Trump rövidesen kitárazhat médiarészvényeiből

Elemzések2024. aug. 28.Fellegi Tamás

Jövő hónapban lejár Donald Trump részvényeladási moratóriuma médiacégének részvényeit illetően, amely a tőzsdére vezetéskor lépett életbe. Kérdés, hogy a lelkes rajongók megveszik-e a fundamentálisan értéktelen részvényeket, hogy támogassák jelöltjük a választási kampányban.

Donald Trump korábbi amerikai elnök közel 115 millió darab részvénnyel rendelkezik árbevételt még alig termelő közösségi média cégének anyavállalatában. A Trump Media papírjainak nagyjából 59 százaléka van az exelnök birtokában, ez a cég birtokolja magát a Truth Social névre hallgató közösségi média platformot.

Eladási moratórium

A Trump Media minden olyan tulajdonosa, akik már a tőzsdére vezetés előtt is birtokoltak részvényt, 180 napig nem adhatnak el papírjaikból a tőzsdére vezetést követően. Ez bevett gyakorlat a tőzsdei kibocsátásoknál, célja, hogy stabilan tartsa a részvényt a kibocsátás után, és így vonzó lehessen a befektetőknek.

A 180 napos moratórium szeptember 25-én jár le, de ha a részvények ára 12 dollár fölött marad addig, akkor már szeptember 20-án is megindulhat az eladás. A részvény kedden 21 dolláron zárt, ami a legalacsonyabb érték a cég tőzsdére kerülése óta.

Az árfolyamra ható tényezők

A részvény árfolyama eddig alapvetően aszerint alakult, hogy éppen hogy álltak Trump választási esélyei. Amióta Kamala Harris átvette a demokrata elnökjelöltséget, Trump esélyei sokat romlottak, és ezt a mélypontra került részvényár is tükrözi, azonban az áralakulásban most már szerepet kaphat az exelnök esetleges nagytételű eladásaitól való félelem is.
 
A jelenlegi részvényár fundamentálisan nem értelmezhető, miután a cég veszteséges, árbevétele pedig olyan kicsi a cég jelenlegi tőzsdei kapitalizációjához képest, hogy a két érték nem összevethető. Értéket egyedül az a remény ad a részvénynek, hogy ha Trump lesz az elnök, megugorhat a társaság árbevétele.

A megjelenő túlkínálat

Trump eddig nem utalt arra, hogy mik a tervei, ugyanakkor vannak érvek és ellenérvek egyaránt az eladásra. Az egyik, hogy ha veszít az elnökválasztáson, akkor vélhetően teljesen elértéktelenedik a papír, így érdemi pénzt biztosan előtte lehet elhozni az eladás által.
 
Ugyanakkor a most is eső részvényre óriási nyomás nehezedne a megjelenő új kínálat miatt, így kérdés, hogy mekkora tételt lehetne eladni úgy, hogy az ár ne essen a töredékére. A vételi oldalon feltehetően csak az elszánt Trump-rajongók jelennek meg, akik úgy gondolják, hogy a vásárlással támogatják az elnökjelöltet, de ők már jó eséllyel korábban bevásároltak.

Érvek és ellenérvek

Ha Trump elad, arról tudomást szerez a piac, mert a tranzakciókat két napon belül be kell jelentenie. Az eladás mellett szóló érv lehet még gyorsan eső árfolyam mellett is, hogy Trumpnak több százmillió dolláros büntetést kell fizetnie bírósági döntések nyomán, és a CNBC szerint 100 millió dollár fölötti ügyvédi díjat is állnia kell.

Trump részesedésének csökkenése ugyanakkor megingatná a részvénybe vetett hitet, hisz az kizárólag Trump személyére épül. Így, ha az elnök az eladás mellett dönt is, vélhetően csak annyit fog eladni, hogy részesedése ne essen 50 százalék alá, és jó eséllyel egy árlimitet is tartani fog, ami alatt nem ad el, hisz ez a cég mellett az ő megítélését is negatívan érinthetné.