Van pénze a magyaroknak? Tudnak spórolni? Megnéztük, miként állunk anyagilag

Elemzések2024. aug. 29.D.J.

A munkaképes korúak között azoknak az aránya, akiknek nincs megtakarítása valamivel 40 százalék alatt van. Idén a lakosság jelentős, több mint 1400 milliárd forint kamatjövedelmet kap az állampapírok után.

Idén a magyar gazdaságról kevés jó hír futott be: többek közt a fogyasztás, az ipari-termelés és a beruházások is a várt szint alatt teljesítettek. Viszont a jövedelmek stabilan jól alakulnak. Júniusban például a reálkeresetek 9 százalékkal emelkedtek.

A teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagbére így elérte a 642 ezer forintot.

Nade mit mondanak a családok: érzik, hogy több pénz jön a házhoz? Az MNB felmérése, amely mostmár negyedévente követi a lakossági vagyon megoszlását és változását legutóbb arra jutott: a COVID lecsengése után, de már az ukrán háború kitörését követően vagyis 2022 második felében a megkérdezettek közel 60 százaléka érezte, hogy rosszabb helyzetben van, mint egy éve.

2024 elejére ez az arány 38 százalékra esett.

A fogyasztási adatokból persze kitűnik: a háztartások jelentős része félreteszi a pénze jó részét. Ahogy Virovácz Péter, vezető elemző a növekedés.hu-nak korábban nyilatkozott:

Az elmúlt pár év sokkjai leapasztották a háztartások tartalékait, és az emberek a kiüresedett „kasszát” próbálják meg feltölteni. Ráadásul a fogyasztók jelentős része elvesztette a jövőbe vetett hitét. Tart az újabb krízisektől.

Egy hasonló ívű folyamatot a 2008-2009-es válság után is láttunk. A fogyasztás nagyjából hét év alatt állt helyre. Most nem ilyen mélyről kell visszajönnünk, de nagyjából hasonló folyamatok zajlanak, mint akkor.

Bővülő vagyonok

Ha 2021 júliusához hasonlítjuk az év eleji adatokat akkor kitűnik: azoknak a köre, akiknek nincs megtakarításuk 5 százalékponttal kisebb lett. Most a munkaképes korúak között az arányuk valamivel 40 százalék alatt van.

A vizsgált időszakban az 5 millió forintnál nagyobb megtakarítással rendelkezők aránya 2,7 százalékkal emelkedett. Az MNB Inflációs Jelentése kiemeli: a felmérés módszertanából adódóan nem valószínű, hogy az igazán vagyonos családokról pontos képet kaphatunk, de az elmozdulás iránya itt is hasonló.

Pénzügyi megtakarítások megoszlása a munkaképes korúak körében

Forrás: MNB - Inflációs Jelentés

A jegybank számaiból kiderül, hogy a legtöbb jövedelemi kategóriában nem jellemző, hogy az emberek előretekintve számottevően csökkentenék vagy növelnék a megtakarítási szándékukat.

Ez alól egyedül a második legmagasabb jövedelmű csoport jelent kivételt, amely esetében jelentősen csökkent a megtakarítást tervezők aránya. Bár a világjárvány miatti kényszermegtakarítások idején, a 2021 nyári kutatásban mért 73 százalékos arány valószínűleg egy kiemelkedően magas érték, azóta ez a szám 19 százalékpontot esett ennél a csoportnál.

Megtakarítást tervezők aránya az egyes jövedelmi csoportokban, a munkaképes korúak körében

Forrás: MNB- Inflációs Jelentés; Zárójelben a jövedelemi csoportok részaránya van feltüntetve a munkaképes korú főkeresővel rendelkező háztartások között

A lakossági állampapírok jövője

Idén a lakosság jelentős, több mint 1400 milliárd forint kamatjövedelmet kap az állampapírok után. Az MNB felmérése alapján a kamatjövedelemben részesülők több mint 65 százaléka tervezi megtakarítani, a válaszadók mintegy fele pedig újra állampapírba tervezi fektetni a megkapott kamatokatírja az Inflációs Jelentés.