CIA igazgató: "A háború kiterjedése egyre valószínűbb"
GlobálA közel-keleti helyzet az elmúlt hetekben tovább romlott. Az iráni erők közel 200 rakétát lőttek ki Izraelre október elején, míg ez utóbbi folyamatosan légicsapásokat mér Gázára, valamint megkezdte a dél-libanoni korlátozott hadműveletet a Hezbollah ellen, amely szervezet vezetőjét nemrégiben likvidálta. Mindezen események tovább fokozták a térségben jelen lévő feszültséget - írja elemzésében az Eurázsia Központ.
Irán rakétatámadása váratlanul érte Izraelt, de a zsidó állam légvédelmi rendszerei, köztük a Vaskupola és a Nyíl, sikeresen hárították a legtöbb rakétát, bár így is jelentős károk keletkeztek, és civilek is megsérültek. A rakétatámadások tovább fokozták a régióban uralkodó instabilitást, hiszen Irán ezzel nyíltan támogatja a Hezbollah és más proxy szervezetek Izrael elleni támadásait - írja az Eurázsia Központ.
Izrael válasza várhatóan meghatározó lesz, és számos elemző szerint a helyzet könnyen tovább eszkalálódhat. A CIA igazgatója, William Burns is figyelmeztetett arra, hogy a háború kiterjedése egyre valószínűbb, annak ellenére, hogy egy ilyen konfliktus senkinek sem érdeke.
Itt még érdemes megemlíteni az arab országokat is, amelyek szintén, egyelőre csak gazdasági károkat szenvednek el az erőszak elharapózása miatt, aminek okán a háború elkerülésében érdekeltek.
Erre példa Jordánia esete, amely arab állam közvetlenül is segített Izraelnek az iráni rakéták elhárításában, jelezve, hogy nem kíván részt venni egy ilyen széleskörű konfliktusban.
Izrael hadjárata a Hezbollah ellen
Libanonban Izrael célja, hogy a Hezbollahot a Litáni folyó északi partjára szorítsa vissza, ezzel biztosítva, hogy a szervezet ne tudjon közvetlenül fenyegetést jelenteni a határokra. Ennek érdekében az IDF (Izraeli Védelmi Erők) kemény légicsapásokat hajt végre Dél-Libanonban, beleértve a fővárost, Bejrútot is. Ezek a támadások hatalmas károkat okoztak, és a Hezbollah komoly veszteségeket szenvedett el.
Az izraeli hadműveletek során megölték a Hezbollah egyik legfontosabb vezetőjét, Haszan Naszrallahot, ami jelentős csapás volt a szervezet számára. A libanoni milícia emellett nem volt képes magához térni a több mint 3000 sebesültet és számos halálesetet okozó, feltehetően Izrael által végrehajtott személyi hívós merényletek okozta sokkból.
A szervezet jelentősen meggyengült, és finanszírozásának, valamint fegyverutánpótlásának elvágása ugyancsak rontja működési kapacitásait. Növekvő feszültségek
A környező arab országok, bár érthetően nem érdekeltek egy kiterjedt háborúban, nem feltétlenül tudják megakadályozni annak bekövetkeztét. Továbbá, a régióban meglévő politikai és szektariánus megosztottságok tovább növelhetik a konfliktus terjedésének esélyét, különösen olyan esetekben, amikor egyes államok vagy félkatonai csoportok kihasználhatják a helyzetet saját politikai céljaik elérése érdekében.
Az elkövetkező hetek eseményei döntő fontosságúak lesznek abban, hogy a konfliktus tovább eszkalálódik-e, vagy sikerül esetleg valamilyen diplomáciai megoldást találni a feszültségek enyhítésére.
Bár mindkét fél esetében jelentős politikai és ideológiai korlátok állnak fenn, a nemzetközi közösség szerepe kulcsfontosságú lehet abban, hogy nyomást gyakoroljon a felekre a békés megoldás érdekében. A diplomáciai próbálkozások azonban eddig rendre kudarcot vallottak, mivel egyik fél sem hajlandó engedményeket tenni alapvető politikai célkitűzéseiből. Mindazonáltal, a diplomácia továbbra is az egyetlen eszköz, amely hosszú távon megakadályozhatja a teljes régió destabilizálódását.
Az elemzés teljes szövege EZEN a linken érhető el.