Rárepültek a befektetők az összeomlott francia részvényekre

Elemzések2024. jún. 26.Fellegi Tamás

A hirtelen kiírt francia választások hírére múlt héten szinte összeomlott az eddig Európában élen járó francia tőzsde, azonban az élelmes befektetők máris megtalálták, mely részvényeket nem érinti a választási eredmény, így most olcsón megvehetők.

Miután Marine Le Pen pártja jól szerepelt az európai parlamenti választásokon, Emmanuel Macron francia elnök előrehozott parlamenti választásokat írt ki, hátha ott nem fog ugyanilyen jól szerepelni a korábban szélsőjobboldalinak tekintett erő. Márpedig úgy néz ki, hogy jól fog, 35 százalékos támogatottságot mérnek neki, és hasonlóan jó kilátásai vannak a baloldali Új Népi Frontnak, így Macron pártja kisebbségbe kerülhet.

Túlzott lehetett a félelem

Az így előállt bizonytalanságban a francia tőzsde egy hétig zuhant, a cégek összértéke 200 milliárd euróval csökkent. Ugyanakkor azért a világ nem fog összedőlni: Le Pen nagy igyekezettel húzódik középre, programjából gyorsan kiiktatta a szélsőséges pontokat, Georgia Meloni olasz miniszterelnök módján igyekszik konszolidálni pártját.

A félelmek így csökkennek, a részvények kissé fel is pattantak, egyelőre azonban a komolyabb befektetők azokat a hirtelen olcsóvá vált részvényeket veszik a Bloomberg szerint, amelyek válságállók: főleg külföldre termelnek.

Az Edmond de Rotschild Asset Management alapkezelője például építőanyag-gyártó céget említett, amelynek főleg az USA és Ázsia a piacai, emellett olyan fogyasztási cikkeket gyártó cégetket is választottak, melyeket kevéssé érintenek az esetleges belpolitikai és gazdasági hullámzások.

A bankokat kerülik, sok szektorba belevesznek

Az Axa IM alapkezelője ugyancsak a nagy külföldi kitettséggel rendelkező társaságok papírjait említette, a bankrészvények arányát viszont csökkentette. Az infrastruktúra és közlekedési cégekpapírjaiból is vettek, melyek otthon termelik bevételük nagy részét, és sokan, hogy a szélsőjobb államosítja ezeket, ezért nagyot esett az áruk.

A luxusszektor papírjaiba is belevettek: nincs az a kormány, aki levágna olyan fejősteheneket és francia ikonokat, mint a Louis Vuitton vagy a L'Oreal. Ezeket a cégeket nem érinti a francia belpolitika, sokkal inkább függnek attól, hogy az ázsiai és amerikai vásárlók mennyire aktívak.

Olyan jó nevű társaságok részvényei is felpattantak az olcsó részvényekre való vadászat következtében, mint a Danone, a Sanofi vagy a Gucci márka birtokosa, a Kering SA.