Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Így támadja Izrael a terroristák bunkerrendszerét - bemutatjuk a bunkerromboló bombákat

Elemzések2023. okt. 10.D.F.D.

A Budapestnél is kisebb területű, ám rendkívül sűrűn lakott Gázai övezetben a Hamász terroristái szövevényes és kiterjedt alagút-, illetve bunkerrendszereket építettek ki az évek során. Az Izraelt ért terror támadás után az izraeli haderő szempontjából rendkívül fontos ezeknek a bunkereknek a felszámolása. Cikkünkben annak jártunk utána, hogyan semmisítheti meg Izrael a föld alatti létesítményeket anélkül, hogy katonákat kellene beküldenie a veszélyes katakombákba.

Kockázatos katakombák

A Gázai övezet egy apró, kétharmad budapestnyi méretű terület Izraelbe ékelődve. Az övezetet a hétvége során Izraelre támadó Hamász terrorszervezet uralja és az évek során kiterjedt bunkerrendszert építettek ki a föld alatt. Ennek célja részben a csempészet, részben titkos fegyverraktárak és fegyver üzemek, műhelyek álcázása, valamint hadászati szempontból is fontosak számukra a bunkerek, hiszen a védőket rendszerint nagyon nehéz kifüstölni egy labirintus szerű földalatti alagútrendszerből. Erre jó példa az Azovstal vasüzem tavalyi ostroma is, ahol az ukrán védők az egyértelmű orosz tűlerővel szemben nagyon sokáig ki tudtak tartani. A bunkerrendszer megléte a Gázai övezet területén szárazföldi műveletet végrehajtó IDF, azaz izraeli védelmi erők részére is komoly kockázatokat jelent, emiatt kiemelkedő fontosságú az izraeli hadsereg számára az alagút-hálózat felszámolása.

Az AlJazeera, nemzetközi hírportál elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2014-es gázai konfliktus során komoly áldozatokat követelt Izrael részéről, amikor az IDF katonái behatoltak a bunkerrendszerbe, mivel a helyismeret nagy előnyt jelnet a terrorszervezet harcosai számára.

Épp ezért, a hírportál eddig meg nem erősített értesülései alapján Izrael a Gázai övezet észak-nyugati területein bunkerromboló bombákkal kezdte el szétlőni a földalatti járatrendszert. Így egyébként nagy eséllyel sokkal kisebb emberáldozattal lehet kifüstölni a Hamászt a katakombáiból.

A bunkerromboló bombák gyakorlatilag egy idősek a bunkerekkel, így már a II. világháborúban is bevetettek ilyen eszközöket, azóta azonban nyilván rengeteget fejlődött ezek hatékonysága.

Izrael komoly fegyveriparral rendelkezik, így maga is készít ilyen robbanó szerkezeteket, emellett az Egyesült Államokból is szereztek be ilyen eszközt. Az izraeli légierő ezeket a bombákat elsősorban nem a Hamász féle terrorszervezetek ellen szerezte be, hanem azért, hogy képes legyen az iráni föld alatti nukleáris létesítményeket felszámolni, ám a jelenlegi szituációban fontos fegyvertény, hogy a kezükben vannak ilyen eszközök.

A bunkerromboló bombák rendkívül pusztító fegyverek. Becsapódásuk során mélyen a földbe fúródnak, mielőtt felrobbannának, és képesek a föld alá eltemetett, megerősített célpontokat megsemmisíteni.

Bunkerromboló bombák

A bunkerromboló bombák alapvetően két nagy típusba sorolhatóak. 

Az első típus megerősített orral rendelkezik, így maga a bomba túléli a becsapódást. A lendületet ilyenkor a bomba saját súlya adja, így a zuhanást követően mélyen a földbe hatol a bomba, majd egy késleltetett biztosíték lehetővé teszi, hogy csak ezt követően robbanjon fel.

A második típuson két robbanótöltet található. Az első töltet kicsi, és lyukat nyit a célponton, így a bomba vagy rakéta többi része sértetlenül behatolhat az elpusztítandó objektumba. A főtöltet ekkor felrobban és mindent elpusztít odabent.

A legfejlettebb bunkerromboló jelenleg az amerikai GBU-72, ami képes áthatolni 30 méter földön vagy 6 méter betonon. Izrael egyébként ezt a típust még nem használja, de 2021-ben már elkezdték a tárgyalást az USA-val ezek beszerzéséről.