Soha nem látott hagyatékot árverez el a BÁV
ElemzésekA modern magyar kerámia megteremtőjének, Gádor Istvánnak egyedülálló hagyatéka kerül árverésre a BÁV 75. Művészeti aukcióján, november 19-én és 20-án a MOM Kulturális Központban. Az eddig soha nem látott anyagban Gádor István legféltettebb darabjai mellett barátaitól, Dési Huber Istvántól, Kmetty Jánostól vagy Scheiber Hugótól kapott festmények és szobrok is szerepelnek. A festménykollekcióban ezen felül Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József, Gulácsy Lajos vagy éppen Mészöly Géza félbevágott képére is licitálhatnak.
Kivételes hagyaték kerül kalapács alá a BÁV 75. Művészeti aukcióján. Gádor István (1891-1984) amellett, hogy a magyar modern kerámia megteremtője, tanári és baráti kapcsolatai révén meghatározó alakja volt az 1910-50-es évek művészeti közéletének. A most árverésre kerülő, Gádor saját maga által összeválogatott kerámiagyűjtemény lányától, Gádor Magdától származik.
A közel 30 alkotás a teljes, állandó megújulásában eleven életművet átöleli: a szinte kubista alkotásoktól a népi motívumokat felelevenítő darabokon, a ma is modernek ható absztrakt faliképeken át Picasso világát idéző festett emberalakos kerámiákon keresztül a szoborszerű kísérleti alkotásokig. Az anyagból kiemelkedik egy, a Wiener Werkstätte hatására 1917-ben készült, gazdagon díszített, unikális jugendstil virágtartó. A válogatás híven idézi Hárs Éva szavait a mesterről:
„Olyan alkotó, aki egész eddigi tevékenysége során mindig az újat kutatta, s a legkorszerűbbet valósította meg.”
A BÁV szakértői ehhez a soha nem látott anyaghoz Gádor István tanítványainak és kortársainak munkáit válogatták össze. Megtalálhatjuk itt Gorka Géza art deco kerámiái mellett lánya, Lívia kísérleti térplasztikáit, vagy éppen Kovács Margit figurális alkotásait is. Az anyagot, az időrendnek megfelelően, Gádor Magda kerámiái zárják, ezzel adva átfogó képet a 20. századi modern magyar kerámia legnagyobb mestereiről.
Gádor István gyűjteménye saját, féltett darabjai mellett művészbarátaitól vásárlás, csere vagy ajándék útján kapott alkotásokban is bővelkedik.