Meloni: különös javaslat, hogy Ukrajna vonuljon ki Ukrajnából
ElemzésekAz olasz miniszterelnök és a német kancellár erősen bírálta Putyin békejavaslatát, azt propagandának, illetve diktatórikus békének minősítve a Svájcban tartott békecsúcson, ahol az orosz-ukrán háború befejezésének lehetőségeiről egyeztetnek a résztvevők.
Gondosan a csúcstalálkozó elé időzítette Putyin orosz elnök békejavaslatát, melyek szerint Ukrajnának ki kelle vonulni az oroszok által önkényesen magukhoz csatolt megyék meg nem szállt részeiből is. Zelenszkij ukrán elnök kabinetfőnök azt közölte a csúcstalálkozón, hogy nem képezi vita tárgyát Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi integritása.
A világ országainak fele
Több mint 90 ország és globális intézmény vesz részt a csúcson, amely a legnagyobb találkozó Ukrajna ügyében az orosz invázió kezdete óta. Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna esélyt adna egy diplomáciai megoldásnak, megmutatva, hogy sok ország közös erőfeszítése véget vethet a háborúnak, sőt, általában a háborúknak.
Közös kezdeményezés
Ha egy közös béketervet sikerülne a résztvevőknek kidolgozni, azt prezentálhatnának Moszkvának, mint javaslatot. Erre vélhetően azonban csak a második békecsúcson kerülhetne sor, miután a terv kidolgozása idő-, és munkaigényes. Az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen szerint a konfliktus befagyasztása sem megoldás a jelenlegi szinten, mivel ez jövőbeni háborús agresszióknak ágyazna meg.
A Budapesti Egyezmény emléke
Az orosz tűzszüneti javaslatnak más problémás pontjai is akadtak: például az, hogy Ukrajna tegyen ígéretet, hogy sosem fog atomfegyvert állomásoztatni területén. Ezzel az a legnagyobb gond, hogy 1994-ben a Budapesti Egyezményben Ukrajna épp azért mondott le a Szovjetunióból megörökölt nukleáris fegyvereiről, mert cserébe Oroszország Ukrajna határainak, területi integritásának tiszteletben tartására vállalt kötelezettséget.
A konferencia vasárnap folytatódik, és ugyan nagy áttörésnek mérsékelt az esélye, hosszabb távon kialakulhat valamilyen közeledés, kompromisszumos megoldás, ha azt a világ országainak fele támogatja és elfogadhatónak tartja.