná, de túl sok jóra nem számít, mivel az áram világpiaci ára az egekben van, és bárhogy is szépítjük ebből nem lehet már jól kijönni. Ezért
önerőből mindenképpen érdemes belevágni egy napelemes rendszer kiépítésébe, még csak az állami támogatásokra sem érdemes várni,
mivel így a szaldós elszámolásról is le lehet csúszni.
A forgalmazó egy havi 16.700 Ft-os villanyszámla teljes kiváltásához elégséges rendszert bruttó 3 090 000 Ft-ért kínál, de azt a honlapjukon is kiemelik, hogy ez az ajánlat 400-as Euró árfolyamra vonatkozik, és azt Belák Gábor is kiemeli, hogy
az utóbbi időben 26 százalékkal emelkedtek az árak, a gyengélkedő Forint mellett a bekerülési árak, és a szállítási költségek miatt is,
így a napelemrendszer kiépítése jelen helyzetben sokaknak nem jelent valós alternatívát.
Biztos jó ötlet a vegyestüzelés?
Első ránézésre a napelemnél jóval olcsóbb megoldásnak tűnhet egy vegyestüzelésű kályha, kandalló, vagy még inkább egy sparhelt beállítása, amin egyúttal a főzés is megoldható lenne szükség esetén, utóbbira a megnövekedett igényt jól mutatja, hogy a használtpiacon már művészet hozzájutni.
Mindezek használatának viszont van egy súlyos előfeltétele, hogy szükséges hozzá egy kémény, illetve a megfelelő szellőzőrendszer megléte.
Csakhogy míg ez egy-két évtizede még alapfelszereltségnek számított, mostanában a legtöbb újépítésű házból teljesen kimaradt.
És bár elméletileg lehetséges mindezt utólag is kiépíteni, koránt sem biztos, hogy megéri belevágni, ugyanis egyáltalán nem olcsó mulatság.
- Még egy modern kondenzációs kazánhoz is százezres tétel a kémény kiépítése, és egy családi ház esetében egy kandalló, vegyestüzelésű kályha esetében ez az összeg már 4-500 ezer forin alsó hangon
- mondja Osváth Attila épületgépész technikus.
Ráadásul a jó pénzért felhúzott kéménnyel még nincs letudva a probléma, ugyanis a nyílt égéstérrel rendelkező fűtőeszközök esetében a égéslevegő pótlását is meg kell oldani, ehhez pedig a szakember szerint egy vagy több lyukat kell fúrni a korábban gondosan leszigetelt ház falába.
Osváth Attila ehelyett inkább azt ajánlja, hogy aki eddig csak elektromos fűtésben gondolkodott, az ne most akarjon kapkodva kandallót beépíttetni, szerinte ennél
jobb megoldás egy hőszivattyús rendszer kiépítése, de még az is kifizetődőbb, ha a gázt vezetteti be, és egy kondenzációs kazánnal diverzifikálja a fűtését,
ennek ugyanis jelenleg nincs párja gazdaságosság tekintetében.
Mit hozhat a jövő?
Azt is érdemes szemmel tartani, hogy a kormány a hét pontból álló intézkedési tervében kiviteli tilalmat rendelt el az energiahordozókra és a tűzifára, és bár a részleteket még nem ismerjük, ebbe a körbe akár a pellet is beleférhet.
Hazánkban működnek ugyan pelletgyárak, ezek korábban többnyire külföldre termeltek, mivel hazánkban, talán éppen a rezsicsökkentésnek köszönhetően
mindeddig nem terjedtek el a fatüzelésű társaikhoz képest borsosabb árú, 4-500 ezres áron pörgő pelletkazánok
annak dacára, hogy ezek igen modern, gyakran digitális vezérlővel ellátott készülékek. Az újrahasznosított faipari hulladékokból készült fűtőanyag ára sokáig nem volt elég versenyképes ahhoz, hogy a beruházásra ösztökélje a lakosságot, most viszont változik a széljárás, és ha csakugyan nem lehet majd kivinni az országból, a pellet kellő mennyiségben áll majd rendelkezésre.