Hajszálon múlhat, ki lesz Amerika új elnöke: a csatatér államokban fej-fej mellett áll Trump és Harris

Elemzések2024. aug. 29.Növekedés.hu

Kiemelt fontosságú az amerikai választások során, hogy a következő elnök milyen intézkedésekkel készül a bevándorlás, a megdrágult élet és a gazdasági bizonytalanságok orvoslására. Robert F. Kennedy visszalépése után is Kamala Harris vezet országosan - de minimális az előnye.

Robert F. Kennedy elnökjelölt visszalépése egyelőre nem változtatott az elnökválasztás várható kimenetelén: a közvéleménykutatások szerint továbbra is Kamala Harris demokrata párti elnökjelölt vezet Donald Trump republikánus jelölttel szemben 49:46 arányban.Az úgynevezett csatatér államok közül azonban Trump Georgia és Arizona államokban vezetésre áll, míg Harris megítélése kedvezőbb Michigan, Pennsylvania és Wisconsin államokban - a New York Times által közölt adatok szerint.

A Reuters/Ipsos ma ismertetett közvéleménykutatása szerint országosan Harris vezet 45:41 arányban.

Eddig még egyik oldal sem jelentett be konkrét és átfogó szociális-gazdasági programot, csak program-részleteket, de mind Donald Trump, mind Kamala Harris igyekeznek meggyőzni az amerikaiakat, a következő négy évben jobb élet vár rájuk.

A kampányban az infláció elleni küzdelem, a gazdagok adózása, a migráció és az egészségügy helyzetének javítása, valamint az ukrajnai és a gázai háború megítélése került a homloktérbe.Az Egyesült Államok gazdasága gyorsabban kilábalt a Covid-19 világjárványból, mint sok más fejlett országé, ám változatlanul nem győzték le a globalizáció által táplált egyenlőtlenségeket és nem tudják hatékonyan kezelni a politikai következményeit sem. Erre vár most gyógyírt a novemberben megválasztandó új elnöktől Amerika lakossága?

Személyeskedés helyett a gazdaságra kellene koncentrálni

„Trump, aki 2016-ban termékeny politikai talajra talált a gazdasági válság közepette, idén több időt töltött sértésekkel, faji csalással és személyes sérelmei miatti nyafogással, mint a munkavállalók megsegítésére vonatkozó részletes tervek kidolgozásával” – fogalmaz a CNN összefoglalója.

Az első ciklusa alatt a gazdaság irányításával kapcsolatos nosztalgikus revizionizmusa pedig figyelmen kívül hagyja azt a valóságot, hogy fő kezdeményezése – egy hatalmas adócsökkentés – sokkal több vizet hajtott a gazdagok, mint a dolgozó amerikaiak malmára.Ebben a versenyben a tényleges hivatalban lévő Harris ugyanakkor sebezhető a gazdasági kilátások hirtelen változásaival szemben.

Trump például azonnal „Kamala összeomlást" hirdetett a minap bekövetkezett rapid tőzsdei zuhanás után. Harris eddig csak a legtágabb értelemben beszélt arról, hogyan csökkentené az árakat, továbbá győzné meg az amerikaiakat arról, hogy rövidesen egy viszonylag egészséges gazdaság alakulhat ki. Az alelnök az eufória hullámát lovagolja meg pártjában, de ez még távolról sem elég.

Trump szerint a megélhetési költségek az egekbe szöktek

Azok a szavazók, akik tisztábban szeretnék látni a gazdaságot, lassan végre összerakhatják a mozaikot. Az átalakult kampány dinamikája ugyanis arra kényszeríti Trumpot és Harrist, hogy konkrétumokat fogalmazzanak meg.

A keményen dolgozó amerikaiak szenvednek a Harris-Biden adminisztráció veszélyesen liberális politikája miatt

– mondta Trump kampánya egy nyilatkozatában, megjegyezve:

Az árak kínzóan magasak, és a megélhetési költségek az egekbe szöktek, így a fix jövedelműek bizonytalanok abban, megengedhetik-e maguknak a jövőben az alapvető életszínvonalat.

A republikánus ügynökök láthatóan frusztráltak, hogy a volt elnök nem hagyta el személyes rögeszméit és viselkedését, amelyek elidegenítik a kritikus külvárosi szavazókat az úgynevezett „swing-államokban” (ingadozó államokban), hogy a gazdaságra, a határokra és a globális kihívásokra összpontosítson.

Harris a dolgozók és a középosztály érdekeit helyezi szem elé

Harris gyorsan lép, hogy kitöltse a bizonytalanságot azzal kapcsolatban, hogyan irányítaná a gazdaságot az Ovális Irodából. Miközben semmi nem utal arra, hogy az alelnök háromhetes „politikai nászútja” véget érne, sőt, valószínűleg további lendületet kap a jövő héten, amikor a Demokrata Nemzeti Konvenciót Chicagóban tartják.

Az eseményen Harris imázs-építését és a középosztálybeli amerikaiak iránti vonzerejének hangsúlyozását helyezik majd a fókuszba, különösen gazdasági kérdésekben.

Miközben a gazdaságunk sok szempontból jól teljesít, mindennapi problémákkal küzdünk: például az élelmiszerek ára még mindig túl magas

– mondta Harris a múlt hétvégén Phoenixben.

Majd kifejtette: "Amikor elnök leszek, tovább munkálkodom az árak csökkentése érdekében.

Felveszem a harcot azokkal a nagyvállalatokkal, amelyek illegális áremelést folytatnak, és minden amerikai számára maximálom a vényköteles gyógyszerek árát. Mindez azt jelenti, hogy Donald Trumppal ellentétben én mindig a középosztályt és a dolgozó családokat teszem majd az első helyre.

Megfigyelők szerint a volt elnök eltereli stratégái figyelmét azzal, hogy nem hajlandó azokra a kérdésekre – például a gazdaságra – összpontosítani, amelyek segíthetnének neki novemberben győzedelmeskedni.

Ugyanakkor folyamatosan elszalasztja az esélyeket Harris sebezhetőségének feltárására, teret engedve az alelnöknek kampányának felgyorsítására és Biden közvélemény-kutatási hiányosságainak eltörlésére.