Itt a brit kormány válasza a migrációellenes tüntetésekre: növelik a börtönök kapacitását 

Globál2024. aug. 7.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

Egy hete rázta meg Angliát a hír, hogy három kislányt megölt, többeket súlyosan megsebesített egy késes támadó. A szigetországban azóta forrnak az indulatok, egyik erőszakos tüntetés követi a másikat. Van, aki polgárháborút vízionál, a mainstream hűtené a kedélyeket, a kormány pedig bejelentette, növelik a börtönök kapacitását, az igazságügyi minisztérium, ennek érdekében számos foglyot idő előtt szabadon enged. Szemléztük a brit sajtót, mutatjuk, mit írnak azok, akik most szó szerint a tűz közelében vannak.

Immár egy hete lángolnak az angliai nagyvárosok a migrációellenes tüntetések országszerte elterjedtek. Az erőszakos események gyújtópontja jól ismert,

a 17 éves  Axel Rudakubana a Liverpoolhoz közeli Southportban meggyilkolt három 6–11 év közötti kislányt, kilenc másik embert pedig megsebesített. Múlt hét kedden este a városban elszabadult az erőszak,  a városba érkező tüntetők megostromolták a késelés helyszínétől pár méterre lévő mecsetet.

A feldühödött tömeg autókat gyújtott fel, és összecsaptak a kivezényelt rendőrökkel is. A hivatalos szervek ezek után gyorsan nyilvánosságra hozták az elkövető személyazonosságát, orrvérzésig hangsúlyozva, hogy angliában született, és nem muszlim.

Csakhogy a nigériai bevándorlók gyermekéről hiába derült ki, hogy Cardiffban látta meg a napvilágot, a tüntetők vonakodtak tősgyökeres angolnak tekinteni, így a zavargások folytatódtak, sőt egyre nagyobb területre terjedtek ki. Megnéztük, mit írnak a legfrissebb hírek az erőszakhullámról.

Több száz sebesült rendőr

“A zavargásokban megsérült rendőrök száma több százra tehető. Az utcai erőszakra való reagálás közben a rendőrök hőkimerültség miatt kórházba kerülnek. Hosszú órákat dolgoznak - néha 18-20 órás műszakokban -, és nehéz overallt viselnek” - idézi a BBC Brian Booth-t, a Rendőrszövetség országos elnökhelyettesét, aki azt is elmondta,

a közép-angliai rendbontási zónákból Észak-Angliába, más tüntetésekre mentek, majd vissza,  sok testület megtiltotta az éves szabadságot, és néhány tisztet visszahívtak a pihenőnapokról. A rendőröknek emellett a háttérmunkák - többek között a bizonyítékok összeállítása és felülvizsgálata, valamint a bírósági ügyiratok elkészítése - növekedésével is meg kell küzdeniük.

A Rendőrszövetség, amely Anglia és Wales közel 120 000 rendőrét képviseli, arra figyelmeztet, csak idő kérdése, hogy a zavargásokban megöljenek egy rendőrt.

A kormány válasza: helyet csinálnak a börtönökben

Erőszakos tüntetések söpörtek végig több brit városon a hétvégén, rendőröket sebesítettek meg és vagyontárgyakat rongáltak meg. Az országban 13 év óta ezek a legkiterjedtebb zavargások. A brit kormány növelte a börtönkapacitást, hogy segítsen kezelni az egy hete tartó erőszakos muszlimellenes megmozdulásokat, amelyek egyre több országot késztettek arra, hogy figyelmeztessék állampolgáraikat a Nagy-Britanniába való utazás veszélyeire  - írja a Reuters hozzátéve,

a zavargások továbbterjedtek, a tüntetők mecseteket támadtak meg, és az Afrikából és a Közel-Keletről érkező menedékkérőknek otthont adó szállodák ablakait betörték, azt skandálva, hogy "ki innen". Hétfő este a dél-angliai Plymouthban és az észak-írországi Belfastban is fellángoltak a zavargások, ahol több száz rendbontó benzinbombákat és köveket dobált a rendőrökre, felgyújtottak egy rendőrségi Land Rovert is.

A lap információi szerint szerdán bevándorlási központok és a migránsokat segítő ügyvédi irodák lesznek a célpontok, ami arra késztette az antifasiszta csoportokat, hogy közöljék, hogy minden tüntetés ellen fellépnek.

"Üzenem mindenkinek, aki úgy dönt, hogy részt vesz ebben az erőszakban és verekedésben, hogy a rendőrség, a bíróságok és a börtönök készenlétben állnak, és szembe kell nézniük tetteik következményeivel" - idézi a Reuters Shabana Mahmood igazságügyi minisztert.

Az igazságügyi minisztérium, amely a börtönök túlzsúfoltságával küzd a válsághelyzet miatt, néhány foglyot idő előtt szabadon kell engedjen. Eddig mintegy 400 embert tartóztattak le.

A Reuters ugyanakkor azt is megjegyzi, egyes videók tanúsága szerint ““Birminghamben, Nagy-Britannia második legnagyobb városában hétfőn ázsiai férfiak gyülekeztek palesztin zászlókkal, miután arról érkeztek hírek, hogy muszlimellenes tüntetők célba vehetik a környéket.

A helyszínen tartózkodó újságírók szerint ellenségeskedés fogadta őket, és a videókon látszott, hogy egy fehér férfit megtámadtak egy kocsmában.

A fehér és etnikai kisebbségi csoportok közötti összecsapások kilátásba helyezése felelevenítette a 2001-ben Oldhamben és más észak-angliai városokban kitört faji zavargások emlékét - amelyeket egy hivatalos jelentés később a társadalmi kohézió hiányának tulajdonított, mivel a két közösség párhuzamos életet élt - írja a lap.

Gyorsabban eljár most a hatóság keze, mint amikor a bevándorlók balhéznak

Az ügyben Elon Musk is megszólalt, az X tulajdonosa “two-tier Keir”-nek nevezte Keir Starmer brit miniszterelnököt  utalva arra, hogy a rendőrség keményebben bánik a fehér tüntetőkkel, mint a kisebbségi csoportokkal, egy liverpooli erőszakos zavargásokról készült videó alatt pedig azt posztolta, hogy "a polgárháború elkerülhetetlen” - írja a The Guardian. 

A lap úgy tudja, hogy a munkáspárti képviselőket magánjelleggel figyelmeztették, hogy ne vegyenek részt a Twitteren a szélsőjobboldali erőszakról szóló vitában, és inkább az egységre való felhívásokat erősítsék.

Ugyanakkor a kormány kritikusai, köztük Nigel Farage politikus is rámutatott, hogy a korábbi tüntetések - köztük a 2011-es, Mark Duggan halálos lövöldözését követő zavargások és a 2020-as Black Lives Matters megmozdulások esetében is jóval kesztyűsebb kézzel jártak el a hatóságok, mint most - írja az Independent.