Lesz béremelés a következő egy évben? Kiderült mire készülnek a cégek
ElemzésekA KKV-szektorban javul az üzleti hangulat. Már második negyedéve emelkedik a VOSZ és az Egyensúly Intézet hangulatindexe.
Az eddig mért hat negyedévből a legutóbbi csúcsot állított be: a megkérdezett kis- és középvállalati vezetők körében 18 százalékra emelkedett azoknak az aránya, akik szerint idén az árbevételük nagyobb lesz a tervezettnél.
Forrás: VOSZ Barométer
Viszont az is látszik, hogy minél kisebb egy cég, a forgalommal kapcsolatos várakozások a társaságnál annál pesszimistábbak – többek közt erről is szó esett azon a sajtóeseményen, ahol a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az Egyensúly Intézet bemutatták a legfrissebb negyedéves hangulatindexüket, a VOSZ Barométert.
Nem akarnak új területekre kilépni
Ugyan idén bezuhant, ettől a cégvezetők még mindig aggódva gondolnak az inflációra. Bár a jelentősége esett, már hatodik negyedéve a legmarkánsabb országproblémaként tartják számon. A magyarázat egyszerü: hiába csökkent jelentősen az áremelkedés üteme, a KKV-k vállalatvezérei úgy érzik az infláció komoly probléma, mert a drágaság velünk maradt.
A kutatás rávilágított a vállalkozók sajátos viselkedésére is. Egyik oldalról a KKV-szektorban viszonylag sokan tartanak attól, hogy veszteséges lesz a működésük.
Ugyanakkor a cégek jó része csak azért, hogy plusz bevételre tegyen szert nem akar új területekre kilépni. A nemzetközi értékláncokba való bekapcsolódás fő akadálya például az, hogy a hazai kkv-k vezetőinek egyszerűen nem áll szándékukban, hogy nagyvállalatok beszállítói legyenek. A beszállítói kapcsolatok nem számítanak kulcskérdésnek vagy kiemelt célnak a hazai cégvezetők életében.
Harmaduk ezeket a lehetőségeket inkább rossznak vagy nagyon rossznak tartja.
A fizetési morál javul, de lehetne jobb
Az idézett felmérésből kitűnik, hogy a cégvezetők kezdenek derűlátóbbak lenni. Az üzleti hangulat enyhén javult az előző negyedév óta, elsősorban az ország gazdasági helyzetével, valamint az árbevétellel kapcsolatos várakozásoknak köszönhetően.
Gondok azonban így is akadnak. A csökkenő vásárlóerő, a költségek növekedése, a megrendelések elmaradása, valamint a szakképzett munkaerő hiánya jelentik a mindennapi üzletmenettel kapcsolatos legnagyobb problémákat.
Forrás: VOSZ Barométer
A fizetési morál megítélése ugyan harmadik negyedéve mutat javuló tendenciát, de a cégvezetők 40 százaléka továbbra is rossz vagy kifejezetten rossz tapasztalatokról számolt be.
Nő a beruházási hajlandóság
Akár csak az előző negyedévekben, most is elmondható, hogy a megkérdezett VOSZ-tagok jelentős része, a megvalósításra váró célok közé a bérfejlesztést nem vette fel, legalábbis, ami a következő egy évet illeti. Viszont így is: a fizetésemelést nem tervező kkv-k aránya négy negyedév után most először került 70 százalék alá.
Legfeljebb 10 százalékos emelést minden negyedik cég esetében terveznek.
Forrás: VOSZ Barométer
Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója és üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója elmondta: a VOSZ Barométer fő indexe második negyedéve emelkedik. A hazai kkv-k pénzügyi helyzete ugyan harmadik negyedéve hasonló szinten áll, de üzleti hangulatuk és beruházási hajlandóságuk tovább nőtt az első negyedévhez képest, és ezeknek a mutatóknak az értéke már eléri az egy évvel korábbi szintet.