Trumpnak sikerült megtennie, amiről azt hitték, képtelen rá – a demokratáknak van mitől tartaniuk
ElemzésekSokáig az elemzők is azt gondolták, hogy pont miatta fog darabjaira hullani a Republikánus Párt, amelyet viszont Trump mostanra teljesen egységbe forrasztott.
Mióta a politikai színpadra fellépett Trumpra gyakran ráaggatták a „megosztó” jelzőt. Ami aligha meglepetés, hisz még a saját pártjában is szüntelen vitákat generált a politikai pályája. Néhány volt republikánus annyira nem szívlelte, hogy már az első elnöksége alatt arra jutottak, hogy Trumpnál már az is jobb lenne, ha a demokrata jelölt nyerné a választást.
Ezért Lincoln Projekt néven 2020-ban felsorakoztak Joe Biden mögött.
Az elmúlt években pedig azért is biztatták sokan Ron DeSantist a republikánus floridai kormányzót, hogy legyen belőle elnökjelölt, mert a párton belül sokan kétségbeesve keresték Trump alternatíváját. Még bő fél éve is közkedvelt téma volt, hogy a volt elnök miatt esetleg a republikánusok fel fognak bomlani.
Mára azonban a felállás gyökeresen megváltozott. A párt egyemberként áll Trump mögött. Kritikusai időközben visszavonultak, elhallgattak, vagy beálltak az éljenzői sorába.
A fordulatra már sor került azelőtt, hogy Trumpot merénylet-kísérlet érte volna. Az, hogy az életére törtek, csak még jobban bebetonozta a pozícióját.
Mivel a republikánusok úgy érzik, hogy a szombati tragédia olyan lökést adott a Trump-kampánynak, ami elhozhatja a biztos győzelmet, innentől kevés kétség férhet hozzá: a Republikánus párt teljesen Trump mögött áll.
Az egyik republikánus kongresszusi képviselő nehezen is tudta magában tartani az örömét a fejlemények kapcsán. Derrick Van Orden a Politiconak azt mondta: "Trump elnök túléli ezt a támadást - most nyerte meg a választást”.
Fordult a kocka
A sors fintora, hogy miközben Trumpot nyolc éven keresztül folyamatosan azzal vádolták, hogy miatta pártszakadás fog végbe menni, végül ahogy közeledünk az őszi választás felé, pont az ellenfelei a demokraták mutatják egyre látványosabban a bomlás jeleit.
Alig telik el úgy nap, hogy ne tűnne elő egy újabb csalódott pártember vagy egy támogató, aki kiábrándult a vezetésből, amiért még mindig kiállnak Joe Biden mögött. Az elnök szellemi hanyatlása ugyanis sajnos egyre egyértelműbb. Az, hogy a NATO-csúcson véletlenül "Putyin elnökként" mutatta be az ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt csak egy a számtalan baklövése közül.
Rendszeresen küszködik a szavakkal, a mondandóját gyakran elfelejti a mondat közepén.
A Trump-merénylet után az egyik demokrata tanácsadó, akit az NBC News idézett azt mondta: "Az elnökválasztási verseny tegnap este véget ért". Szerinte most már fölösleges törniük magukat azért, hogy megkaparintsák a Fehér Házat. Elég ha azzal törődnek, hogy erősek maradjanak a szenátusban és a képviselőházban.
Nyilván nem látja mindenki ennyire baljósan a kilátásokat, de beszédes, hogy a párt belső köreiben van, aki már teljesen eltemette az esélyeiket.
Az ítélet nem számított
Trump egyik sajátos vonása mindig is az volt, hogy teljesen mindegy milyen botrányba keveredett: amíg beszéltek róla addig jól szerepelt a népszerűségi listákon.
A karrierje is így indult be annak idején még a 2016-os választások előtt.
A sajtó imádott azon élcelődni, hogy mennyire értelmetlen az indulása és minél többet beszéltek arról, hogy mennyire inkompetens és hogy mekkora bohóc, a választók annál jobban megkedvelték.
Már csak azért is, mert az ellene irányuló támadásokat az amerikaiak jelentős része túlzónak vagy hamisnak érezte.
Trump annak idején viccelődött is azzal, hogy a szavazói annyira hűségesek, hogyha az Ötödik Sugárúton lelőne valakit akkor se veszítene egyetlen szavazatot se.
Mindenesetre tény: a népszerűsége semmit nem romlott csak azért, mert most májusban az ellene üzleti iratok meghamisítása miatt indult büntetőeljárásban mind a 34 vádpontban bűnösnek mondta ki az esküdtszék.