Melyik régiós ország jöhet ki legjobban a válságból?
ElemzésekA Nemzetközi Valutaalap előrejelzései szerint Romániában, Magyarországon és Csehországban viszonylag gyorsan megvalósulhat a gazdasági helyreállás. Hazánkban 100 főre vetítve továbbra is kétszer annyi ember van beoltva a koronavírus ellen, mint más régiós országban. Ezáltal a növekedési kilátásainkat is kevesebb kockázat övezi.
A koronavírus-válságból a régióban Románia állhat talpra a leggyorsabban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutóbbi előrejelzései szerint. A dobogón ott lehet a visegrádi országok közül Magyarország és Csehország is. Ennek hatására hazánkban már 2022 első felére megvalósulhat a kilábalás.
Az eurózónában ezzel szemben jóval nagyobb volt tavaly a GDP visszaesés mértéke, illetve az ezt követő helyreállás is csupán 2022 végére valósulhat meg legkorábban.
GDP várható alakulása, százalék
Forrás IMF, növekedés.hu
Kockázatok
Magyarországon a beoltottak száma május 10-én meghaladta a 4,3 millió főt. A 100 főre jutó beoltottak száma hazánkban továbbra is kétszerese a régiós és az uniós átlagnak.
Ebben a rendkívül fontos mutatóban a harmadik helyen állunk Európában Málta és az Egyesült Királyság mögött.
A tartós és biztonságos gazdasági újranyitás ezáltal lényegesen korábban megvalósulhat hazánkban, mint más uniós államban.
Ezzel szemben a lassabb oltási folyamat miatt a kilátásokat az unióban jelentős kockázatok övezik: nem elhanyagolható annak a kockázata, hogy kialakul a koronavírus negyedik hulláma.
100 főre jutó beoltottak száma a régióban
Forrás: Statista, növekedés.hu
Munkaerőpiac
A gazdaságvédelmi intézkedéseknek, a gyors oltási folyamatnak és ezáltal a kedvezőbb üzleti és fogyasztói hangulatnak köszönhetően lényegesen kisebbek voltak hazánkban a munkaerőpiaci károk, mint más uniós országban.
Az IMF előrejelzései alapján munkanélküliségi rátánk 2022-re visszasüllyedhet 3,5 százalékra.
Ennél jobb állapotban a régióban csak a cseh munkaerőpiac lehet.
Munkanélküliségi ráta várható alakulása, százalék
Forrás: IMF, növekedés.hu
Fiatalkorú munkanélküliek
A magas fiatalkorú munkanélküliség európai jelenség. Magyarországon 15,3 százalék volt idén januárban a 15-24 évesek munkanélküliségi rátája a Statista összesítése alapján. Ezzel az értékkel jobbak vagyunk az EU átlagnál, a régióban pedig a középmezőnybe tartozunk.
A magas fiatalkorú munkanélküliség miatt is üdvözlendő a kormány azon döntése, miszerint a 25 év alatti fiatal munkavállalóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. A lépés ösztönzi a fiatalokat, hogy munkát vállaljanak, ezáltal a családalapításra is több forrásuk lehet.
Fiatalkorúak munkanélküliségi rátája, 2021 január
Forrás: Statista, növekedés.hu
Infláció
A hazai munkaerőpiac gyorsabb normalizációjának következtében az átlagbérek idén közel 6, jövőre és 2022-ben pedig 7-7 százalékkal emelkedhetnek. Magyarországon lesz tehát továbbra is az egyik leggyorsabb bérdinamika az unióban, ami magasabb inflációt generálhat.
Emellett a gazdasági újranyitás is gyorsabban megvalósulhat. A lakosság megtakarításai magas szinten vannak, az elhalasztott kereslet óriási. Következésképpen magasabban alakulhat az árdinamikai itthon, mint a régióban.
A Nemzetközi Valutaalap prognózisai szerint hazánkban enyhén 3 százalék felett alakulhat az infláció idén és jövőre.
Összehasonlításképpen az Európai Központi Bank változatlanul képtelen elérni a 2 százalékos inflációs célját. Az euróövezetben emiatt sem kinőni sem „elinflálni” nem lehet egykönnyen az elszálló államadósságot.
Infláció várható alakulása
Forrás: IMF, növekedés.hu
Államadósság
A tavalyi GDP visszaesés és a megugró költségvetési hiány hatására az egész unióban jelentősen megemelkedett az államadósság. A visegrádi országok közül Magyarország rendelkezik a legmagasabb GDP arányos bruttó államadóssággal.
GDP arányos bruttó államadósság, 2020
Forrás: MNB
A 80 százalék környezetébe emelkedő adósságmutató ellenére sem alakult ki bizalomvesztés és kötvénypiaci pánik Magyarországon 2020 tavaszán. Ezt a gyors állami és jegybanki védőintézkedéseknek, az MNB kötvényvásárlási programjának és az elmúlt években lecsökkent külső sérülékenységünknek tudható be.
A lakossági állampapírok térnyerésével az elmúlt időszakban érdemben csökkent a külföldi kézen lévő államadósság, illetőleg mérséklődött az adósság devizaaránya is.
A hazai kézben lévő államadósság aránya
Forrás: Századvég
Beruházások
A fenntartható növekedés és a gazdasági felzárkózásunk záloga a magas nemzetgazdasági beruházási ráta. Ez a mutató tavaly 27 százalék felett alakult hazánkban, mely az MNB előrejelzései szerint 28-29 százalékra emelkedhet a következő években.
Magyarország rendelkezik az egyik legmagasabb beruházási rátával az unióban, megelőzve valamennyi visegrádi országot és Romániát.