Trump tombolhat - Kamala Harris ott is győzhet, ahol Biden felsült
ElemzésekKulcsállamokban is nyerhet a demokrata-jelölt, ez pedig könnyen elég lehet a végső győzelemhez is az őszi elnökválasztáson.
Pár hónapja még arról szólt a fáma, hogy Kamala Harris alelnök még Biden elnöknél is népszerűtlenebb. Ezért nem kevés meglepetést okozott, hogy mióta ő lett a demokraták elnök-jelöltje a támogatottsága elkezdett szárnyalni.
A közvélemény-kutatók egyébként gyakran idézik az országos népszerüségi adatokat, ami a választások végkimenetelét illetően fontos, de nem perdöntő.
Harc az államokért
A szavazók az USA-ban ugyanis az elnökválasztáson csak arról dönthetnek, hogy az állam, ahol élnek ki mellett tegye le a voksát. A következő elnökről az 50 állam együtt dönt méghozzá, úgy hogy minden államnak van egy adott szavazati száma. A legnépesebb Kaliforniának például 54, míg a félmilliós Wyomingnak csak három.
Két kisebb kivételt vagyis Maine-t és Nebraskát leszámítva minden államban a helyi nyertes viszi az összes elektort. Aki novemberben az 538 elektori szavazatból összegyűjt legalább 270-et, az lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Az elektori szavazatok száma államonkénti bontásban
A rendszer nem teljesen igazságos. Előfordulhat, hogy a kevésbé népszerű jelöltből lesz a nyertes. Például 2016-ban pontosan ez történt. Hillary Clinton-ra 65,8 millióan szavaztak, míg Donald Trumpra 62,9 millióan. Mégis az extravagáns üzletember lett az elnök.
Kulcsállamokban is jól állnak a demokraták
Amíg vissza nem lépett Joe Biden ellen több érv is szólt. Az egyik, hogy még a saját szavazói se kedvelték: csak a demokraták 33 százaléka támogatta. Harrisnél ezaz arány 81 százalék. Bidennél ráadásul az előzetes számítások alapján úgy tűnt, hogy a szükséges 270 elektori szavazatot nem is tudja begyűjteni.
Még 2020-ban Biden, hat csatatérállamban is nyerni tudott, amelyek gyakran a mérleg nyelvét jelentik: Arizonában, Georgiában, Michiganben, Nevadában, Pennsylvaniában és Wisconsinban. A közvélemény-kutatásokból viszont idén kiderült, hogy 2024-ben jószerivel mindegyikben jelentősen lemaradt Trumphoz képest.
Kamala Harris azonban fordítani tudott. A FiveThirtyEight közvélemény-kutatási átlagai szerint mindhárom "kék fal" államban vezet: Michiganben két ponttal, Pennsylvaniában egy ponttal, Wisconsinban pedig 1,5 százalékkal.
Ráadásul Harris olyan államokban is esélyes lehet a győzelemre, ahol Bidennek esélye se volt. Amikor visszalépett, Biden a közvélemény-kutatások átlaga alapján 5,9 százalékkal maradt le Trump mögött Georgiában. Harris hátránya viszont jelenleg csak 0,7 százalék. Épp így jóval szorosabbá vált a verseny Arizonában és Nevadában is.
A mostani alelnök főleg azért tudott feljönni, mert jobb eredményeket ért el a 30 év alatti, fekete és latin-amerikai szavazók körében, akik különösen fontosak ezekben az államokban.
Ám érdemes kiemelni: Harris még koránt sem betonozta be az elsőségét. Trump továbbra is komoly esélyekkel indul neki az őszi választásnak. Ráadásul a republikánus jelölt rendre jobban szokott teljesíteni, mint ahogy azt a közvélemény-kutatók várják.
A gazdaságot illetően pedig az amerikaiak 2:1 arányban úgy gondolják, hogy Trump alatt jobban járnak majd anyagilag. Ez nagyrészt a republikánusok 79%-ának köszönhető, akik szerint gazdasági helyzetük javulni fog, ha Trump kerül a Fehér Házba. A demokratáknak csak 48%-a gondolja úgy, hogy Harris győzelme esetén jobban jár, míg 42%-uk szerint ez nem változtat semmin.