Leáll a japán jegybank a tőzsdék összedöntésével
ElemzésekA japán jegybank elnökhelyettese közölte, hogy nem emelnek többször kamatot a közeljövőben a jen árfolyamának védelmében.
Véget ért a jenhitelre épülő biztos hozam időszaka
A japán jegybank néhány nap alatt véget vetett a jen és más valuták kamatkülönbözetére épülő spekulációval, aminek eredményeként a jen nagyot erősödött a korábbi 36 éves mélypontról, a részvénypiacok viszont összeomlottak. Véget ért a "carry trade", melynek során a befektetők az alacsony kamatú japán devizában vettek fel hitelt, és azt elsősorban amerikai állampapírokba fektették, de vettek részvényeket is bőségesen, amíg látták, hogy azok szüntelenül emelkednek.
A jegybank jenvásárlással és váratlan kamatemeléssel a befektetőket a pozíciók tömeges zárására késztette, aminek következtében a korábban legtöbbet emelkedő nagy technológiai részvények és a japán tőzsde hatalmasat zuhantak, a jen nagyot erősödött.
Az üzenet vélba ért
Most úgy gondolják a Reuters szerint, hogy ennyi figyelmeztetés elég volt a befektetőknek, a jenhitelekből kockázatos spekulálni, ugyanakkor nem akarják, hogy Japán hibáztassák az esetleges további tőzsdei árfolyamcsökkenésért, ezért jelezték, hogy több hasonló kamatemelést nem terveznek.
Csökkenő hozameltérés
Ez ugyanakkor nem felhívás keringőre a kockázatvállaló befektetőknek, mivel most megégették maguk, és attól, hogy nem emel kamatot a japán jegybank, a devizapiacon bármikor beavatkozhat. A feladatot most már a piac is elvégzi: az amerikai 10 éves állampapír hozama mélyen 4 százalék alá csökkent, a japán 10 éves államkötvény hozama pedig 1 százalékra emelkedett.
Amerikai kamatvágás
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szeptemberben megkezdi a kamatcsökkentési ciklust, melynek üteme vélhetően gyorsabb lesz a korábban vártnál, így a rövidtávú hozamok közötti különbség is csökken. Az eddigi carry trade ügyletek sokkal kockázatosabbak lesznek, ezért vélhetően sokkal kevesebben fognak ilyeneket nyitni.