Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Százezrével osztogatják az EU-s állampolgárságot

Elemzések2021. márc. 31.D.J.

A Brexit miatt az Egyesült Királyságban is népszerűek lettek az uniós papírok.

Az Európai Unióban úgy 20,9 millió ember él, akinek nincs EU-s állampolgársága. Emellett az óriási szám mellett eltörpül azoknak a tömege, akiknek egy-egy évben sikerül megkapniuk az EU-s állampolgárságot.

Egész pontosan 2019-ben mintegy 706 ezer ember került be ebbe a körbe – derül ki az Eurostat adataiból.

Ez a szám egy évvel korábban 672 ezer volt. A statisztikai hivatal adatain már a Brexit is nyomott hagyott. Ugyanis az Egyesült Királyságból viszonylag sokan kértek uniós állampolgárságot. Náluk többen csak Marokkóból és Albániából álltak sorba az EU-s papírokért.

A legnagyobb küldő országok - 2019

Küldő ország EU-s állampolgárságot kapott (db)
Marokkó 66 800
Albánia 41 700
Egyesült Királyság 29 800
Szíria 29 100
Törökország 28 600
Forrás: Eurostat

A lista tetején álló marokkóiak több mint három-negyede Spanyolországban, Olaszországban vagy Franciaországban lett uniós polgár. Svédország az EU-n belül rekordernek számít, mivel a honosítások aránya náluk a legnagyobb. Helyi állampolgárságot -amelyet öt év állandó svédországi tartózkodáshoz és büntetlen előélethez kötnek - a külföldi lakosok 7 százaléka kapott 2019-ben.

Magyarországon ez a mutató kicsivel 2 százalék alatt volt. A lista végén Litvánia áll: a honosítások aránya náluk 0,2 százalék.

Honosítási arány az EU országaiban (2019)

Németország speciális helyzetben van, mivel náluk kiugróan magas a bevándorlók száma, nem csak uniós mércével mérve, hanem világszinten is. Az ENSZ számításai szerint az Egyesült Államok után náluk él a legtöbb külföldi: megközelítőleg úgy 12 millió.

Ők teszik ki a lakosság 4,8 százalékát.

Ezek egy jó része már eleve uniós állampolgár: hisz például csak lengyelből 1 milliónál is több él Németországban. Viszont épp így számottevő a török és a szír lakosok száma is.

Mivel roppant népszerű bevándorlási célponttá váltak ezért aligha meglepő, hogy az új uniós állampolgárságot is ők bocsájtják ki a legnagyobb számban:

2019-ben ez a mutató 132 ezernél állt meg.

Ez az összesített EU-s adat 19 százaléka. Az Eurostat az EU-n belüli mozgásnak is utánanézett és kiderült, hogy akár csak a korábbi évben most is a románok, a lengyelek és az olaszok voltak a legnagyobb számban, akik egy másik tagállamban folyamodtak állampolgárságért. A románoknál az ilyen jellegű kérelmet 26 600 embernél fogadták el. A lengyeleknél ez a mutató 12 600-on, míg az olaszoknál 8700-on állt.