Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Már júliusban jöhet a kamatcsökkentés

Elemzések2024. júl. 16.Fellegi Tamás

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke ismét jelezte, hogy küszöbön áll a kamatcsökkentési ciklus kezdete, egyidejűleg az MNB alelnöke is további hazai kamatvágások lehetőségét említette.

Nem várnak a célszintig

Jerome Powell, a Fed elnöke hétfőn egy washingtoni gazdasági fórumon azt mondta, hogy a jegybank nem vár addig a kamatcsökkentési ciklus megkezdésével, amíg az infláció el nem éri a 2 százalékos célértéket. Ez persze magától értetődő, hisz senki nem gondolná, hogy a kamatszintnek 5,25-5,50 százalék között kell lennie, amikor az infláció eléri az árstabilitás szintjét, Powell célja az lehetett ezzel a kifejezéssel, hogy ez eddigiektől eltérően jelezze: küszöbön a várva várt első kamatcsökkentés.

A Fed elnöke kifejtette, hogy a magas kamat már bőven kifejti hatását, az infláció megfelelő ütemben csökken, és miután már csak 3 százalékos szinten áll, így már időszerű a lazítás megkezdése. Előző gondolatmenetéhez Powell hozzátette, hogy ha csak 2 százalékos inflációnál indulna a lazítás, akkor a pénzromlás esetleg érdemben alá is esne a célszintnek, amit a Fed megin csak nem tart kívánatosnak.

Mostantól bármikor

Hozzátette, hogy a Fed immár magabiztos az infláció célértékhez való visszatérését illetően, így elhárult az akadály a kamatcsökkentési ciklus útjából. Eddig a piacok azt árazták, hogy az első vágásra szeptemberben kerülhet sor, most azonban azt sem tartják teljesen kizártnak, hogy akár a júliusi kamatdöntő ülésen sor kerül erre, mondván: ha már magabiztos a jegybank, nem feltétlenül kell várni egy korábban kommunikált távolabbi időpontra. Mindazonáltal a jegybankelnök jelezte: nem óhajt jelzést adni arról, hogy mikor történik a lépés.

Powell végül viccelődve megjegyezte: amikor nem közvetlen kollégáival találkozik, mindig azt mondják neki, hogy csökkentse már a kamatot. Mikor a liftbe beszállt az előadásra tartva, ott is azt mondták neki, hogy csökkentse már a kamatot. Ezzel feltehetőleg azt jelezte, hogy külső szemlélő számára természetes, hogy minél alacsonyabb a kamat, annál jobb, ugyanakkor az inflációt sem szeretné senki, és neki kollégáival az optimális egyensúlyra kell törekednie.

Piaci hatások

A piacok mindenesetre örömmel fogadták a jegybankelnöki optimizmust és a most már egyre biztosabb kamatcsökkentési ciklust: az S&P 500 index hétfőn idén immár 38-adszor döntött új csúcsot, 5630 pontig emelkedve. Az eurózónában a 10 éves állampapírhozamok mérséklődtek, mivel a dinamikusabb amerikai kamatcsökkentés az Európai Központi Bank (EKB) mozgásterét is növeli a kamatcsökkentésben.

Hazai kamatcsökkentés

A magyar 10 éves is hozam is csökkent, 6,43 százalékra, ami jelentős elmozdulás a nemrég még 7 százalék feletti szinthez képest. Egyúttal Virág Barnabás, az Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke is nyilatkozott arról, hogy akár 2-3 kamatcsökkentés is lehetséges még idén, melyek mértéke egyaránt 25 bázispont lenne, és nem zárható ki, hogy az elsőre már júliusban sor kerülne.

A jegybanki alapkamat év végére így 6,25-6,50 százalék lenne, a döntések meghozatalakor az MNB vélhetően a csökkenő amerikai alapkamatra is számít, hisz korábban jelezték, hogy egyelőre kamatfelárat szeretnének fenntartani mind a Fed, mind az EKB kamatszintjéhez képest.