Megállítja a nyár a koronavírust?
ElemzésekEgy sor fertőző betegségre jellemző a szezonalitás, vagyis, hogy bizonyos évszakokban jelentősen több megbetegedést okoznak, mint máskor. Ez talán a mostani világjárványt okozó koronavírusra (SARS-CoV-2) is igaz, legalábbis néhány jel erre utal.
A koronavírus legközelebbi rokonainak szezonalitása alapján lehet előrejelzésbe bocsátkozni a COVID-19 járvány várható alakulásával kapcsolatban - olvasható a Növekedés.hu társoldala, a Tudás.hu cikkében.
A SARS-Cov-2 négy közeli rokona közül háromról kiderült, hogy a legtöbb megbetegedést december és április között okozzák, míg a nyári hónapokban szinte egyáltalán nem fertőznek.
Egy frissebb kutatás ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy Kínában a széles skálán változó éghajlati viszonyoktól függetlenül, az ország minden tartományában hasonló hatékonysággal terjedt a vírus.
Egy másik új tanulmány ezzel szemben arra mutat rá, hogy a globális adatok alapján a vírus terjedése 5-10 °C fokos hőmérsékleten és viszonylag magas páratartalom mellett igazán hatékony.
Mindezek mellett az Európai Unió járványügyi és betegségmegelőzési központjának legújabb jelentése szerint a járvány jelenlegi terjedésére vonatkozó adatok nem utalnak arra, hogy lassulni fog a vírus terjedése.
Ennek ellenére sokan bizakodnak, de persze biztosat majd csak a nyár beköszöntével lehet mondani.
Összességében úgy tűnik, hogy van némi esély rá, hogy más koronovírusokhoz hasonlóan a SARS-CoV-2 terjedését is jelentősen megnehezíti majd a nyári száraz meleg, legalábbis a bolygó azon helyein, ahol ilyen viszonyokra lehet számítani.