Ezen a héten kiderül, mennyire tudott erőre kapni az építőipar
Elemzések2020 decemberében 0,3%-kal mérséklődött az építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az épület főcsoport volumene 15,1%-kal múlta felül, míg az egyéb építményeké 16,5%-kal maradt el az egy évvel korábbi értékekhez képest.
Ezzel a novemberi növekedés után ismét csökkent az építőipar teljesítménye.
A június óta tartó hó/hó alapú növekedés is abbamaradt: a KSH adatai szerint a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar decemberi termelése 3,1%-os visszaesést mutat az előző havi értékéhez viszonyítva. A 2021-es év első havi építőipari adatait március 16-án, kedden közli a KSH.
2020 teljes évében az építőipari termelés volumene 9,1%-kal csökkent az előző évi termeléshez képest. Habár az építkezésekben visszaesés figyelhető meg, a termelői árakban kitartott a növekedés, az év egészében az építőipar termelői árai átlagosan 7,4%-kal múlták felül a 2019-es értékeket.A romló termelési adatok ellenére bizakodásra adhat okot az új szerződések volumenének 2020 decemberi növekedése: az előző év azonos időszakához képest 6,1%-kal nőtt az új szerződéskötések volumene. Az épületek építésére kötött szerződéseké 3,5%-kal, míg az egyéb építmények építésére vonatkozóké 8,8%-kal emelkedett decemberben.
A 2020. december végi szerződésállomány értéke 7,8%-kal magasabb volt, mint 2019. december végén, így már második hónapja figyelhető meg növekedés az egy évvel korábbi hóvégi szerződésállományhoz viszonyítva. Az idei évben a tavaly elhalasztott lakossági és vállalati beruházások mellett a 2021-2027-es EU-s támogatási ciklus által támogatott projektek és a Gazdaságvédelmi Akcióterv beruházásai is megjelenhetnek a piacon.
A lakásépítési és lakásfelújítási piacot az újra bevezetett 5%-os lakásáfa, a CSOK és az Otthonfelújítási program egyaránt élénkítheti a jövőben.