Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Mennyit keres egy Mikulás, milyen képzettséget igényel az “állás”? 

Elemzések2023. dec. 6.Kovács Dániel

A Mikulással ma már szinte mindenhol össze lehet futni. Ott van a plázákban, rénszarvasok nélkül odaér szinte minden településre, céges rendezvényekre, szállodákba. A mikuláskodás, mint megtudtuk, komoly szakma. De ki öltheti magára az ikonikus piros jelmezt, miről szól egy Mikulás-tanfolyam, és mennyit lehet ezzel a nem hétköznapi munkával keresni? A Növekedés.hu utánajárt.

Mikulás itt, Mikulás ott, Mikulás mindenütt - amint elkezdődik a december, hirtelen ezernyi program csalogat azzal, hogy a gyerekek itt találkozhatnak a nagy szakállú, vörös palástos jótevővel. Talán ennyi helyen még a csöppségek képzeletében élő télapó sem lenne képes eljutni, viszont felmerül a kérdés,

milyen kritériumoknak kell megfelelnie annak, aki profi mikulás akar lenni, és honnan verbuválnak jelentkezők egy olyan munkára, amely finoman szólva is szezonális?

Professzionális szolgáltatás

Mindig is szokás volt szülők, vállalkozó kedvű nagyszülők, rokonok, ismerősök mikulásjelmezt öltöttek, és a család gyerektagjait kisebb-nagyobb ajándékcsomagokkal felkeresték. Az elmúlt évtizedben ugyanakkor elszaporodtak azok a szolgáltatók is, akik a jeles napra profi Mikulást kínálnak.

“A szomszéd Béla teszkós jelmeze alól már tavaly is kikandikált a kinyúlt pólója? Öt mondat volt a repertoárja, de azt is csak az orra alatt mormogta? Vagy nagyobb zavarban volt, mint az őt váró kiscsoportosok? Nálunk ez nem fordulhat elő!"

- többek között ezzel hirdeti magát a Mikulasjon.hu, és pár kattintás után kiderül, hogy ez nem üres reklámszöveg. Többek között kiválaszthatjuk a hozzánk érkező Télapó ruháját is, mint írják,

a Mikulás kétféle öltözékben érkezhet. Általában jobban kedvelt a hosszú kabátos, ún. “cári” változat, de igény esetén az amerikai mesékből ismert, rövid kabátos, piros nadrágos öltözet is szóba jöhet. Igény esetén a Mikulástól személyre szóló levél is rendelhető, ennek ára: 1500 Ft. 

Mikulás, KATA-számlával

A bérmikulások munkáját számos előírás szabályozza, például előírás, hogy ózan életű ember legyen, aki nem alkoholizál, nem dohányzik. Rendezetten, a Szolgálat munkaruhájában jelenik meg, nem visel más öltözetet. A szolgálati helyek közötti közlekedés közben is viseli munkaruházatát és annak kiegészítőit. A szolgálati helytől távolabb parkol le, hogy a gyermekek ne láthassák az érkezését. És a sort hosszan lehetne folytatni, a

Mikulások etikai kódexe 16 pontból áll, még azt is külön hangsúlyozza, hogy a Mikulás számlát állít ki a szolgáltatásról és ügyelve, hogy a gyermekek ne lássák, diszkréten adja át a megrendelőnek. Emellett a munkakör betöltéséhez egyéb készségekkel sem árt rendelkezni.

- Először is kitűnő előadónak kell lenni - szögezi le  a Növekedés.hu kérdésére Balázs Sándor a Mikulasjon.hu vezetője hozzátéve, éppen ezért számos szinész, ceremóniamester vagy vőfély vállalja ezt az időszakos munkát.

- Akad olyan is, aki valamilyen mesemondó tanfolyamot végzett, én például a Hagyományok Házában jártam a felnőtt magyar népmesemondó tanfolyamra, jelenleg vőfélyként dolgozom - mutatkozik be Balázs Sándor.

Azt is elárulja, hogy Mikulás-oktatásokat is szoktak tartani, ezeken a jelentkezők megtanulják, hogyan kell a címeken jelentkezni és viselkedni, miért érdemes mindig a műsorral kezdeni és csak utána kiosztani az ajándékokat - így el lehet kerülni, hogy a gyerekeknek a csomagok bontogatása kösse le a figyelmét.

A leendő Mikulások meséket, történeteket is tanulnak.

- Egyedi, számos más meséből összegyúrt történeteket adunk elő, olyanok ezek, mint a népmesék, csak Lappföldről, manókról szólnak. Ha egy helyszínen korábban már jártunk, akkor természetesen új mesékkel megyünk, követve a gyerekek életkorát a tartalommal

- húzza alá a vállalkozás vezetője hozzátéve, számtalan összetevője van egy jól működő produkciónak, például ügyelni kell arra, hogy a mikulás a kisebb gyerekekhez ne menjen túlságosan közel, mivel ezzel ijedtséget válthat ki belőlük. 

Balázs Sándortól azt is megtudjuk, egy családoknak szánt félórás műsor Budapesten 24500 forintba kerül, illetve a főváros határain kívül ehhez adódik hozzá az útiköltség. 

5 fő feletti csoportos, céges vagy óvodai  rendezvényeket is vállalnak december 1-23. közötti megjelenéssel, igaz itt az ár kicsit magasabb, egy 30 perces műsor bruttó 39.500, a 60 perces pedig ajándékátadással 49.500 forintba kerül.

Sok vagy kevés, kiki döntse el maga, mindenesetre hozzátesszük, hogy ennek a sokszorosát is be lehet dobni a mikulás puttonyába, főleg, ha  egy igazi lappföldi Mikulással szeretné valaki feldobni a rendezvényt.

A Finnországból érkező Joulupukkik és az őket kísérő manók Európa-szerte, így hazánkban is megjelennek a karácsonyi vásárokon, és egyéb rendezvényeken, a megfelelő juttatásért cserébe természetesen.

Ráadásul nem is kevés az a honorárium, 2015-ben, egy balul sikerült pécsi látogatás után - a lappföldi Mikulás közel egy órás késéssel érkezett a helyszínre, majd az egymást taszigáló tömeg gyűrűjéből tíz perc után rendőrök hozták ki, és innentől kezdve csak a városháza erkélyéről integetett a közönségnek - az Origo kinyomozta, mennyi is a Joulupukki bevétele.

Mint kiderült, nyolc évvel ezelőtt nagyjából 100 ezer forint környékén mozgott az exkluzív Mikulás órabére, és ez azóta nyilván drágább lett, hiszen a Finnországból érkező csapat költségei - szállás, utazás - szintén jelentősen emelkedtek az elmúlt években.