Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Ideje feltenni a kérdést: mi lesz az ukrán fegyverekkel a háború után?

Elemzések2024. dec. 18.Növekedés.hu

Amennyiben valóban lesznek béketárgyalások és ezek eredményre is vezetnek, a nemzetközi példák alapján az ukrán háború után az egész térségre nézve biztonsági fenyegetéssel járhat a harcokban használt fegyverek rendezetlen sorsa – állapítja meg a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet elemzése.

A nemzetközi porondon egyre többen beszélnek az orosz-ukrán béketárgyalások lehetőségéről. Viszont a konfliktust lezáró forgatókönyvektől függetlenül számolni kell az ukrajnai fegyverek sorsával: a háborút követően Ukrajna nem lesz képes folyamatos külföldi pénzügyi és technikai segítség nélkül üzemben tartani a neki átadott eszközök jelentős részét – írja a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet.

Ennek kapcsán érdemes felidézni, hogy a Varsói Szerződés megszűnése után a volt szocialista blokk haderőijelentős mértékben értékesítettek komplexebb eszközöket is.Ha Kijev értékesíti a nehézfegyvereket és a komplexebb eszközöket, akkor azok olyan térségekbe – például Afrikába vagy a Közel-Keletre – kerülhetnek, amelyek instabilitása súlyosbodhat, újabb migrációs hullámot generálva Európa irányába.

A kézifegyverek elsőre kisebb fenyegetésnek tűnhetnek, ám ez közel sincs így: a nehézfegyverek és a komplex katonai eszközök beszerzését és üzemeltetését csak erőforrásokkal jobban ellátott entitások – leginkább államok – engedhetik meg maguknak, amelyek viselkedésükben általában kiszámíthatóbbak, racionálisabbak, próbálnak rendezett környezetet kialakítani.

A kézifegyverek azonban Ukrajna közvetlen környezetében és globálisan is utat találhatnak a szervezett bűnözéshez, terroristákhoz, felkelőcsoportokhoz és milíciákhoz - emeli ki a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet.A kézifegyverek feketepiaci terjedése a jugoszláv polgárháború idején Közép- és Nyugat-Európát is érintette.Ugyanez a kockázat áll fenn a fel nem használt gyalogsági aknák esetében, amelyek az illegális fegyverkereskedelem tárgyává válhatnak akár az ukrán állam, akár a korrupt katonai szereplők által. A délszláv háború erre is szolgáltat példát.

Az egyik lehetséges negatív forgatókönyv, hogy az Ukrajnával szomszédos országokba és más régiókba katonai fegyverek áramolhatnak be, amelyek szélsőséges vagy helyi szervezett bűnözői csoportok kezébe kerülhetnek.