Nyugdíj: az idősek itt úsznak a pénzben – milliókat kapnak

Elemzések2024. jún. 21.D.J.

Van olyan amerikai város, ahol a nyugdíjas háztartások éves bevétele átváltva meghaladja a 60 millió forintot.

Az Egyesült Államok nyugdíjrendszere nem mentes a problémáktól. A bajok nem is kicsik. Az előrejelzések szerint félő, hogy a következő évtizedben a társadalombiztosításnak már nem is lesz fedezete rá, hogy kifizessék a nyugdíjakat. Bár jelenleg az USA az első-számú gazdasági szuperhatalom, amikor a világ nyugdíjrendszereit rangsorolják, az amerikai rendszerint a legjobb 10 közé se szokott bekerülni.

Amikor például a kanadai gyökerekkel bíró Mercer nemrég a világ 47 nyugdíjrendszerét rangsorolta, az USA a 22-dik helyre került.Az Egyesült Államok azonban nem csak a szabadság, hanem a társadalmi különbségek hazája is egyben. A tengerentúlon vannak közösségek, ahol a nyugdíjasoknak aranyélete van.

Egy pénzügyi portál a GoBankingRates készített egy összeállítást azokról a 15 ezresnél nagyobb amerikai településekről, ahol a legjobban élnek az idősek.  Az élen a Los Angeles szomszédságában fekvő Rancho Palos Verdes végzett.

A kisváros úgy néz ki mintha egy képeslapról mászott volna le. A környezete annyira festői, hogy több nagyszabású mozifilmet is forgattak errefelé. Többek közt a nálunk is nagy sikert aratott Karib-tenger kalózait.

Egy partszakasz a kaliforniai Rancho Palos Verdesnél

A 41 ezres településen közel 11 ezer 65 év feletti él. A háztartásaik éves mediánjövedelme pedig 166 747 dollár, vagyis átváltva több mint 61 millió forint.

Ennél is meglepőbb lehet, hogy a 70 év feletti amerikaiak az USA vagyonának több mint 30 százalékát birtokolják. Nem véletlen, hogy a Wall Street Journal volt, hogy az időseket némi iróniával az amerikai gazdaság titkos fegyvereként emlegette. Mióta a COVID véget ért különösen sokat költenek belföldi utazásra.

"Egész életemben az volt, hogy takaríts meg erre, tegyél félre amarra. Most már viszont van pénz a bankban és arra költhetem, hogy közelebb kerüljek a családomhoz és a barátaimhoz" – mondja a Massachusetts államban élő 66 éves Maureen Green, aki elárulta: manapság úgy negyedével többet fordít utazásra, mint 2019-ben. Ez pedig tipikusnak számít. Az idősek a fogyasztói kiadásoknak a bő 20 százalékáért felelnek, pedig 2005-ben ez az arány még 14 százalék körül mozgott.

Irány a melegebb éghajlat

A GoBankingRates idézett rangsorában Rancho Palos Verdest Chicago egyik külvárosa, Highland Park követi, amelyet eredetileg két német bevándorló alapított meg. Itt a 30 ezer lakos negyede 65 év feletti, az éves medián jövedelmük pedig átváltva 58,8 millió forint.

A harmadik helyen Bainbridge Island, egy 24 ezer fős város áll Washington államban, amely annak idején kilenc indián falu helyén jött létre.

A toplista élbolyában szerepel a hawaii East Honolulu és a New York-i Melville is. Az elemzésből kiderül: a legvagyonosabb amerikai nyugdíjas-közösségek főleg két államban, Kaliforniában és Floridában élnek.

Itt is kiütközik, hogy az USA-ban, akik megtehetik maguknak a nyugállományba vonulás után igyekeznek az ország hidegebb feleiből átköltözni a déli napfényes régiókba.

Ebben a tekintetben Kalifornia viszi a prímet. A leggazdagabb nyugdíjas amerikai városok top 20-as listáján, öt település is ebben az államban található. A második helyen szereplő Florida mellett szól, hogy nem kell a jövedelemadó miatt aggódnia a nyugdíjasoknak, ráadásul az ingatlanadó is alacsonynak számít a többi államhoz viszonyítva – írja a New York Post.