Globalizálódó háború - Afrikában is összecsaphat Ukrajna és Oroszország?
GlobálAz Ukrán Védelmi Hírszerzés (GUR) elismerte, hogy Ukrajna részt vett az orosz erők elleni támadásban a nyugat-afrikai Maliban.
Mali északkeleti részén élő szeparatista tuareg fegyveres csoportok 2012-ben lázadást szítottak, ennek következményeképp az ország északi és déli része között a mai napig tartó polgárháború dúl. Oroszország állítása szerint segítséget kértek tőlük a Tuaregek ellen harcoló, kormányzati erők a béke helyreállításának érdekében. Erre hivatkozva 2020 óta Oroszország katonai erőket állomásoztat Mali területén, ahol az ukrajnai háborúból is jólismert orosz félkatonai szervezet a hírhedt Wagner-csoport is jelen van.
Mali Észak-Afrika nyugati felében található nagy területű ország - Kép forrása: Shutterstock
Nemrég újabb fegyveres összecsapás zajlott le a polgárháború sújtotta országban, amiben a Wagner csapatai is érintettek voltak. A legfrissebb hírek alapján a szomszédunkban zajló ukrajnai háború szele már a messzi Nyugat-Afrikába is elért. A Guardian tudósítása alapján az ukrán katonai hírszerzés ugyanis megerősítette, hogy Ukrajna részt vett az orosz-ellenes offenzívában.
A Wagner-csoportot érő erőteljes támadás hírét alátámasztja egy vélhetőleg a Wagner-vezetéshez köthető Telegram-csatornán keresztül közzétett üzenet, amelyben említésre kerülnek a múlt heti harcokban szenvedett súlyos veszteségek is.A közlemény szerint a Wagner és a mali fegyveres erők öt napon át tartó „heves ütközetet vívtak”. A tuareg és dzsihádista csoportok koalíciója többek között nehézfegyvereket, drónokat, de még öngyilkos merénylőket is bevetett. A paramilitáris szervezet számos tagja a támadások áldozatául esett, köztük egy parancsnok, Szergej Sevcsenko is. Ennek ellenére a Wagner továbbra is aktív az afrikai kontinensen.
A félkatonai szervezet afrikai jelenlétét egyébként a Guardian a jövőre nézve aggasztónak értékelte a Maliban történt eseményekről írt tudósításában. Ugyanakkor a nagymúltú brit hírportál arra nem tért ki, hogy Ukrajna esetleges együttműködése afrikai terrorszervezetekkel milyen globális biztonságpolitikai kérdéseket vet fel.
Andrij Jusov, a GUR katonai hírszerző ügynökség szóvivője a Wagner-t ért támadásról úgy nyilatkozott:
a lázadók megkapták a szükséges információt, illetve nem csak információt, mindez lehetővé tette az orosz háborús bűnösök elleni sikeres katonai műveletet.
Mindemellett a szóvivő nem tért ki arra, hogy az ukrán erők csak közvetetten, vagy esetleg közvetlenül is részt vettek-e a támadásban. Mint mondta: a jelenlegi helyzetben nem kíván beszámolni a részletekről, azonban a jövőben kész megosztani bizonyos egyéb információkat- írta a Guardian.
A történetekkel kapcsolatban a Kyiv Post hétfőn közzétett egy képet, amelyen mali lázadókat láthatunk ukrán zászlóval a kezükben, a kép hitelességét viszont nem erősítette meg független forrás. A korábbi hírek szerint azonban a szintén Észak-Afrikában található Szudán területén nagy valószínűséggel ukrán erők is tartózkodnak, amely újabb jele lehet annak, hogy Moszkva és Kijev harca újabban a globális színtérre is kiterjed. (Szudán és Mali nem szomszédos országok, a két állam még légvonalban is közel 2000 kilométerre található egymástól, így az ukrán erők esetleges szudáni megjelenése önmagában nem tekinthető teljesértékű bizonyítéknak arra nézve, hogy Maliban is tartózkodnak ukrán katonák. – a szerk.)
Serhii Kuzan a kijevi Ukrán Biztonsági és Együttműködési Központ igazgatója Afrika geopolitikai jelentőségével kapcsolatban a következőt nyilatkozta:
Oroszországnak egyértelmű hátsószándéka van Afrika olajban, aranyban és gyémántban gazdag területein. Ebből adódóan Afrika kiváló célpont erőforrásaik felfrissítésére. Az onnan szerzett olaj, arany, gyémánt és gáz profitjából pedig az orosz agressziót finanszírozzák.
Ugyanakkor Kuzan hozzátette:
A „likvidált” fegyveres erők jelentős része Ukrajnában szerzett korábban katonai tapasztalatot, ahol háborús bűnök százait vagy ezreit követték el… ezeket a bűncselekményeket meg kell büntetni, és az orosz háborús bűnösöknek tudniuk kell, hogy soha nem lesznek biztonságban
-olvasható a Guardian online hasábjain.