Nagy dilemma előtt Európa: felkészült a Balkán az uniós tagságra?
ElemzésekAz Európai Unió Tanácsa 2023 júniusában elfogadta a következő ötéves időszakra vonatkozó kiemelt célkitűzéseket. Az Unió politikai kezdeményezései három fő irányelv mentén szerveződnek: egy szabad és demokratikus Európa fenntartása, egy erős és biztonságos Unió megteremtése, valamint egy prosperáló és versenyképes gazdasági környezet kialakítása. A Magyar Közgazdasági Társaság Európai Uniós Szakosztályának kerekasztal-beszélgetésén a következő évek lehetséges kihívásait vették számba a szakértők.
Az elmúlt évek eseményei, valamint a gazdasági, kereskedelmi és technológiai trendjei rávilágítottak az Európai Unió egyre csökkenő versenyképességére. A technológiai innováció terén is jelentős lemaradás tapasztalható.
A 14 kulcsfontosságú technológiai szektorból mindössze négy területen képes az EU versenyben maradni. Míg a fennmaradó szektorokban egyértelműen az USA és Kína dominál.
-hívta fel a figyelmet az EU technológiai lemaradására Terták Elemér, az Európai Bizottság belpiaci főigazgatóságának pénzügyi intézményekért felelős korábbi igazgatója, az MKT elnökségi tagja.
Azonban az energetika területén Európa kiemelkedően teljesítményt nyújt a dekarbonizációban és a megújuló energiaforrások előállításában. A tavalyi évben sikeresen elértük azt, hogy a felhasznált energia 50 százaléka megújuló forrásokból származott.
Bővítési dilemmák
A közelmúlt válságai felhangosították az Európai Parlamentben és a tagállami rendszerekben azokat a vitákat, amelyek a szuverenitás, szolidaritás, demokrácia és jogállamiság körül forogtak. Európa jelenleg egyértelműen útkeresésben van, hogy a világgazdasági és világpolitikai környezet hatékony szereplőjévé tudjon válni.
Az EU bővítési politikája is akadályokba ütközött. 2013 óta nem vett fel új tagállamokat, annak ellenére, hogy több ország is gyorsított eljárásban próbál csatlakozni.
A fő kérdés az, hogy a jogállamisági feltételek, vagy pedig a geopolitikai érdekek fogják meghatározni a bővítés új stratégiáját.
-hangsúlyozta az EU bővítési dilemmájának kulcskérdését Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa-tanulmányok Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, Jean Monnet-professzora, a HUN-REN KRTK Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.
A gazdasági stabilitás és a jövő pénzügyi kihívásai
Az eurózóna szerkezeti hibái továbbra is fennállnak, amit a különféle gazdasági válságok csak tovább súlyosbítanak. Az elmúlt évek tapasztalatai rámutattak arra, hogy a pénzügyi szolidaritás alacsony szinten áll az EU-n belül, ami veszélyezteti a hosszútávú stabilitást.
Az EU jövőbeli sikerességéhez elengedhetetlen egy stabil és vonzó üzleti környezet kialakítása, a kockázati tőke elérhetőségének javítása, valamint az innováció támogatása. Ezen tényezők meghatározóak lesznek az Európai Unió versenyképességének megőrzésében az előttünk álló években.
Az EU nem rendelkezik elegendő hosszútávú és kockázati tőkével, ami komoly akadályt jelent a gazdasági növekedés számára. A hosszútávú befektetési tőke hiánya miatt az európai tőzsdék kapitalizációja és likviditása jelentősen elmarad az Egyesült Államok piacaihoz képest. Ennek következtében az európai vállalkozások nehezebben jutnak finanszírozáshoz, ami hátráltatja az innovációt és a gazdasági fejlődést.
A vállalkozásoknak stabil, vonzó és rugalmasan alakítható üzleti környezetre van szükségük. Emellett a kockázati tőke nemcsak az induláshoz, hanem a tőkeemeléshez is nélkülözhetetlen. Harmadik fontos tényező, hogy a globális befektetők számára vonzó és sikeres befektetési lehetőségeket kínáljunk. Ha ezt a három szempontot megvizsgáljuk láthatjuk, hogy az Európai Unió nem bizonyította, hogy képes megfelelő környezetet teremteni ezeknek a vállalatoknak.
-elemezte az Európai Unió hiányosságait Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke.
Az Európai Unió 2024-2029-es ciklusának kiemelt kérdéseiről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.