Trump óriási változásokat hozhat - az EU ráfaraghat minderre?
ElemzésekJelenleg Kamala Harris vezet országosan a közvéleménykutatások szerint, de a billegő államokban nagyon kicsi az előnye, és van, ahol Donald Trump vezet. A republikánus jelöltnek világos elképzelései vannak a gazdaságpolitikáról: az America First („Amerika az első") vonal mellett tör lándzsát, amely szigorú, új vámpolitikát és a kemény bevándorlási intézkedéseket hozhat. Ebből Európa mit érezhet meg?
Jóllehet, Donald Trump első fehér házi ciklusa vegyes eredményeket hozott az amerikai gazdaságban, sok szavazó még mindig bízik abban, hogy jobban kezeli a fontos kérdéseket, mint a demokraták.
Egyesek geopolitikai káosztól és kereskedelmi háborúktól tartanak, mások azt remélik, hogy az úgynevezett America First politikája visszahozza a munkahelyeket az Egyesült Államokba.
A republikánus jelölt ragaszkodik korábbi elveihez
Joe Biden, jelenlegi elnök nem tudta eladni a gazdasággal kapcsolatos elképzeléseit az amerikai közvéleménynek.
Az Economist és a YouGov július közepi közvélemény-kutatásában a megkérdezettek 51 százaléka helytelenítette azt, ahogyan Biden kezeli a munkahelyeket és a gazdaságot, 58 százaléknak pedig nem tetszik, ahogyan az infláció és az árak problémáját meg akarja oldani. Ez utóbbi jelenti egyébként a legnagyobb gondot, miután az átlagemberek – a szavazók – ennek a szorítását érzik a legjobban a saját bőrükön. A válaszadók 54 százaléka szerint pedig az amerikai gazdaság összességében romlik.
A július 18-i Republikánus Nemzeti Konvención Trump 90 perces jelölés-elfogadó beszédében megosztotta az országgal kapcsolatos elképzeléseit. Általánosságban ezek többsége nem sokban különbözik azoktól a programpontoktól, amelyeket Trump az első hatalomra kerülése előtt is hirdetett: „ragaszkodni kell a kemény beszédhez, a vámokhoz és az adócsökkentésekhez”. Ami mára változott, az az elnökjelölt tapasztalata és elszántsága.
Jelentős vámok és a bevándorlók kitoloncolása
Trump gazdaságpolitikai vezető figurája J.D. Vance, ami újabb egyértelmű üzenet a vállalkozások számára. Vance ugyanis egykori kockázati tőkével foglalkozó szakember, a bevándorlás és a nagyvállalatok kritikusa. A szakember a Big Tech óriások feldarabolására szólított fel, és a hazai gyártásra és iparra kíván összpontosítani.
Trump számára az amerikai gyártás fellendítésének egyik módja a vámok emelése, szigorítása: az elnökjelölt általános 10 százalékos vámot javasolt az Egyesült Államokba irányuló összes importra, és rendkívül agresszív, 60 százalékos vámot valamennyi Kínából származó termékre.
Trump és a republikánusok emellett állandóvá akarják tenni a 2017-es adócsökkentéseket, és tippeket adnak az éttermi és vendéglátóipari dolgozóknak a jövedelemadó alól.
A republikánusok és a 2024-es Grand Old Party (GOP) Platformja támogat egy 16 oldalas dokumentumot, amely felsorolja a párt szándékait. Ezt egy héttel a milwaukee-i Republikánus Nemzeti Konvenció előtt tették közzé, ám meglehetősen kevés részletet tartalmaz. Olyan „America First” ötleteket erőltet, mint a szabályozások csökkentése, a gyártási munkahelyek visszahozása az Egyesült Államokba és az energiaipar deregulációja.
A mexikói határ lezárására is törekednek, hogy megállítsák az illegális bevándorlást, és „végrehajtsák az amerikai történelem legnagyobb kitoloncolási műveletét", amelynek széles körű következményei lennének.
A demokraták még nem tették közzé gazdasági programjukat
Az adócsökkentések, valamint az ígért vámok és kitoloncolások súlyosbíthatják a hiányt, növelhetik a béreket és növelhetik az inflációt – érvelnek a szakértők. Míg Trump világosan megfogalmazta, hogy mit akar, Kamala Harris még nem vázolta fel pontosan a gazdasági programját. Eddigi nyilatkozatai azt mutatják, hogy valószínűleg ragaszkodik Biden számos gazdasági tervéhez, amelyeket alelnökként támogatott.
Várhatóan továbbra is támogatja majd a munkavállalók jogait, a megújuló energiatermelést, és visszahozza az Egyesült Államokba a stratégiai műszaki gyártást, például a félvezetőket. A világkereskedelem továbbra is fontos marad, de egyes importvámok valószínűleg érvényben maradnak.
Az EU megtorlással fenyeget a vámok miatt
Brüsszel kétlépcsős kereskedelmi stratégiát dolgoz ki Donald Trump intézkedéseinek kezelésére: gyors alkut ajánl a republikánus jelöltnek, ha megnyeri második elnöki ciklusát, és célzott megtorlást, ha a büntetővámokat választja – írja a Financial Times.
A tárgyaló felek azt tervezik, hogy hivatalba lépése előtt megkeresik Trump csapatát, s megvitatják, az EU mely amerikai termékeket vásárolhatná mennyiségben.
Amennyiben a kereskedelem javításáról szóló tárgyalások kudarcot vallanak, és Trump magasabb vámokat alkalmaz, az Európai Bizottság kereskedelmi osztálya listát állít össze azokról az import termékekről, amelyeket 50 százalékos vagy annál nagyobb vámmal sújthat. A 10 százalékos minimumvám évente mintegy 150 milliárd euróval csökkentheti az uniós exportot.