Még ha el is jön a béke, Ukrajna akkor is a szakadék szélére kerülhet
ElemzésekA keleti szomszédunk úgy is komoly válságba süllyedhet, ha elhallgatnak a fegyverek. A szervezett bűnözés komoly problémákat okozhat – írja a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalról szóló további cikkeink az alábbi linkeken érhetőek el:
Ideje feltenni a kérdést: mi lesz az ukrán fegyverekkel a háború után?
Milyen sors vár az ukrán katonákra a harcok után?
„Kiemelt kockázattal jár Magyarországra nézve a szír elnök meneküléséről terjesztett dezinformáció”
Mostanra világossá vált, hogy ha az ukrán háború lezárul vagy befagy, még mindig rengeteg bizonytalanság lesz Ukrajna körül. Az infrastruktúra kritikus fontosságú egy gazdaság működéséhez, márpedig az ukrán infrastruktúra hatalmas károkat szenvedett, főképp Kelet-Ukrajnában. A gazdaság talpra állását tovább nehezíti, hogy Oroszország olyan területeket tart katonai ellenőrzés alatt, amelyek jelentős mennyiségű energiahordozót, nyersanyagot rejtenek, így ezeket Kijev nem tudja kiaknázni. A demográfiai trendek szintén kedvezőtlenül alakultak már 2022 előtt is, a konfliktus pedig katasztrofális hatással volt az ukrán népességre nézve.
Mindezek következtében az ukrán kormányzatnak kevés eszköze van ahhoz, hogy végrehajtsa a háború után elengedhetetlen gazdasági és társadalmi programokat – írja elemzésében a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet.
A munkanélküliség várhatóan tovább nő a háború lezárását követően rövid és középtávon. Az előző években nagyon sok – elsősorban munkaképes korú – férfi és nő hagyta el Ukrajna területét a háború elől menekülve.
Kijev hatalmas külföldi pénzügyi segítséget kap, amiből hadigazdaságot működtet. A hadigazdaság a nagymértékű állami keresleten keresztül képes óriási lökést adni egy állam gazdaságának, de amint megszűnik a külső pénzügyi támogatás, a mesterségesen magasan tartott kereslet összeomlik. Ennek a Szovjetunió szétesésekor láthattuk szembetűnő példáit, amikor a védelmi ipar összeomlása súlyosan érintette a polgári szektor keresletét is.
A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet kiemeli: az egyik kiemelt kockázatot a szervezett bűnözés jelenti. Ukrajnában a szervezett bűnözés befolyása a rendszerváltozás után megdöbbentő méreteket öltött, s e szervezetek megtalálták az utat Ukrajna szomszédságába és a környező régiókba is. Ha a harcok után a gazdaság instabil lábakon fog állni, félő, hogy a kérdéses szervezetek erőre kapnak.
A munkanélküliség növekedése is megerősítheti a szervezett bűnözést és a szélsőséges szervezeteket. A Kijevet ért súlyos háborús csapások pedig mérsékelhetik annak az esélyét, hogy Ukrajna hatékony rendőri és hírszerzési együttműködést tudjon folytatni az e szervezetekkel szembeni fellépéshez.