Olcsó házak nyomában: az ingatlanok itt érhetőek el a legjobb áron

Elemzések2024. jún. 29.D.J.

Európa egyik legolcsóbb otthonait egy napsütéses déli államban lehet megvenni.

Bár a Vasfüggöny már évtizedekkel ezelőtt legördült, az európai kontinens keleti és nyugati fele sok szempontból még mindig olyan mintha két külön világ lenne.

Különösen szembe ötlőek a különbségek, ha az ingatlan-állományra vetünk egy pillantást. Bulgáriában például a lakosság 22 százaléka nem tudja kellően melegen tartani az otthonát, ha beüt a hideg. Ehhez képest Luxemburgban csak 2 százaléknak vannak ilyen problémái.

Közben Romániában több mint az emberek ötödének az otthonában nincs se kád, se zuhanyzó, se benti vízöblítéses WC.

Az Unióban a lakásárak azonban jószerivel mindenhol gyorsan nőnek. Ezt a jelenséget mi testközelből ismerjük, hisz Magyarországon 2010 és 2022 között az emelkedés mértéke elérte a 172 százalékot. Az Unióban ennél magasabb növekedést csak Észtországban mértek.

Az ingatlanok átlagárainak emelkedése az Unióban

Forrás

A paradicsom nem is olyan elérhetetlen

A kontinens mércéjével mérve jó árban lévő otthonokat azonban nem csak a volt szocialista országokban találjuk tömegével. Amikor a Deloitte készített egy átfogó elemzést az európai ingatlanpiacról, kiderült, hogy az egyik legolcsóbb helynek Görögország számít. Az átlagos négyzetméterárak 500 ezer forint körül mozognak. Alacsonyabb szinten, mint Romániában vagy Szerbiában.

Ha az átlagokat nézzük a magyarországi áraknak majdnem a feléért lehet a napsütéses déli államban otthont szerezni.

Kifejezetten olcsó helynek számít Pachi, egy a turizmustól szinte érintetlen halászfalu a Szaroniki-öböl partján, Attika nyugati részén. A helyi kikötőben számos hagyományos tavernába és kávézóba lehet belefutni és még a nagyobb városok is csak egy rövid autóútra vannak.

Ám a görögöknél nem csak a kis falvakban lehet jó áron lakást szerezni.

Amikor a Business Insider közzétett egy összeállítást Európa legolcsóbb városairól, a toplistába Pátra is bekerült, amelynek a mérete Debrecenhez hasonló. Görögországban ez a negyedik legnagyobb város.

Mindez azonban koránt sem jelenti, hogy a görögöknél alászállt az ingatlan-menyország. A főváros például a déli államban is roppant telített és borsos, pláne a helyi fizetésekhez viszonyítva.

"Ha nem találok szobatársat, nem költözöm Athénba" – nyilatkozta a Balkan Insight-nak a 35 éves Nikolas, aki Thesszalonikiből akar felköltözni. Szerinte manapság elképzelhetetlen hagyományos úton, vagyis hirdetéseken és ingatlanügynökökön keresztül lakást találni. Személyes kapcsolatok nélkül Athénban nehéz boldogulni.

Filléres lehetőségek

A Deloitte idézett elemzése szerint Európában a vizsgált országok közül Görögországnál egyedül Bosznia-Hercegovina olcsóbb. Az átlagos négyzetméterárak itt 490 ezer forint körül mozognak. Ráadásul Bosznia azoknak a helyeknek a sorát gyarapítja, amelyekben a külföldiek szabadon vásárolhatnak ingatlant.

De aki Európában olcsó lakásokra vadászik még Nyugat-Európában is bukkanhat néhány hihetetlen ajánlatra. Olaszországban például akár pár száz forintért is lehet házat kapni. Ahogy írtunk is róla: a fiatalok Olaszországban is egyre inkább a városokba költöznek, ezért rengeteg festői, eldugott kis olasz falu kezd elnéptelenedni. Mindez oda vezetett, hogy néhány önkormányzat csak egy jelképes összegért árul komplett házakat.

Az óriási üzletnek azért vannak apróbetűs buktatói is: az új tulajdonosnak belátható időn belül fel kell újítania a megszerzett ingatlant.