Rövidesen bárki lefogyhat: a gyógyszer gyártója már Európa legnagyobb cége
ElemzésekAz év egyik érdekessége volt a Novo Nordisk dán gyógyszergyár két termékének felfutása, amelyeket ugyan nem fogyásra terveztek, de kiderült, hogy remekül beválnak. Még kevesen jutnak a gyógyszerekhez, a cég gyorsan gyárakat épít, a részvényár az égbe emelkedett, jócskán megelőzve a Louis Vuittont.
Az elmúlt évtizedekben a relatív jólét az emberiség egyre nagyobb hányada számára hozott egy kellemetlen mellékhatást: az elhízást. Attól kezdve, hogy a szegénység nem szab gátat a kalóriák fogyasztásának, sokan nem tudnak mértéket tartani, és ezért nem is hibáztathatjuk magunkat: őseink akkor maradtak életben, ha tudtak tartalékolni.
Gyógyszer népbetegségre
Az elhízás így népbetegség lett, a fogyúkúra pedig óriási akaratot, kitartást igényelt, egész mostanáig. A Novo Nordisk dán gyógyszercég cukorbetegségre kifejlesztett gyógyszerei, melyeket injekciós formában adtak be, meglepő hatást okoztak:
lecsökkent a páciens étvágya, és ha túlsúlyos volt, viszonylag hamar megszabadult a fölösleges kilóktól.
Attól kezdve, hogy a gyógyszereket engedélyezni kezdték túlsúly kezelésére, érthető módon óriási kereslet jelentkezett iránta, elsősorban az USA-ban, ahol magas az elhízottak aránya, ugyanakkor a most még drága kezelést sokan megengedhetik maguknak.
A Wegovy és Ozempic nevű gyógyszereket egy idő után nem is tudták új pácienseknek felírni, hogy a gyártási kapacitás biztosítsa a már kezelés alatt állók szükségleteit, ne kelljen megszakítani a kezelést.
Meglepő hatás
Az injekciós forma nem egy kellemes megoldás, de már a tablettás változatot is fejlesztik. Az eddigi hatás döbbenetes: nem csak, hogy ténylegesen sokan megszabadultak a túlsúlytól, de még az élelmiszerfogyasztás is visszaesett: az amerikai Hálaadás előtt kevesebb pulyka fogyott és minden másból is kevesebbet vásároltak, ami a nagy háladási vacsorákhoz szükséges.
Szárnyaló részvény
Nem meglepő, hogy a dán gyógyszergyár részvényeinek árfolyama a többszörösére emelkedett,
a cég teljes értéke meghaladta a Louis Vuitton (LVMH) piaci kapitalizációját, így Európa legynagyobb tőzsdei vállalata lett.
A cég önmagában nagyot lendített a dán GDP értékén, és a java még csak most jön: a hatalmas kereslet miatt többszörösére kell növelni a termelést.
A társaság több új gyárat épít: a napokban jelentette be, hogy Írországban, Dublin mellett egy óriási üzemet húznak fel 147 ezer négyzetméteren. Az üzemet szeretnék másfél-két év alatt befejezni, 2026-ban már teljes kapacitással működtetni.
A gyártási kapacitás megnövelése a feltétele, hogy a gyógyszereket mindehol kapni lehessen, mindenki hozzáférhesssen, akinek szüksége van rá.
A magas ár persze egyelőre egy komoly akadály, pláne, hogy jelenlegi tudásunk szerint a kúrát nem lehet (pontosabban nem célszerű) abbahagyni, hisz az étvágycsökkentő hatás nem marad fenn.
A másik nagy
Ami viszont jótékonyan hathat mind a kínálatra, mind az árra: több gyógyszergyár is foglalkozik már a fejlesztéssel, így ki fog alakulni a hatékony piacgazdaság nélkülözhetetlen eleme ennél a terméknél is: a verseny.
Az amerikai Eli Lilly gyógyszergyár egy termékét, amit már régóta alkalmaznak cukorbetegségre, immár engedélyezték elhízás ellen is, így, ha felfut a gyártás, a két cég telítheti a piacot és indulhat az áresés.
Az Eli Lilly részvénye és nagyot ugrott, amióta zajlik a gyógyszer fejlesztése (négy év alatt 6-szorosára nőtt az ár, idén duplázott):
a cég a világ 10. legnagyobb tőzsdei vállalata lett 540 milliárd dolláros piaci kapitalizációval. A Nord Nordisk a 16. helyen áll a világranglistán 460 milliárd dolláros kapitalizációjával, így értékben nincsenek is messze egymástól.
Hatalmas piac
A két cég együttes árbevétele idén néhány milliárd dollár a termékekből, a kereslet ennek többszöröse. Elemzők úgy számolnak, hogy a piac 2030-ban 100 milliárd dolláros lesz (ebbe már vélhetően az áresést is beleszámolták), és a többi gyógyszergyár is igyekszik majd valamekkora szeletet kihasítani a tortából. Amivel most nagyon igyekezik a két nagy: tabbletává alakítani az egyébként saját magunknak beadható injekciót, hisz ez lényegesen egyszerűbb forma, és azok sem szorulnának ki, akik idegenkednek attól, hogy hetente egy szurit kapjanak.
A túlsúly mellett az alultápláltság is visszaszorulhat
Érdekes belegondolni, hogy ha hosszabb távon beválik a módszer, sokkal kevesebb élelmiszer fog fogyni a gazdagabb országokban, ami lehetővé teszi, hogy a még mindig közel egymilliárd alultáplált ember hozzájusson a szükséges élelmiszermennyiséghez.