Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

"A büntetésüket töltő tűzoltókat is bevetik Kaliforniában" - A mostani tragédiáról beszélt a volt Los Angeles-i főkonzul

Globál4 órájaGónusz Gabriella
A rovat támogatója:

Bokor Balázs, egykori Los Angeles-i főkonzult, a Magyar Hollywood Tanács alapítóját és elnökét kérdeztük a Los Angeles környéki tűzvésszel kapcsolatban.

Ma reggel olvastam a Los Angelesi Tűzoltóság oldalán, hogy továbbra is az egész városra kiterjedő vörös zászlós riasztást hirdettek. Az előrejelzések szerint az erős szél és a szárazság továbbra is magas tűzveszélyt jelent. Volt ehhez hasonló helyzet, amíg ott élt, vannak barátai ismerősei a helyszínen?

Sok barátom, ismerősöm van a helyszínen, szerencsére ők jól vannak. 2007 és 2012 között Los Angeles-i főkonzulként éltem a városban. Akkor is voltak rendszeresen tüzek. Kaliforniában a tűz nem újdonság, annak a mértéke, nagysága és kiterjedése már más kérdés.

Azt tudni kell, hogy évente, folyamatosan visszatérnek a tüzek, de ez a januári  időpont példa nélküli. Szakértők szerint a katasztrófáért a klímaváltozás által felerősített körülmények felelősek. 2022-ben és 2023-ban nagyon sok eső esett a környéken és nagyon megnövekedett a zöld területek aránya. 2024-ben viszont október eleje óta nem esett eső, és óriási volt a szárazság. A másik nagy probléma a szárazföld belseje felől érkező szél.A száraz és forró Santa Ana szél és a tény, hogy a terület nagyon sűrűn lakott, tovább rontja a helyzetet.

Én is megéltem egyszer egy ilyen tűzesetet. Már elrendelték a főkonzul rezidencia evakuálását, de szerencsére amikorra összepakoltunk addigra sikerült eloltani a tüzet. Úgyhogy nekünk szerencsénk volt. Egyébként rengeteg embert érint a tűzveszély. Körülbelül 2,5-3 millió ember él olyan területen, ahol rendszeresek a tüzek.

Szakértők szerint ez a mostani, az eddigi második legnagyobb tűzvész, de hát ez majd kiderül, mert még nincs itt a vége. Egyes hírek szerint, tizenkét-tizenötezer ház porig leégett, százötvenezer embert kellett evakuálni különböző helyekről. Az érintett terület nagysága meghaladja a 160 négyzetkilométert.

A leégett lakott területeken a romok eltávolítása több hónapig is eltarthat majd. Rengeteg ház leégett a Pacific Palisades városrészben, ami egy csodálatos partvidéki rész. A tűz elérte Hollywood környékét, Malibut és több elegáns negyedet. Egyes becslések szerint százötven milliárd dollárnyi tűzvész kár keletkezett idáig.

A Los Angeles-i tűzoltók az oltáson munkálkodnak (Forrás: Shutterstock)

Többször említette az evakuálást. Mit kell csinálni a lakosságnak ilyenkor?

Vészhelyzet estén kiadják a parancsot, hogy az adott területet ki kell üríteni. Ez ténylegesen egy parancs, itt nincs apelláta. Rendőri erőkkel, sőt néha nemzeti gárda bevonásával vezénylik le a folyamatot. Különböző csatornákon tájékoztatják a lakosságot. Az interneten és hangosbemondókon keresztül kapják az emberek az instrukciókat. Minden meg van tervezve, kezdve attól, hogy milyen útvonalon hagyjuk el az otthonunkat, mennyi idő alatt kell elkészülni és mit kell magunkkal vinni.

Emlékszem, hogy amikor minket felszólítottak arra, hogy induljunk, egy óránk volt arra, hogy összepakoljunk.Nyilván nem mindenkit egyformán érint az evakuálás. Legszörnyűbb az epicentrumban lakók helyzete, de az egész egy apokaliptikus élmény.

Van az embereknek összekészített „vészhelyzeti” táskájuk?

Igen, erre tudatosan felkészítik a lakosságot. A különféle hírközlési szervek segítenek abban, hogy mi legyen a csomagokban. Okmányok, gyógyszerek, víz, alapvető tisztálkodási szerek, ruha. Los Angeles környéke - hasonlóan Kalifornia többi déli városához -  többszörösen veszélyeztetett terület. Egyrészt a tűz, másrészt a földrengések miatt. Teljesen megszokott, hogy szinte minden nap van egyes-kettes erősségű földrengés a környéken.

Bokor Balázs

Olvastam egy „Super Scooper" nevű kétéltű repülőgépről, amely le tud ereszkedni mondjuk az óceánra, majd felemelkedik, és a tűz helyszínére szállítja a vizet. Van esetleg információja arról, hogy milyen eszközöket vetnek be a hagyományos tűzoltósági kellékek mellett?

A „Super Scooperek” arról kapták a nevüket, hogy képesek 6000 liter vizet is felvenni, és mindössze tizenkét másodperc alatt ledobni a közelben égő erdőtüzekre.Egyre nagyobb szükség van rájuk, az egyre gyakoribb és katasztrofálisabb tüzek miatt.

Minden lehetséges eszközt bevetnek a szárazföldi „erők” mellett, repülőgépről, helikopterről oltják a tüzet. Egyébként a légi tűzoltás is egy nagyon veszélyes feladat. Csak sokszorosan képzett pilóták vezethetik ezeket a gépeket. Bizonyos helyekre, például a kanyonokba nem is tudnak bejutni a tűzoltók a szárazföldön.

Mindent és mindenkit mozgósítanak. A Nemzeti Gárda további ezer tagját vezényelték a tűzvész elleni védekezésre Gavin Newsom kormányzó utasítására. Egy ismerősöm mondta, hogy a büntetésüket töltő tűzoltókat, vagy azokat akik eddig a tűzoltósággal bármilyen kapcsolatban voltak még a börtönökből is kirendelték. Egyébként a kaliforniai tűzoltók nagy tiszteletnek örvendenek, magas a presztízsük. Azt is hozzátenném, hogy az embereknek egyébként is teljesen más a hozzáállásuk Amerikában a rendőrséghez, katonasághoz vagy más rendvédelmi szervekhez is, mint nálunk. A tűzoltóság például a közúti baleseteknél is azonnal megjelenik.

Hogyan működnek az iskolák, kórházak egyéb alapvető közellátást ellátást nyújtó intézmények?

Egy katasztrófa sújtotta területen, természetesen az iskolák is szünetelnek, számos intézmény dolgozóit is evakuálni kellett. Hollywood is leállt, a hegyet is elérte a tűz, de megfékezték. Egyébként hatalmas összefogás alakult ki. Hírességek, színészek, sportolók szólítanak fel együttműködésre, adakozásra. Anthony Hopkins, Beyoncé, Paris Hiltont is nyilatkozott. Egy magyar vonatkozást is említenék, ugyanis Jamie Lee Curtis a segély program élére állt. Egymillió dollárt ajánlott fel. Ez a gesztus húzza magával a többi hírességet is, hogy egyre többen adakoznak.

Számomra különösen döbbenetes látni a képsorokat, olvasni a híreket, hiszen személyes emlékek kötnek ezekhez a helyekhez. Remélem, hogy mihamarabb véget ér ez a katasztrófahelyzet. Azt viszont jó látni, - de persze, nem ez az első alkalom - hogy összefog a társadalom.