Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Többé nem egy szigeten fog múlni a világ chipgyártása

Elemzések2024. ápr. 9.F. P.

Különös helyzet alakult ki azáltal, hogy a legfejlettebb félvezetőket csak Tajvanon gyártják, miközben egész iparágak függnek ettől a termékcsoporttól. Ez nem marad így: van az a pénz, amiért a gyártó hajlandó Amerikában is üzemeket létesíteni, sőt, emellett Japánban és Németországban is.

Önmagában szokatlan korunkban, hogy egy rendkívül fejlett technológia ne a Szilícium-völgyben szülessen, ahol a legkedvezőbbek a világon ennek feltételei. Az viszont még meglepőbb, hogy valahol máshol ugyan

sikerül a dolog, de utána a világon senki más nem képes ugyanazt megvalósítani.

Ez a helyzet TSMC, azaz Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. esetében, amely létrehozza az egyre kisebb és kisebb, atomi méretű félvezetőket.

Startégia termék, kockázatos helyszín

Márpedig ez a termék az utolsó 30 évben az egyik legfontosabb mindahhoz, ami az életünk részévé vált: a számítógépekhez, legyen az asztali vagy laptop, magához az internethez, a rengeteg adat tárolásához szükséges szerverekhez, nem beszélve az internetezésre alkalmas telefonról, ami alig több mint 15 éves találmány.

Persze a chipgyártás megy azért a tajvaniak nélkül is, hisz ott az Intel vagy az AMD és a többi cég, de messze az élen jár a TSMC, amely olyan cégeket lát el, mint az Nvidia vagy az Apple. Ráadásul Tajvan Kína része volt a 75 évvel ezelőtti szárazföldi kommunista hatalomátvételig, de a sziget meg tudta őrizni kapitalista rendszerét a hidegháború hajnalán, így a gyakorlatban külön országként működik.

Ez most is így van, de a világ legtöbb országa névleg Kína részének tekinti, hogy ezzel ne rontsa a kapcsolatot a hatalmas országgal. Az utóbbi években azonban a geoplitikai feszültségek növekedtek, nem lehet kizárni, hogy Kína ténylegesen is megpróbája ellenőrzése alá vonni a szigetet, a legfejlettebb félvezetőgyárral együtt.

Van az a pénz

Az USA megpróbálja ezt a kockázatot kiiktatni, ami csak úgy sikerült, hogy a TSMC-t rávette, hogy építsen amerikai gyárakat. Kettő közülük már készül Arizonában: a termelés 2025-ben illetve 2028-ban fog bennük megindulni. Most azonban egy harmadik gyár építésére is előzetes megállapodást kötöttek, melyhez az USA 5 milliárd dollár értékben kölcsöneket ad, 6,6 milliárd dollár értékben pedig garanciákat a cég kölcsöneire. A három gyárat összesen 65 milliárd dollárral támogatja az Egyesült Államok.

A legújabb gyár a Bloomberg szerint 2 nanométeres chipeket fog gyártani, amelyek a mesterséges intelligencia fejődéséhez szükségesek, de hadiipari szerepük is jelentős, ezáltal duplán is stratégiai jelentőségűvé váltak az USA számára. Az amerikai kereskedelmi miniszter elmondta, hogy

végre az USA területén is megvalósulhat a legfejlettebb chipek gyártása.

A 2 nanométeres chipeket először Tajvanon fogja gyártani a TSMC, a tervek szerint már jövőre.

Más cégeket is hívnak

Az amerikai kormány nem csak a tajvani társaságot támogatja, hanem más cshipgyártók is részesülhetnek a kedvezményekből, ha Amerikában tartják, vagy oda telepítik a termelést, ennek során az Intel már meg is kötötte az üzletet, a Samsung és a Micron technologies pedig készül erre. A programot 2022-ben hirdette meg az amerikai kormányzat, hogy ezen stratégiai iparág termelésének nagyobb része legyen az Egyesült Államokban.

Japán és Németország sem marad le

A TSMC egyébként nem csak az USA-ban, hanem Japánban és Németországban is létesít gyárakat. Japánban egy üzemet már át is adtak: itt is kedvezményeket biztosított a japán kormány. Tulajdonképpen Magyarországon sem mutatna rosszul egy ilyen gyár, amely a világ legfejlettebb technológiájával büszkélkedhetne, de egyelőre csak a 3 legnagyobb kapitalista gazdaság lett beruházási helyszín.