Kína megtiltja az újszülöttek külföldi örökbeadását - nyomós ok áll a háttérben

Elemzések4 órájaNövekedés.hu

A kínai kormány nemrég jelentette be, hogy többé nem engedélyezi a kínai gyermekek külföldi örökbefogadását, kivéve a vérrokonok vagy mostohaszülők esetében.

Kína közelmúltban megtett szigorú demográfiai intézkedése tükrözi az ország népességnövekedéssel kapcsolatos aggályainak változását: ma már nem a túlnépesedés a legfőbb veszély, hanem az attól való félelem, hogy a gyorsan öregedő, csökkenő lakosság bizonytalanná teszi az ország fenntarthatóságát.

A kínai túlnépesedést szabályozó jogszabályok miatt a családoknak ma már nem csak azért kell hatalmas bírságokat fizetniük, ha az anya illegálisan szül, hanem azért is, ha örökbe kívánnak fogadni egy apróságot - írja Ji Fuhszian, a Wisconsin- Madison Egyetem vezető kutatója a project syndicate oldalán megjelent elemzésében.

A szülőhazánál kifizetődőbb külföldön próbálkozni

Régen egészen más volt a helyzet. A Kínában illegálisan született csecsemők túlélési esélyei 1992-től kezdtek csak javulni, amikor a kormány elkezdte engedélyezni a nemzetközi örökbefogadást.

Ezzel a kínai kormány nemcsak az árvák támogatásával kapcsolatos pénzügyi nyomás alól szabadult fel, hanem új bevételi forrásra is szert tett: a külföldi örökbefogadó családok adományaira.

Amikor a gyermekek örökbefogadásra való ellátásáról volt szó, Kínát nehéz volt legyőzni. A rengeteg csecsemő és a viszonylag megfizethető örökbefogadási folyamat Kínát hamarosan a nemzetközi adoptálások vezető származási országává tette, amely az elmúlt három évtizedben elérte a 160 ezer főt. Az első számú célállomás az Egyesült Államok, ahova a kínai csöppségek hozzávetőleg egyharmada került.

Kelendőbbek a lányok

Figyelemre méltó tendencia, hogy a lányokat nagyobb valószínűséggel fogadják örökbe, mint a fiúkat. Kínában az ezredfordulón minden 100 lányra 120 négyéves vagy annál fiatalabb fiú jutott. Miközben a globális átlag szerint az emberi populációban általában 103-107 fiúcsecsemő jut minden 100 nőre.

Más országok inkább a fiúkat részesítik előnyben a lányokkal szemben. Az 1941 és 2011 között végzett tíz Gallup felmérésben az amerikai válaszadók mintegy 40 százaléka azt mondta, hogy ha egy gyermeke lenne, inkább fiú lenne, míg mindössze 28 százalékuk voksolt a lány mellett.

Nehezen enyhül a demográfiai nyomás

Kína külföldi örökbefogadási gépezete azonban nem működhet örökké. Az ország termékenységi rátája az 1990-es 2,3 gyermekről 2010-re 1,6-1,7-re csökkent, a meddőségi ráta viszont az 1970-es évek 1-2 százalékáról 2020-18 százalékra emelkedett, növelve az örökbefogadás iránti belföldi keresletet. Eközben a termékenységi szabályokat lazították: 2014-ben bevezették a "szelektív kétgyermekes politikát", 2016-ban általánossá tették, majd 2021-ben a háromgyermekes családmodell lett a meghatározó. Ennek eredményeként sokkal több kínai család vált jogosulttá az örökbefogadásra.

Ezek a fejlemények, valamint a nemzetközi örökbefogadási szabályok 2007-es szigorítása hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államokban meredeken csökkent a kínai gyermekek adoptálásának száma: a 2005-ös 7 903-ról 2019-re pedig mindössze 819 főre.

Néhány fogadó ország – köztük Dánia, Hollandia és Norvégia – pedig korlátozta vagy felfüggesztette a gyakorlatot, nagyrészt az örökbefogadási eljárásokkal kapcsolatos etikai aggályok miatt.

Valószínűleg a hazai demográfiai nyomás enyhítése a fő indítéka a kínai kormány azon döntésének, amellyel betiltja a külföldi örökbefogadásokat. Mialatt a hatalmas ázsiai ország termékenységi rátája tovább csökken, jóllehet, végrehajtották a háromgyermekes politikát és más kormányzati erőfeszítéseket a szülések ösztönzésére.