Vészjósló forgatókönyvek az izraeli háborúról: lőporos hordóvá változhat a Közel-Kelet
ElemzésekA Közel-Keleten új helyzet állt elő, az Izrael-Irán háború nem csupán fikció többé. A nemzetközi közösség tehetetlen: Izrael megállításával potenciálisan elősegíthetnék Irán hozzájutását a nukleáris fegyverekhez, Irán támogatásával pedig lőporos hordóvá változtathatnák a Közel-Keletet.
Pár héttel korábban Irán több mint 180 ballisztikus rakétával támadta meg Izraelt, aki ellencsapását múlt szombaton hajtotta végre: főként „rakéta- és dróngyártó létesítményeket,” valamint „nagy hatótávolságú lövedékek kilövésére alkalmas területeket” vettek célba – olvasható Abishur Prakash geopolitikai szakértő elemzésében.
Izrael közel 100 vadászrepülőgépet vetett be megközelítőleg 20 iráni célpont ellen múlt szombaton, a károsult létesítmények száma és állapota bizonytalan. Irán eddig 4 katona haláláról számolt be, a létesítmények „korlátozott károsodása” mellett.
Izrael kétféleképpen állhat a helyzethez: az egyik esetben el akarja kerülni a háború kitörését, mivel felismeri, hogy az Iránnal folytatott fegyveres konfliktus teljes mértékben különbözne az eddigi Gázában és Libanonban folytatott katonai hadműveletektől amellett, hogy komoly negatív következményekkel is járna. Az összecsapás az egész Közel-Keletet lángba boríthatná, emellett pedig más nemzetközi konfliktusok esetleges gyújtópontjává is válhatna.
Izraelnek a háború költségeit is figyelembe kéne vennie, hiszen a következő évi gázai hadműveletek becslés szerint 65 milliárd dollárba kerülnek majd, ami az ország gazdaságának 10 százalékát teszi ki.
A háború ellen szóló másik érv Irán idén megszerzett BRICS tagsága, aminek értelmében egy Irán elleni támadás a BRICS-blokk elleni támadást is jelentené. Izrael második és hetedik legnagyobb kereskedelmi partnere - Kína és India – BRICS tagsága így újabb konfliktus kitörésére adhatna okot.
Ezek mellett folyamatosan gyengül az Izraelnek nyújtott nyugati támogatás: Franciaország fegyverembargóra szólított fel Izrael ellen, Spanyolország csatlakozni kíván a Tel-Aviv ellen indított dél-afrikai népirtási perhez, az USA pedig katonai közbeavatkozással fenyegetőzik, ha Izrael nem változtat politikáján.
A másik forgatókönyv szerint Izrael kész összecsapni Iránnal, az esetleges provokációra újra reagálni és folytatni eddigi politikáját, ebben az esetben pedig megvan az esély egy nagyobb konfliktus kialakulására is.
Irán a jelenlegi ismeretek szerint háromezer ballisztikus rakétát birtokol, amiből a közelmúltban ötszázat használt el.
Milyen események robbanthatják ki a háborút?
- A Hamász és a Hezbollah után Izrael a jemeni húti lázadókat vette célba, akik ugyancsak iráni támogatottságot élveznek.
- Katonai és diplomáciai létesítmények bombázása – idén Irán damaszkuszi diplomáciai kirendeltségét és bejruti nagykövetségét is támadás érte, a hasonló események a jövőben is okot adhatnak a háború kirobbanására.
- Nukleáris fegyverek – Irán jelenleg is dolgozik a nukleáris fegyverek megszerzésén, amit Izrael mindenképpen meg akar majd akadályozni. Az iráni nukleáris létesítmények megtámadása esetén a feszültség mindenképpen a tetőfokára hágna.
Az Egyesült Államok lassan elveszíti befolyását a nemzetközi politika szereplői fölött, képtelenné válva a konfliktusok megakadályozására.
Emellett Izrael megtorpanás nélkül vadássza az Irán által támogatott csoportokat, jelen esetben a Húti síita politikai-katonai mozgalom tagjait. Jelenleg négy háború is zajlik a térségben: Izrael-Irán, Izrael-Hamász, Izrael-Hezbollah és Izrael-Húti.
Irán többször is figyelmeztetett arra, hogy az olaj áramlása megszakadhat attól függően, hogy mit tesz Izrael.
Az indikációk szerint Irán megzavarhatja a globális olajkereskedelmet annak érdekében hogy térdre kényszerítse Izraelt, ez viszont számtalan olajimportőr országot, köztük Indiát, Kínát és Európa számos államát veszélybe sodorná.
A Közel-Keleten új normatív helyzet állt elő, az Izrael-Irán háború nem csupán fikció többé.
A nemzetközi közösség tehetetlen, Izrael megállításával potenciálisan elősegíthetnék Irán hozzájutását a nukleáris fegyverekhez, Irán támogatásával pedig lőporos hordóvá változtathatnák a Közel-Keletet.
A geopolitika és a világgazdaság egybefonódása: nem lehet többé teljesen elválasztani a kettőt, Izraelnek számolnia kell a gázai hadműveletek költségeivel, India és Kína felbőszítésével, valamint az olajpiac változásaival is.