Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Júniusig 7 százalék alá csökkenhet az alapkamat, ha semmi rendkívüli nem történik

Elemzések2024. ápr. 23.F. P.

Virág Barnabás, az MNB alelnöke beszámolt a keddi kamatdöntés hátteréről és a várható további lépésekről. A hazai folyamatok jól haladnak, de a külső környezet változékony, ezért adatvezéreltek lesznek a döntések a következő hónapokban.

Az MNB Monetáris Tanácsa mai ülésén 50 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot. A döntés után Virág Barnabás, az MNB alelnöke háttérbeszélgetés keretében indokolta a döntést. Elmondta, hogy az infláció tartósan csökken, azonban a szolgáltatások áremelkedése még kifejezetten magas, ami azt a folyamatot, melynek során az infláció a jegybanki célszintre csökkenhet.

Külső környezet

A folyó fizetési mérleg pozitív, a devizatartalékok historikus csúcson vannak, de a külső környezet nem olyan jó: nagyobb a kockázatkerülés, emellett az amerikai csökkentési várakozások megváltoztak, visszaszorultak, későbbre tolódtak. A GDP-arányos folyó fizetési mérleg egyenlege idén már kissé pozitív lesz, jövőre már erősebben, így a külső egyensúly rendben van.

A kamatcsökkentési várakozások világszerte lassultak: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed esetében 1 vagy 2, egyenként 25 bázispontos kamatcsökkentést várnak az idei évre, az EKB esetében a piac 3-4 ilyet áraz, a hosszabb állampapírhozamok mind az USA-ban, mind az eurózónában emelkedtek. A hazai hozamok is növekedtek, mégpedig mind a lengyel, mind a német adathoz képest.

Hazai folyamatok

A költségvetés hiánya is csökken, de ennek folytatódnia kell olyan mértékben, hogy visszatérjen a hiány 3 százalék alá GDP-arányosan. Az infláció ugyan 3,5 százalék körül volt márciusban, de ez kissé meg fog emelkedni a bázishatások miatt, és a szolgáltatások gyors áremelése is hatást gyakorol. 

A gazdasági növekedés lassan megindul, a munkaerőpiacon kétszámjegyű bérnövekedés mutatkozik, így 5-6 százalék reálbérnövekedésre lehet számítani, ami stimulálhatja a gazdaságot a fogyasztás révén, helyreállhat a belső kereslet. Az exportban az elkészülő, termelni kezdő beruházások hatása már folyamatosan jelentkezni fog a következő hónapokban.

Mi várható? 

Mindennek eredményeként az MNB hónapról hónapra adatvezérelten dönt és kisebb lépésekben folytatja a kamatcsökkentést. Egyelőre jó esély van arra, hogy júniusban 6,5-7 százalék között legyen a jegybanki alapkamat, ami még két 50 bázispontos csökkentést jelentene, ugyanakkor gyorsan változnak a kondíciók, ezért előfordulhat, hogy ezekhez alkalmazkodni kell, ami módosítja a döntéseket.