Ezek a tényezők állnak a magyar gazdasági visszaesés mögött
ElemzésekA második negyedévben a gazdaság teljesítménye 2,4 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. Az adat a vártnál kedvezőtlenebb, a gazdasági teljesítményt az ipar, a beruházások visszaesése, a mérséklődő fogyasztás és a csökkenő reálbérek húzták le. A negyedik negyedéve tart a technikai recesszió a magyar gazdaságban. Ilyenre 1996 óta nem volt példa.
Folytatódott a technikai recesszió Magyarországon a második negyedévben is, az elemzői várakozásoknál kedvezőtlenebb GDP-adatokat közölt ma a Központi Statisztikai Hivatal.
Ilyen hosszú recesszióra 1996 óta nem volt példa, a visszaesés mértéke azonban nem nagy mértékű.
Magyarország bruttó hazai terméke idén a második negyedévében a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,3%-kal csökkent.
- idén a második negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 2,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,3 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
- A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar, a piaci szolgáltatások, ezen belül főként a szállítás, raktározás és a kereskedelem járultak hozzá.
- A csökkenést mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye.
- A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését részben ellensúlyozta a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése, megközelítve a járvány előtti szintet.
A visszaesés további oka
- a magas infláció,
- a reálbérek esése,
- a kereslet 10,3 százalékos mérséklődése az első félévben, illetve
- a tavalyi magas bázis hatása,
- az építőipar gyengébb teljesítménye,
- a banki hitelezés visszaesése,
- az uniós források csúszása
- az állami beruházások visszafogása,
- a várttól elmaradó globális növekedési környezet, illetve
- a szigorú monetáris politika (magas kamatkörnyezet) is visszahúzta a gazdaság teljesítményét.
Idén elemzők szerint 0,5-1 százalékos növekedés várható éves szinten, az infláció mérséklődésével ugyanis beindul a fogyasztás a második félévben.
Az export jó teljesítménye és az agrárium teljesítményének emelkedése (a tavalyi aszály utáni) szintén pozitívan járulhat hozzá az idei növekedéshez.
Az agráriumnak elvileg a tavalyi alacsony bázis miatt jöhet jobb növekedési adat, de a szektor súlya kicsi a GDP-ben. Ahhoz, hogy idén ne legyen a teljes évben recesszió, a lakossági fogyasztásnak be kellene indulnia, illetve a szolgáltató ágazatoknak jobb teljesítményt kellene produkálniuk.
Az Európai Bizottság erre az éve 0,5 százalékos növekedést jósol, a kormány 1,5 százalékkal kalkulál, a jegybank 0,5-1,5 százalékos sávban hagyta a június végén közzétett előrejelzését.
Az év egészére azonban egy enyhe recesszió sem kizárt, miután az első negyedévben is 1,7 százalékos volt a visszaesés, és viszonylag magas a tavalyi bázis. Tavaly 4,5 százalékkal emelkedett a hazai gazdaság teljesítménye.
Az Európai Unióban stagnált a második negyedévben a GDP, míg az euróövezetben 0,3 százalékos emelkedést mértek - az Eurostat friss adatai szerint.
A magyar GDP-nél nagyobb visszaesést Észtországban és Svédországban mérték éves összehasonlításban, a többi uniós ország GDP-adata a magyarnál kedvezőbb.