Szakértő: a Vaskupolát kijátszották, de az izraeli konfliktus így is a Hamász végét jelentheti

Interjú2023. okt. 10.D.J.

A konfliktus kifutása kapcsán a nagy kérdés, hogy be fognak-e szállni más szereplők a harcokba – mondta el a növekedés.hu-nak Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet szakértője, akivel a múlt szombaton kipattant izraeli harcokról beszéltünk. A konfliktus azzal indult, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei az övezet határvidékén izraeli településekre hatoltak be, ahol megöltek és megsebesítettek sok száz embert.

Múlt szombaton amikor a Hamász megindította a támadását, úgy tűnt, hogy az akció teljesen váratlanul érte Izraelt. Hogy fordulhatott ez elő?

Feltételezhetően a titkosszolgálat is hibázott, az összes védelmi szervvel együtt. Általánosságban az elmondható, hogy van egy elég komoly belpolitikai krízis Izraelben, és ez egy picit elvonta a figyelmet az efféle biztonsági kérdésekről.

Volt, hogy a katonákat a laktanyákban álmukban érte a támadás.

A Vaskupola miért nem védte meg Izraelt?

A legfrissebb hírek alapján túlterhelés történt: a Hamász roppant sok rakétát lőtt ki egyszerre, körülbelül ötezret, amit a légvédelmi rendszerük nem tudott megfelelően kezelni.

Vajon tudták előre, hogy így kijátszható az izraeli légvédelem?

Biztos, hogy szándékos taktika volt, hogy egyszerre ilyen sok rakétát lőttek ki. Elég világos, hogy ez a támadás nem egy hirtelen jött ötletből fakadt. Ezt már nagyon régóta tervezhették.

Itt az a hihetetlen, hogy ilyen szinten ki tudták játszani az izraeli biztonsági rendszereket.

Mi várható: mi fog történni a következő napokban-hetekben?

Az látható, hogy az izraeli hadsereg óriási offenzívába kezdett. A Gáza környéki települések visszafoglalása és a terroristák likvidálása folyamatban van. Lehet, hogy Gázába is be fognak vonulni. Az egyértelmű, hogy a Hamászt teljesen fel akarják számolni.

Viszont akkor úgy tűnik, hogy a Hamász csak a saját sorsát pecsételte meg a támadással. Mi lehetett az eredeti céljuk? Mit akartak elérni?

A Hamásznak egyrészt fontos, hogy a palesztin ügy ne kopjon ki a köztudatból, másrészt azt vallják, hogy Izraelnek nincs helye a Földön és teljesen el kell pusztítani.

Eddig és ezután is ez lesz a céljuk, már ha a mostani harcok után még marad valami a Hamászból.

A konfliktus kifutása kapcsán az is nagy kérdés, hogy be fognak-e szállni más szereplők a harcokba. Ahogy most a Hamász a Hezbollah is komoly károkat tudna okozni Izraelnek.

Milyen szerepe lehet a konfliktusban Iránnak?

Teherán tagadja, hogy köze lett volna hozzá, de én a magam részéről kizártnak tartom, hogy Iránnak ne lett volna szerepe a mostani támadásban. Képtelenség, hogy egy ekkora volumenű akciót a Hamász önmagában végre tudjon hajtani.

Nem is voltak erre képesek az elmúlt ötven évben.

Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vallási vezetője több olyan interjút adott az elmúlt mintegy tíz napban, melyben az állami propagandát hangoztatta például Izrael kapcsán.

Hogy pontosan miként segítették a Hamászt majd később derülhet ki: például lehet hogy a tervezésben vagy fegyverszállítással támogatták a szervezetet. Mindenesetre egyelőre tagadnak.

Törökország és Oroszország tudhatott előre a támadásról?

Nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy az oroszok benne voltak a támadásban.

Törökország pedig jelenleg a békéltető szerepre törekszik.

Moszkvának viszont nem jött rosszul a konfliktus: a figyelem kicsit elhárult az orosz-ukrán háborúról és még akár az is elképzelhető, hogy az Ukrajnába történő fegyver-szállítások is kicsit alábbhagyhatnak az izraeli harcok miatt.